Kdy sbírat plody hlohu
Plody, hložinky, se sbírají na sklonku léta či na podzim v době zralosti.
Jak dlouho užívat hloh
Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících (3 a více), během nichž ho musíme užívat denně bez přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Čaj nebo tinktura jsou v běžných dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě.
Archiv
Co se sbírá z hlohu
Hloh se vyskytuje buď jako strom, nebo jako trnitý keř. Kvete bílými nebo růžovými květy v měsíci květnu. Sbírají se celé hrozny jeho květů. Suší se ve stínu nebo v troubě při teplotě do 35 stupňů.
Archiv
Na co je čaj z hlohu
Hlavní vlastnosti: čaj z hlohu v nálevových sáčcích. používá se k podpůrné léčbě zvýšeného krevního tlaku. podporuje srdeční činnost.
Jak zpracovat plody hlohu
Hlohový lék z plodů (sbírejte až na podzim)
Plně dozrálé plody, nejlépe čerstvě natrhané, umyjte a následně pomelte nebo rozdrťte. Zalijte slabým alkoholem a nechejte 3 týdny pracovat. Poté přeceďte.
Jak chutna hloh
Na hložinkách si můžete pochutnat už zasyrova, jen nečekejte kdovíjaký příval nadpozemsky lahodné chuti. Dužnaté, moučnaté plody se semínky uprostřed jsou nasládlé a jemně trpké.
Jak užívat tinkturu z hlohu
Použití: Obecně se tinktury užívají vnitřně, a to v poměru 1 kapka na 1 kg člověka. Množství byste přitom měli rozdělit do 3 denních dávek (60 kg člověk užívá 3 × 20 kapek). Účinky se ovšem projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících, v jejichž průběhu ji musíme užívat denně bez přerušení.
Jak se připravuje čaj z hlohu
Jak se Čaj z hlohu používá.
Dávkování: Doporučená dávka je pro dospělé 1 nálevový sáček 3x denně. Způsob podání: 1 nálevový sáček (1,5 g) se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat v zakryté nádobě. Čaj se pije teplý. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.
Jak vyrobit tinkturu z hlohu
Tinktura z hlohu na podporu srdce
Květy a mladé lístky hlohu zalijeme bílým alkoholem, nejlépe vodkou nebo slivovicí. Necháme čtyři až pět týdnů macerovat. Potom přecedíme a užíváme dvacet kapek třikrát denně.
Jak se suší Hložinky
Sušit lze do teplot pod 60 stupňů. Nesmí ale příliš ztmavnout nebo zčernat. Výtečná je tinktura z hložinek. Hložinky nařežeme na malé kousky a zalijeme čistým alkoholem.
Jak zpracovat Hlozinky
Hložinky můžeme usušit, nebo po prvních několik týdnů zpracovávat syrové – mají velmi dlouhou trvanlivost. A čaj z hložinek budeme potřebovat 2 lžíce čerstvých plodů (nebo tři lžíce sušených) a půl litru vody. Dávku plodů zalijeme horkou vodou a necháme vylouhovat 10 minut.
Jak vypadá hloh
Hloh obecný je opadavá listnatá dřevina tvaru keře nebo stromu, dosahující výšky nejvýše 8 metrů. Na tenkých šedavě zbarvených větvích rostou v paždí trnů střídavě postavené laločnaté listy o velikosti 3 až 5 cm. Trny (kolce) dorůstají délky až 2,5 cm.
Jak sušit květ hlohu
Květy sušíme v tenké vrstvě bez obracení, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Pokud sušíme v sušičce nebo v troubě, dodržujeme teplotu do 35 °C. Stejně sušíme i plody. Sušenou drogu pak uskladníme do hermeticky uzavíratelné nádoby mimo dosah slunečních paprsků.
Jak rychle roste hloh
Roste středně rychle. V našich podmínkách jsou hlohy zdomácnělé. Kultivar 'Paul's Scarlet' má narozdíl od běžného druhu (který kvete bíle) květy sytě růžové. Navíc po odkvětu květy opadají a tak na stromě nezůstají seschlé květy.
Jak se suší hluchavky
Suší se nejlépe v sušárně, co nejrychleji ve slabých vrstvách bez převracení při teplotě do 35 °C.
Jak se množí hloh
Zatímco ve volné přírodě se hlohy rozmnožují semenem, v zahradnictví jsou očkovány nebo roubovány na vlastní semenáče anebo na semenáče hrušní. Dalším způsobem využití hlohu na zahradě je jejich výsadba za účelem poskytnutí stínu.
Kdy sbírat hluchavky
Hluchavka se sbírá v době jejího květu (cca od května – nyní již od dubna do září). Buď se sbírají pouze květy, nebo se uštipují květy i s okolními listy.
Na co je dobrá hluchavka
Hluchavky mají obecně podpůrný účinek při léčbě onemocnění dýchacích cest, pomáhají při zdlouhavém kašli, podporují vykašlávání. Jemně působící čaj z květů harmonizuje, ulevuje při nervozitě a pomáhá při neklidném spánku. Prospívá také trávicím orgánům, podporuje chuť k jídlu a upravuje činnost střev.
Jak pěstovat hloh
Pěstování hlohu obecného
Má rád vlhké, propustné a humózní půdy. Nicméně snáší dobře i sucho. Daří se mu i velmi znečištěném prostředí. Řez se provádí jen mírně prosvětlovací, případně je možné v předjarním období tvořit korunu podle vlastních představ.
Jak sbírat Hluchavku
Hluchavka patří mezi nejchoulostivější léčivé byliny a může se sbírat pouze za suchého počasí. Ukládá se volně do košů, vystlaných tkaninou nebo papírem a nesmí se zapařit nebo pomačkat. Poškozené květy při sušení hnědnou a droga z nich získaná je bezcenná.
Co se sbírá z hluchavky
Sbírá se květ. Reguluje nepravidelnou menstruaci i nepravidelnou stolici. Čaj z květů hluchavky má také uklidňující účinek, doporučuje se při nervozitě a nespavosti, nebo při neklidu u žen v době menstruace a menopauzy. Hluchavka patří mezi nejchoulostivější léčivé byliny a může se sbírat pouze za suchého počasí.
Na co pomaha hluchavka
Hluchavky mají obecně podpůrný účinek při léčbě onemocnění dýchacích cest, pomáhají při zdlouhavém kašli, podporují vykašlávání. Jemně působící čaj z květů harmonizuje, ulevuje při nervozitě a pomáhá při neklidném spánku. Prospívá také trávicím orgánům, podporuje chuť k jídlu a upravuje činnost střev.
Co se dá udělat z hluchavky
Hluchavky v kuchyni
Květy hluchavek nám dávají úžasný prostor pro hru s barevnými kombinacemi a kontrasty: dodají noblesní vzhled nejrůznějším krémům, pudinkům a jiným dezertům, nádherně se budou vyjímat třeba i v agarových pochoutkách, slušet budou i svěžím nápojům nebo ovocným salátům.
Kdy a jak sbírat Hluchavku
Hluchavka se sbírá v době jejího květu (cca od května – nyní již od dubna do září). Buď se sbírají pouze květy, nebo se uštipují květy i s okolními listy.