Kdy se probouzí želva?

Jak poznat že je želva mrtvá

Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.

Co nesmí jíst želva

Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.

Jak dlouho trvá než se vylíhne želva

Mláďata. Mláďata se líhnou po 60 – 90 dnech. Pokud byla vejce snesena na podzim, malé želvy často "přečkávají" ve vejcích déle a líhnou až na jaře. Asi 3 týdny trvá než se jim vstřebá žloutkový vak, který mají na krunýři.

Jak uspat želvu

Želví zimní sídlo může být plastový box vysypaný vlhkou lesní hrabankou, hlínou s pískem nebo kokosovým vláknem. Shora bedýnku přikryjeme látkou a jemným pletivem tak, aby se dovnitř nedostalo denní světlo a nebezpeční hlodavci. Bedýnku umístíme do vlhkých prostor se stálou teplotou 2-6°C.
Archiv

Jak uklidnit želvu

Pokud želvu koupete, vkládejte ji do vody velice pomalu. Buďte celou dobu její koupele poblíž, aby na vás viděla. Pomůže jí to se ve vodě uvolnit a uklidnit.

Jak zabít želvu

„ Malou říční želvu zabijeme tím způsobem, že přidržíme žhavé železo ke hřbetní skořápce, želva vystrčí hlavu a nohy, načež hlavu rychle usekneme. Nebo vhodíme želvu do vařící vody. Zabitou dobře vypereme a vaříme ve slané vodě tak dlouho, až se skořápky lehce dají odstraniti.

Proč se želvy zahrabávají

Suchozemské želvy proto s vodou velmi dobře hospodaří – většinu jí získávají z potravy. Za suchého a teplého počasí se zahrabávají do substrátu alespoň tak, aby měkké části těla byly co nejvíce ve vlhku pod povrchem půdy.

Jakou si pořídit želvu

Pro začátečníky je vhodná želva zelenavá Testudo hermanni boetgeri, maximálně 25 cm velká, vetšinou 12 a 15 cm. Jsou velmi přizpůsobivé. Želva vroubená Testudo margianta může dorůstat až 40 cm, má pěkný tvar a zbarvení, během života tmavne, až zčerná.

Která želva žije v moři

Mořské želvy – pozorování

V oblasti žijí mořské želvy druhu kareta pravá, obecná, obrovská a zelenavá, a dále kožatka velká. Všechny tyto želvy se vyznačují stejnými znaky – velký krunýř a celkové velké rozměry, zobákovitá ústa bez zubů a pádlovité ploutve.

Jak je rychlá želva

Želva je symbol pomalého zvířete, to však platí jen pro suchozemské druhy. Urazí průměrně 200- 500 m za hodinu. Naproti tomu mořské želvy jsou hbité-plavou rychlostí až 35 km/h .

Kdy probudit želvu

Je potřeba želvu probudit ze zimního spánku, do kterého upadla obvykle již na podzim, kdy začaly klesat venkovní teploty. S probouzením želvy byste měli začít bezprostředně poté, kdy se objeví první jarní paprsky, tedy přibližně začátkem března.

Jak se pozná spokojená želva

Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.

Co znamená když želva píská

Pravděpodobně má něco v nosních dírkách. Zkuste ho vykoupat a popřípadě vyčistit nosní dírky. Nejlépe tupou stranou větší jehly na šití.

Co se stane když želvě praskne krunýř

Poranění krunýře želvy

Většina želv to přežije a památky na to jsou různě deformované a vyštípané krunýře. V domácím prostředí toto odpadá, ale jsou zde jiná rizika a to nejčastější příčinou je poranění od psů kde rozsah záleží na velikosti psa.

Jak poznat že je želva spokojená

Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.

Jak rychle rostou želvy

Želvy jsou totíž, dalo by se laicky říci, všežravci a pokud jim poskytnete nadměrně bohatou a vydatnou stravu, tak rostou jako "prasata v chlívku" což se 100% podepíše na jejich zdraví a vzrůstu, ale dospělosti dokážou v kombinaci s ideálními podmínkami dosáhnout klidně za 3 – 5let.

Jak dlouho vydrzi želvy pod vodou

Mořské želvy vyplouvají na hladinu, aby se nadechly. Jak často, závisí na jejich aktivitě. Mohou pod vodou vydržet i několik hodin zejména v noci, když spí, a to díky zpomalení tepové frekvence. Karety mají své podvodní příbytky, kde se v noci zdržují, jsou to převisy nebo jeskyňky v útesech a korálových věžích.

Co je kloaka u želvy

Ano, je to kloaka čili vývod pohlavního, trávicího a vylučovacího ústrojí. Technicky vzato se jedná o pozadí, které želvy dokážou používat i takto nečekaným způsobem. Ovšem ani takovéto vychytávky přírody nemají neomezenou působnost.

Co dělat když najdu želvu

S nalezenou želvou se nakládá jako s věcí nalezenou. To znamená je potřeba odnést zvíře na příslušný obecní úřad (podle místa nálezu), kde s Vámi sepíší protokol o nálezu a pokud nemá obec dostatek vlastních kapacit pro chov nalezených zvířat, mohou Vám ji dát na dobu max.

Jak dlouho svítit želvě

Teplota pod výhřevnou žárovkou by přes den měla dosahovat až 30–40 °C, ale želva musí mít možnost se v jiné části terária i ochladit. Terárium nezapomeňte pravidelně 2× denně rosit. i UVB žárovkou želvě sviťte alespoň 10 hodin denně v závislosti na ročním období, výhřevnou žárovku stačí zapnout jen na 7 hodin denně.

Jak dlouho může želva bez jídla

Dospělný jedinci vydrží bez potravy, 14 dnů, ale mláďata nemohou dlouho hladovět.

Jak dýchá želva pod vodou

Stejně jako všichni obratlovci, kteří opět zamířili do vody, se ani želvy nevzdaly dýchání vzdušného kyslíku, ale některé přesto došly dál než velryby: vodní želvy získávají další kyslík z vody pomocí takzvaných análních vaků, hustě protkaných krevními cévami.

Jak dlouho žije želva domácí

Jak dlouho želvy žijí a jakou péči potřebují Pokud uvažujete o pořízení želvy jako domácího mazlíčka, měli byste si uvědomit, že menší želvy mohou žít až 70 let a středně velké až 120 let.

Co potřebuji pro želvu

Želva potřebuje i prostor, kde se může schovat, proto jí v teráriu vytvořte bezpečnou skrýš z kamenů nebo kůry, dřevěný domek nebo použijte umělou jeskyni pro plazy. Želva ocení i kořeny nebo ploché kameny, o které si může brousit drápy. Do terária můžete také přidat hromádku sena.

Co žere želvy

V přírodě se suchozemské želvy živí převážně rostlinnou potravou. Občas si pochutnají i na žížale, slimákovi nebo zdechlině. Doma předkládejte želvě co nejpestřejší výběr zeleniny a ovoce, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Můžete občas zkusit i vařenou rýži, nejlépe neloupanou.