Kde žijí hlavonožci
hlavonožci (Cephalophoda) též cefalopodi, jsou významnou skupinou měkkýšů s vnější nebo vnitřní vápnitou schránkou nebo i bez ní (obr. 71). Žijí výhradně v moři, kde buď plovou, nebo lezou po dně.
Jaký je rozdíl mezi mlži a plži
Mlži jsou už čistě vodní živočichové, žijící ve sladké i slané vodě, a podobně jako plži mají i mlži vápenitou schránku. Jen s tím rozdílem, že u mlžů ji tvoří ne ulita, ale tzv. lastura. Ta je složena ze dvou částí, které samotného mlže uzavírají uvnitř.
Co má chobotnice v hlavě
Chobotnice má okolo 500 milionů neuronů, což je zhruba stejně jako pes. Na rozdíl od psů a jiných obratlovců se ale pouze třetina z těchto neuronů nachází přímo v mozku. Každé z 8 chapadel má více než 200 přísavek, které jsou komplexními senzorickými centry s hmatem a čichem/chutí (chemickým analyzátorem).
Která ústrojí jsou uložená v Útrobním vaku
Tělo je měkké, u původních forem je rozděleno na tři části – hlavu (smyslové centrum), nohu (obsahuje hlavní svalovinu, zajišťuje pohyb) a útrobní vak (obsahuje orgány trávicí, dýchací, cévní, vylučovací a rozmnožovací soustavy).
Archiv
Který hlavonožec má vnitřní schránku
Původně měli všichni hlavonožci vnější schránku, dnes ji mají pouze loděnky. Schránka se v evoluci přemístila dovnitř těla. Sépie má sépiovou kost, další desetiramenatci jen tzv. meč a chobotnice ztratily schránku úplně.
Jak dlouho žije krakatice
Krakatice obrovská se obvykle dožívá pěti let, plášť bývá dlouhý něco přes dva metry. Dlouho se myslelo, že obří krakatice je jen výmyslem domorodců a od devadesátých let minulého století se ji marně pokoušelo vyfotit několik výprav.
Jaký je největší měkkýš na světě
Zéva obrovská (latinsky: Tridacna gigas) je největší žijící mlž. Dorůstá velikosti až 1,2 metru, váhy až 200 kilogramů a dožívají se více než sta let. Živí se řasami, fytoplanktonem a zooplanktonem. Zéva obrovská je jedním z nejohroženějších druhů mušlí.
Kteří měkkýši se jedí
Mořští měkkýši – zejména hlavonožci (sépie, kalmaři) a mlži (ústřice) slouží jako potrava člověka.
Proč má chobotnice Tři srdce
Chobotnice mají tři srdce: hlavní srdce, které zajišťuje oběh krve celým tělem a dvě menší srdce, která pumpují krev každým ze dvou žaber. Při plavání chobotnice nepoužívají hlavní srdce, proto se rychle unaví a raději se přesouvají po dně pomocí chapadel.
Co je Malakofauna
Věda zkoumající měkkýše se nazývá malakologie nebo též malakozoologie a odborníci na měkkýše jsou malakologové.
Který hlavonožec je považován za největšího
Velikost těla. Hlavonožci měří od jednoho centimetru do mnoha metrů (i přes 20 m). Podle současných znalostí je největším hlavonožcem kalmar Hamiltonův a nikoli krakatice obrovská.
Kdo má Sepiovou kost
Sepiová kost je pozůstatek schránky pravěkkých hlavonožců, vyskytuje se u sepií. Náchází se uvnitř těla. Slouží jako bóje (jsou v ní vzduchové komůrky), umožňuje vznášet se, klesat nebo stoupat (přívodem nebo odvodem vody dovnitř).
