Kdy Vylezaji chrousti?

Kdy vylézají chrousti

Žijí v zemi 4 roky , dokud nedorostou velikosti 4–5 cm, pak se na podzim zakuklí a na jaře vylézají opět dospělci. V některých zemích dokáží přemnožení chrousti zlikvidovat úrodu během několika dní na tisících hektarech zemědělské půdy.
Archiv

Kde se vyskytuje Chroust obecny

Chroust obecný je rozšířen po větší části Evropy a vyskytuje se i v Malé Asii. Východní hranice výskytu je přibližně v linii Estonsko-Voroněž-Oděsa. Dále na východ (až k Tichému oceánu) se vyskytuje pouze chroust maďalový.

Jak dlouho trvá vývoj chrousta

Životní cyklus chrousta

Vývoj chrousta trvá 3 až 5 let. Od začátku dubna do začátku května se chrousti rojí a nalétávají na stromy, kde požírají listy. Samičky kladou vajíčka do země – na volné plochy, jako jsou mýtiny, pole nebo lesní školky. Dospělí chrousti po 2 měsících uhynou.
Archiv

Jak dlouho se lihne chroust

Dospělci se líhnou na podzim a přezimovávají v hrabance, kterou na jaře v dubnu opouštějí. Dospělý chroust žije max. 2 měsíce. Schromažďují se ve velkém množství na různých stromech a požírají všechny jeho zelené a měkké části.
Archiv

Co odpuzuje chrousty

Podobným nepřítelem je také netopýr. Netopýři v zahradě mají navíc tu výhodu, že vylétávají v podobnou hodinu jako chrousti, takže dokážou během pár minut spořádat spolehlivě celá hejna škůdců. A někdy pomohou i mravenci. Insekticidy na likvidaci chroustů se v současné době pro malospotřebitele neprodávají.

Co přitahuje chrousty

Chrousti milují vlhkou půdu. Právě do ní s oblibou kladou larvy. V oblastech, kde přirozeně hodně prší a je teplo proto může být chroustů opravdu hodně. Částečně se dá věci pomoci tak, že nebudete zalévat zbytečně větší plochy a necháte trávníky více proschnout.

Kdy zacinaji letat chrousti

Dospělí chrousti žijí pouze 5 až 6 týdnů, vylétávají od dubna do května, nejčastěji za soumraku.

Co vadi Chroustum

"Je to býložravec," řekl Hoskovec s tím, že chroustek letní určitě nekouše a není tak třeba se ho bát. Dospělci ale pojídají listy stromů a mohou tak napáchat škody. Největší problém představují larvy. "Žerou kořínky všeho – trávy, ale i keřů nebo zeleniny," řekl entomolog.