Kdy dát macešky do truhlíků
Rostliny se dají vypěstovat ze semínek. V červnu až červenci semínka vysejte do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený záhonek. Protože macešky při klíčení trpí vysokými teplotami, zasypte semínka jen jemně a pravidelně kropte.
Které macešky jsou jedlé
Maceška. "Violetka" se používá jako jedlá dekorace na talíř. Fialová barva dodá šmrnc letním salátům.
Jak dlouho vydrží macešky
„Tyto rostliny můžeme brát jako jedny z prvních poslů jara a není třeba se bát, že nám hned odkvetou. Macešky totiž nakvétají průběžně, zhruba po dobu půl roku.
Kdy přesadit macešky
Rostlinky přesazujeme od sebe v srpnu, aby mezi sebou měly jednotlivé sazeničky rozestupy cca 7 cm. V tu dobu mají minimálně 2 lístky. A teprve až v září je přesazujeme ještě jednou do rozestupů 15 až 20 cm, pokud to ale neuděláme, také se nic neděje, záleží pouze na našich záměrech s maceškami.
Archiv
Jakou teplotu snesou Macesky
Stačí je zakrýt chvojím a pokud nemrzne, snesou i mírnější zálivku. Po zimní přestávce se přihlásí ke slovu ihned s prvními slunečními paprsky a nevadí jim ani ranní mrazíky. Poměrně dobře se dokáží vypořádat s teplotou kolem mínus pěti stupňů Celsia.
Co dělat s Odkvetlými Maceškami
Po odkvětu se odstraní stonek cibulovin, z části se mohou zredukovat i listy, cibuloviny se pak ponechají v klidu, aby mohly dokončit svůj vývoj. Vyndat je můžeme teprve společně s odkvetlými dvouletkami v červnu.
Jak pěstovat macešky v truhlíku
Sazenice dáváme do truhlíku v asi 10cm rozestupech. Macešky potřebují dostatečnou zálivku, ale nesmíme je přemokřit, jinak uhnijí kořeny. Zaléváme, než začne povrch osychat. Substrát však nesmí zcela vyschnout.
Jak uchovat macešky
V létě její kvetení ustává, ale s přicházejícím podzimem opět začíná vegetovat a kvést. Záleží na termínu výsevu i výsadby. Macešky dokáží přezimovat venku na záhoně, ale přesto je lepší je zakrýt. Přes zimu se macešky přikrývají chvojím, v nádobách se na zimu i s nádobou zakopávají do země.
Kdy Strihat Macesky
Když první květnový až červnový výkvět budete stříhat, zmohutnělé keříky vykvetou ještě jednou začátkem září a vydrží až do prvních mrazů.
Jakou teplotu snesou macešky
Poměrně dobře se dokáží vypořádat s teplotou kolem mínus pěti stupňů Celsia.
Jakou zeminu pro macešky
Zemina by měla být propustná a bohatá na živiny. Sazenice dáváme do truhlíku v asi 10cm rozestupech. Macešky potřebují dostatečnou zálivku, ale nesmíme je přemokřit, jinak uhnijí kořeny. Zaléváme, než začne povrch osychat.
Jaké květiny do truhlíku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Proč macešky vadnou
Co s maceškami doma
Zaléváme pod listy, podle potřeby, nejlépe, když poklesá napětí vody v listech, začínají jemně vadnou. Mnoho vody a voda v misce je při nízkých teplotách pro rostliny hrobečkem. Začnou jim zahnívat kořeny.
Čím hnojit macešky
Rostliny přezimující na záhonech je na podzim vhodné lehce zakrýt přikrývkou z chvojí. Na jaře macešky přihnojujeme univerzálním hnojivem se sníženým obsahem dusíku.
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Co v létě do truhlíku
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Co s Odkvetlou maceškou
Pokud odkvete hlavní vlna květů a rostliny začínají mírně zasychat, sestřihneme je na výšku 5-7 cm a pravidelně zaléváme. Violky obrazí a budou opět bohatě kvést.
Co v červenci do truhlíku
Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.
Jaké trvalky do truhlíku
Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.
Co do truhlíků v létě
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.