Jak vznikly silnice
Místní i dálkové cesty vznikaly přirozeně všude, kam pronikla civilizace. Stezky byly původně jen ušlapané nebo uježděné povozy, upravené pouze v nezbytných místech – odkopy na svazích, odstraněním překážek, popřípadě zpevněním močálovitých míst hatěmi nebo hrubě otesanými kmeny stromů.
Kdy se začaly asfaltovat silnice
Roku 1872 se začalo asfaltovat i v USA – New York 1872 a Washington 1877. Je zřejmé, že asfaltování silnic se rozšířilo souběžně s rozvojem automobilismu. Jednak byly zapotřebí kvalitní komunikace a vozidla potřebovala víc a víc benzínu a při jeho výrobě z ropy vznikal odpad dále nedělitelné frakce – asfaltu.
Archiv
Kdo opravuje silnice
Z hlediska údržby pozemní komunikace je zásadní ustanovení § 9 ve spojení s ustanovením § 27 zákona o pozemních komunikacích. Obec jako vlastník místní komunikace je povinna vykonávat její správu zahrnující zejména její pravidelné a mimořádné prohlídky, údržbu a opravy.
Kdo vymyslel asfalt
Zde stojí za zmínku, že první použití asfaltu v moderní historii je označována třída Champ Élysées v Paříži a to roku 1824. To jak asfalt známe a používáme nyní, je odkazem původem belgického vynálezce Edwarda de Smedta, který působil na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.
Kdo se stará o silnice
Silnice II.
Nižší třída komunikací patřící jednotlivým krajům spadají do kompetencí Správy a údržby silnic. Za římskou číslicí II (druhá třída) a III (třetí třída) následuje tří, čtyř nebo pěticiferné číslo.
Kdo stavi silnice
Stavba dálnic v Česku je velmi lukrativní byznys. Jeden kilometr se nyní staví za 300 milionů, což z českých dálnic dělá jedny z nejdražších v Evropě. Nejvíce z těchto státních zakázek těží velké nadnárodní společnosti, jako Eurovia, Strabag či Skanska.
Jak se staví silnice
Pokládáme nosné a svrchní vrstvy
Na podkladové vrstvy je ukládána nosná drenážní asfaltová vrstva, čili velmi hrubá směs asfaltu s mnoha mezerami. Až na ni ukládáme směs jemnou a teprve nakonec takzvaný obrus. Obrus je poslední a nejjemnější vrstva asfaltové komunikace, po které budeme jezdit.
Jak vzniká asfalt
Co je vlastně asfalt Asfalt jako takový je živičnatá látka, která se získává buď přírodní cestou, nebo jako vedlejší produkt při frakční destilaci ropy. Je to směs různých sloučenin uhlovodíků (parafinů, olefinů, kyslíku, dusíku a síry).
Jak zjistím tridu silnice
Silnice I. třídy jsou označeny dopravní značkou s jednociferným nebo dvojciferným číslem v modrém poli, silnice II. třídy trojciferným číslem taktéž v modrém poli. Zjednodušeně řečeno, čím více čísel, tím nižší třída silnice.
Kde se bere asfalt
Asfalt je jedna z živic, které se vyskytují v přírodě buď společně s jinými, nebo samostatně v různém geologickém prostředí, hlavně v sedimentech formací, které jsou známy jako naftonosné. Získává se také z ropy jako zbytek po vakuové destilaci. Je to ta nejhustší složka ropy s nejvyšším bodem varu.
Jak se dělá silnice
Pokládáme nosné a svrchní vrstvy
Na podkladové vrstvy je ukládána nosná drenážní asfaltová vrstva, čili velmi hrubá směs asfaltu s mnoha mezerami. Až na ni ukládáme směs jemnou a teprve nakonec takzvaný obrus. Obrus je poslední a nejjemnější vrstva asfaltové komunikace, po které budeme jezdit.
Kdo je vlastníkem silnice
(1) Vlastníkem dálnic a silnic je stát. Vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí.