Jaká je největší krakatice
Podle jiných údajů byl největší jedinec, změřený a zvážený v roce 1879, dlouhý 17,37 metru a vážil asi 907 kilogramů; tyto údaje však nejsou spolehlivě ověřené a daleko přesahují obvykle zjištěné rozměry pro tento druh: přibližně 13 metrů délky a 275 kg váhy u samice, 10 metrů délky a 150 kg váhy u samce.
Co je to Kraken
Kraken je bájný obří hlavonožec schopný potápět celé lodě. Podle některých zpráv býval spatřen u pobřeží Norska a Islandu. Příběhy o této obrovské mořské příšeře s mnoha chapadly kolovaly mezi námořníky od pradávna, první písemné zprávy o krakenovi pocházejí od bergenského biskupa Erika Pontoppidana z poloviny 18.
Jak se jmenuje PLZ který má největší lastury na světě
Uvádí se, že zéva obrovská (Tridacna gigas), jejíž lastury mohou měřit přes jeden metr a jejíž váha se blíží ke 300 kg, může uvěznit končetinu neopatrného potápěče.
Jakou mají schránku mlži
Schránka měkkýšů
U měkkýšů rozlišujeme ulitu, která je typická pro plže, a lasturu, která se vyskytuje u mlžů.
Kdo má 2 srdce
Srdce skokana má na rozdíl od savců dvě síně a jednu komoru. V komoře jsou speciální drážky, které udržují okysličenou krev oddělenou od neokysličené, zároveň také využívá toho, že skokan čerpá kyslík nejen z plic, ale i prostřednictvím kůže.
Jaké zvire má nejvetsi srdce
Srdce plejtváka je velké jako menší osobní automobil. Váží až 700 kilogramů. Masivní arterie jsou tak silné, že jimi může proplavat člověk. Tlukot tohoto srdce je ve vodě slyšet až na 3 kilometry.
Co je to tzv Radula
Radula je anatomický orgán měkkýšů umístěný v ústní dutině a určený k příjmu, posouvání a prvotnímu rozmělnění potravy. Je srovnávána s jazykem obratlovců, i když plní i odlišné funkce.
Co to je plž
Plži (Gastropoda), dříve též břichonožci, hovorově známi jako šneci a slimáci, jsou třída bezobratlých živočichů z kmene měkkýšů.
Kde žije Kraken
V roce 2013 se vědcům z Kodaňské univerzity podařilo získat a přečíst mitochondriální DNA ze 43 vzorků tkáně krakatic z celého světa. Díky tomu nyní víme, že ačkoli krakatice obrovské žijí ve všech světových oceánech, všechny patří k jedinému druhu. Dokonce ani netvoří geograficky odlišné populace.
Jak se brání sépie při napadení
Sépie obecná (Sepia officinalis)
Dovede měnit barvu, má sépiovou kost a je to noční živočich. Živí se převážně korýši. Při napadení se brání vypuštěním barviva.
Jak plave krakatice
U Krakatic má naopak tělo hydrodynamický tvar umožňující rychlé plavání na otevřeném oceánu. Svaly jsou s výjimkou loděnek tuhé kvůli nedostatku opory. Tou je u ostatních měkkýšů vápenitá schránka, která však u většiny hlavonožců téměř zanikla.
Kdo zabil Krakena
I když nakonec dostal Jacka do Říše Davyho Jonese Kraken, Jack zatím spolu s přáteli pátral po srdci Davyho Jonese a muž jménem James Norrington jej lstí odnesl vůdci Východoindické společnosti, Beckettovi, a ten Davyho Jonese i s Bludným Holanďanem ovládal a donutil ho i zabít Krakena.
Jak zabít Krakena
Pozor: Následující část textu může obsahovat vyzrazení děje a osudu postavy! Statečný Perseus se tedy vydá za starými čarodějnicemi, ty mu poví, že aby zabil Krakena musí nejdříve zabít Medúzu jejíž pohled promění každého v kámen. Perseus nakonec zabije medúzu, ale aby se neproměnil v kámen zabalil její hlavu do pytle.