Kdy se prořezávají třešně?

Jak ořezat třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Tvarujeme je proto jen v nejnutnější míře, kdy odstraňujeme konkurenční výhony, zakracujeme kosterní větve do jedné roviny, vystříháváme přebytečné výhony a v době vegetace letorosty zahušťující korunu.

Jak založit korunu třešně

Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev. Po sklizni provádějte výchovný řez.
Archiv

Kdy zrají první třešně

První třešně zrají koncem května. Nejlépe chutnají čerstvé, právě sklizené plody.

Jak se starat o třešeň

Podmínky pro pěstování

Nesnáší dobře mrazové kotliny a polohy vystavené mrazivým větrům od severu. Nejvhodnější jsou pro ni polohy v nadmořské výšce do 350 m, s průměrnou roční teplotou nad 8 °C, s úhrnem ročních srážek 450–650 mm a s půdou hlinitou až hlinitopísčitou, propustnou, s dostatkem vápníku.

Kdy se může řezat ořech

Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Kdy stříhat okrasnou třešeň

Stačí ji stříhat jedenkrát ročně, nejlépe brzy po odkvětu. Nechat řez na pozdější dobu se nevyplácí, protože byste odstranili násady květů. Na běžný metr se vysazují dvě až tři rostliny.

Kdy Zmladit třešeň

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Kdy zkracovat třešeň

Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Jak dlouho zrají třešně

Třešně zrají postupně od konce května do druhé poloviny srpna. Srdcovky a polochrupky dozrávají nejdříve, proto nebývají napadány vrtulí třešňovou, která nestačí naklást vajíčka.

Jak dlouho vydrzi třešně

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní). Třešně i višně dávejte do chladničky nejlépe v nějaké uzavřené nádobě.

Co potřebuje třešeň

Stanoviště by mělo být slunné, teplé, chráněné před větrem a mrazy, s dobrou cirkulací vzduchu. Do sušších půd vysazujeme ranné odrůdy, do vlhčích naopak odrůdy pozdější. Třešně koření velmi mělce, kolem 1,5m. PH půdy je optimální v rozmezí 6,5-8, přiměřeně vápenité.

Jak stříhat vlašský ořech

Nejprve odřízněte větev asi metr nad místem, kde ji chcete odstranit. Při tomto řezu pila větev většinou nedořízne v celém průměru a část větve se vahou vylomí. Větev pod vylomením pak už snadno odříznete. Vylomení také zamezíte, když větev nejprve naříznete blíž ke kmeni a pak ji odříznete směrem od kmene.

Kdy raší ořešák

Stromy nastupují do plodnosti výrazně dříve, a to už ve čtvrtém až šestém roce po výsadbě a jejich plody mají standardní kvalitu množených odrůd. Roubované ořešáky se nedožívají tak vysokého stáří jako prosté semenáče, průměrně třiceti let.

Jak rychle roste okrasná třešeň

Strom roste středně rychle, cca 25-30 cm za rok, a tvoří úzce trychtýřovitou, velmi hustou korunu. Listy jsou typicky třešňové, asi 8-10 cm dlouhé, široce elipčité, pilovité při okrajích, sytě zelené v sezóně a mnohobarevné na podzim, pokud je strom v kyselé půdě.

Jak rychle roste třešeň

Zdravé třešně rostou asi o 30 cm ročně. Pokud je pokrok vašeho stromu pomalejší nebo pokud jsou nové listy žluté, nechte půdu a/nebo listy testovat na nedostatky živin.

Jak dlouho vydrží třešeň

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní).

Co žere listy třešně

Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají.

Jaké květy má třešeň

Má vejčitou korunu, bílé oboupohlavné květy, které vykvétají ještě před olistěním, a kulovitý plod – temně rudou peckovici.

Jak hluboko sázet třešně

Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny.

Proč se na třešně nesmí pít

Proč se opravdu po třešních nemá pít Problém spočívá v tom, že se tekutina v žaludku setká s ovocnými cukry, celé to začne kvasit a začnou se tvořit plyny. Pokud sníte dostatek třešní a vypijete dostatek vody, téměř jistě si pořídíte nepříjemnou bolest břicha (žaludku).

Proč po třešních bolí břicho

Třešně mají navíc tendenci bobtnat, zvětší objem ve střevech,“ popisuje praktický lékař Jan Jelínek. „Může to způsobit (a velmi často i působí) bolest břicha a průjem. Třešně jsou sladká voda a sladká voda velmi snadno kvasí,“ vysvětluje. Podobné případy bolení břicha po třešních nejsou ojedinělé.

Jak dlouho Zraji třešně

Třešně zrají postupně od konce května do druhé poloviny srpna. Srdcovky a polochrupky dozrávají nejdříve, proto nebývají napadány vrtulí třešňovou, která nestačí naklást vajíčka.

Kdy přesazovat třešně

Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře. Třešně, višně a slivoně pak do stáří deseti let, meruňky do sedmi let, broskvoně do čtyř let nejlépe na počátku rašení a ořešáky pak do stáří deseti až patnácti let.

Kdy se stříhá ořešák

Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Kdy se může porazit ořech

Ořešák má poměrně měkké dřevo a tak jej silnější vítr může poškodit. Pokud se stal rizikem, tak je potřeba se ho zbavit a ideálně to udělat co nejdříve. V drtivé většině případů je jako správné období pro jakékoliv kácení určeno mimo takzvané vegetační období neboli především mimo měsíce intenzivního růstu a bujení.