Kdy zacinaji letat chrousti?

Kdy Vylezaji chrousti

Dospělci se líhnou na podzim a přezimují v hrabance, kterou na jaře v dubnu opouštějí. Dospělý chroust žije max. 2 měsíce. Shromažďují se ve velkém množství na různých stromech a požírají všechny jeho zelené a měkké části.
Archiv

Jak dlouho se lihne chroust

Dospělci se líhnou na podzim a přezimovávají v hrabance, kterou na jaře v dubnu opouštějí. Dospělý chroust žije max. 2 měsíce. Schromažďují se ve velkém množství na různých stromech a požírají všechny jeho zelené a měkké části.

Co vadi Chroustum

"Je to býložravec," řekl Hoskovec s tím, že chroustek letní určitě nekouše a není tak třeba se ho bát. Dospělci ale pojídají listy stromů a mohou tak napáchat škody. Největší problém představují larvy. "Žerou kořínky všeho – trávy, ale i keřů nebo zeleniny," řekl entomolog.
Archiv

Jak odehnat chrousty

Podobným nepřítelem je také netopýr. Netopýři v zahradě mají navíc tu výhodu, že vylétávají v podobnou hodinu jako chrousti, takže dokážou během pár minut spořádat spolehlivě celá hejna škůdců. A někdy pomohou i mravenci. Insekticidy na likvidaci chroustů se v současné době pro malospotřebitele neprodávají.
Archiv

Co přitahuje chrousty

Chrousti milují vlhkou půdu. Právě do ní s oblibou kladou larvy. V oblastech, kde přirozeně hodně prší a je teplo proto může být chroustů opravdu hodně. Částečně se dá věci pomoci tak, že nebudete zalévat zbytečně větší plochy a necháte trávníky více proschnout.

Jak dlouho Litaji chrousti

Podle různých zdrojů jeden až čtyři roky. U nás nejspíš 2 – 3 roky. S tím rozdílem, že rozmnožování u chroustka není tak výrazně synchronizováno jako u chrousta, a tudíž nejsou příliš zřetelné takzvané chroustí roky. Dospělec pak žije několik dnů až týdnů,“ doplnil přírodovědec.

Proč létají chrousti

Vylétávají proto, aby se spářili. Kdyby vylétávali každý jindy, tak se ve vzduchu nepotkají a nespáří a mezitím je něco sežere. Tak proto to mají synchronizované. Reagují na ubývající světlo.

Co plati na chrousty

BZENEC / Nezvyklé „plody" nacházejí v těchto dnech na jabloních, hruškách, třešních a meruňkách majitelé zahrádek ležících v blízkosti Moravské Sahary. Některé větve jsou doslova obsypány desítkami chroustů maďalových. Zelenající se větve se pak brzy mění v lysiny.

Co jedí chrousti

Dospělí chrousti se živí listy stromů, ale jejich larvy žijí pod zemí, kde se prokousávají kořínky a často napadají obilniny a další zemědělské plodiny. V minulosti způsobovali chrousti velké škody. Vývoj do dospělosti trvá čtyři roky.

Co platí na chrousty

BZENEC / Nezvyklé „plody" nacházejí v těchto dnech na jabloních, hruškách, třešních a meruňkách majitelé zahrádek ležících v blízkosti Moravské Sahary. Některé větve jsou doslova obsypány desítkami chroustů maďalových. Zelenající se větve se pak brzy mění v lysiny.

Kde žije chroust

Chroust obecný je rozšířen po větší části Evropy a vyskytuje se i v Malé Asii. Východní hranice výskytu je přibližně v linii Estonsko-Voroněž-Oděsa. Dále na východ (až k Tichému oceánu) se vyskytuje pouze chroust maďalový.