Jak dlouho se stavi dálnice
Zemní práce a zakládání staveb – 8 měsíců Spodní stavba a podkladní vrstvy – 8 měsíců Konstrukce – 6 měsíců Dokončovací práce – 6 měsíců
Co je u silnice
Ty nejčastější sloupky u silnic jsou bílé s černými pruhy s oranžovými odrazkami po směru jízdy a bílými proti směru jízdy. Dnes existují dva typy, ty starší ve tvaru „válce“ postupně nahrazují pouze placaté destičky. Nemění to ale nic na jejich funkci, která má řidiče upozornit, kudy vede silnice.
Co se starým asfaltem
Asfalt a likvidace
Používá se nejčastěji při výstavbě silnic. Odpadem jsou tvrzené a oxidované zbytky asfaltu s obsahem asi 6 % bitumenového podílu ve formě hrudek. Tyto úlomky lze likvidovat recyklací tak, že při tepelném zpracování přidáme tento odpad do části nového asfaltu.
Jak poznam že jsem na dálnici
Každá komunikace má tak tzv. kategorijní znak, který se skládá z písmene a dvou čísel, jež jsou oddělena lomítkem. Písmena (například D, S nebo P) určují druh komunikace. „D” mají dálnice, „S” silnice, „P” polní cesty, „M” místní komunikace.
Jak dlouho schne asfalt
I na svislé stěny, nestéká při +120°C. Bez obsahu rozpouštědel. Bezpečná v kontaktu s polystyrenem. Rychlé schnutí – řádná suchost již po 6 hodinách.
Jak se dělá asfalt
Asfalt se vyrábí metodou oddělování jednotlivých složek z kapalné směsi pomocí varu a srážení (destilace), což je dílčí proces rafinace ropy v ropných rafineriích. V podstatě se jedná o nejhustší zbytek po provedené destilaci, které říkáme vakuová. Základní surovinou je ropa a její ropné oleje, pryskyřice a asfaltény.
Kdo stavi dálnice v ČR
Ředitelství silnic a dálnic České republiky – ŘSD ČR.
Kdo vymyslel dálnici
První dálnice a plány
První plán vytvořit dálnici vznikl v roce 1935, kdy se i začalo s budováním. Existovaly dva základní plány – prvním byla trasa Plzeň-Košice, druhá pak Cheb – Chrust. Největší plán pak měl Jan Antonín Baťa, který nechal na své náklady vypracovat projekt.
Jak sundat starou lepenku ze střechy
Staré asfaltové pásy se ze střechy odstraňují mechanicky – strhnutím. Dobře poslouží nejrůznější pomocníci, jako jsou pajzry, špachtle a lámací nože. V místech, kde jsou původní asfaltové pásy natavené na beton či plechování nepoužívejte (navzdory některým internetovým radám) hořák, ani horkovzdušnou pistoli.
Kam se zbytky barev
Zbytky barev, špinavé obaly i štětce, hadry atd. odevzdejte v nejbližším sběrném dvoře, který vybírá i nebezpečný odpad. Pokud máte v daném místě trvalé bydliště, je tato služby zdarma.
Co se stane když pojedu po dálnici bez známky
To, zda máte dálniční známku, nekontrolují pouze policisté „z masa a kostí“. Kdo tedy Za jízdu bez platné dálniční známky vám hrozí na místě pokuta až 5 000 Kč, ve správním řízení pak až 20 000 Kč.
Co když jsem jel po dálnici bez známky
Za jízdu bez platné dálniční známky vám hrozí pokuta na místě až 5000 Kč, ve správním řízení se platba může vyšplhat až na 20 000 Kč. Proto si zkontrolujte platnost známky včas, a to přímo na oficiálním webu. Při nákupu kupónu si můžete dokonce vyžádat i e-mailové upozornění na vypršení platnosti.
Jaký podklad pod asfalt
V obou případech je nejdůležitější odborně a pečlivě připravený podklad. Jedná se o zhutněnou vrstvu drceného a lámaného kamene různých frakcí a drenážní vrstvy písku pro odvod vody. Tloušťka podkladu je obvykle 30-50 cm, v závislosti na předpokládaném zatížení.