Co poskytují sociální služby
Služba obsahuje poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, poskytnutí ubytování, pomoc při zajištění chodu domácnosti, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, sociálně terapeutické činnosti, pomoc při uplatňování práv a oprávněných zájmů.
Archiv
Co je cílem sociálních služeb
Hlavním smyslem sociálních služeb je zajištění pomoci při péči o vlastní osobu, zajištění stravování, ubytování, pomoci při zabezpečení chodu domácnosti, ošetřování, pomoc s výchovou, poradenství, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, psycho- a socioterapie a pomoc při prosazování práv a zájmů.
Která z následujících sociálních služeb patří mezi hrazené služby
Služby hrazené uživatelemosobní asistence;pečovatelská služba – tato služba je poskytována zdarma rodinám, ve kterých se současně narodí tři a více dětí a pozůstalým manželům (manželkám) po účastnících odboje starším 70 let;podporované bydlení;odlehčovací služby;centra denních služeb;stacionáře denní a týdenní;
Kdo vykonává státní správu v sociálních službách
Státní správu podle (dle § 5 ZSS) vykonávají: Ministerstvo práce a sociálních věcí, krajské úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, okresní správy sociálního zabezpečení, Úřad práce České republiky. V oblasti sociálních služeb vykonávají působnost podle tohoto zákona také obce a kraje.
Jak se dělí sociální služby
Sociální služby se dělí na služby sociální péče, služby sociální prevence a sociální poradenství.
Jaké jsou metody sociální práce
Metody sociální práce
Matoušek (2003) rozlišuje čtyři základní metody sociální práce: • případová práce, • práce se skupinou, • práce s dětmi a s rodinou, • komunitní práce.
Kdo je poskytovatel sociálních služeb
Poskytovatelem sociální služby je právnická nebo fyzická osoba, která má k této činnosti oprávnění dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, s účinností od 1.1.2007.
Kdo poskytuje sociální péči
Sociální služby poskytují organizace nebo jednotlivci, kteří mají k této činnosti oprávnění (oprávnění k poskytování sociálních služeb), vydané místně příslušným krajským úřadem, a také osoby blízké nebo asistenti sociální péče. Maximální ceny za služby jsou stanoveny prováděcí vyhláškou MPSV č. 505/2006 Sb.
Jaké vzdělání musí mít pracovník v sociálních službách
Jaké vzdělání potřebuji Pracovník v sociálních službách dosáhne potřebného vzdělání pro svoji práci absolvováním kvalifikačního kurzu. Délka tohoto kurzu závisí na dosaženém vzdělání (ZŠ, SŠ +150 hodin; SŠ, SOŠ + 200 hodin).
Co je Etický kodex sociálního pracovníka
Účelem Etického kodexu je stanovit standardy chování pracovníků pečovatelské služby a informovat uživatele, jejich rodiny a veřejnost o přístupu, který lze od naší služby očekávat.
Jaké jsou kompetence sociálního pracovníka
Způsobilost určit vlivy vyvolávající sociální problémy jednotlivých lidí a dalších subjektů (skupin, rodin, komunit) i formy těchto problémů. Způsobilost komunikovat s uživatelem (jazykem pro něj srozumitelným, s přiměřenou mírou angažovanosti), spolupracovat s ním na definici jeho potřeb a na plánu intervence/péče.
Kdo musí mít registraci v systému sociálních služeb
Popis služby
O registraci rozhoduje krajský úřad práce. V případě, že zřizovatelem poskytovatele sociálních služeb je ministerstvo, rozhoduje o registraci toto ministerstvo. Registraci zákon nevyžaduje, poskytuje-li osobě pomoc osoba blízká nebo asistent sociální péče, který tuto činnost nevykonává jako podnikatel.
Co je registr poskytovatelů sociálních služeb
Registr poskytovatelů sociálních služeb je informační systém veřejné správy vytvořený a vedený dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách od 1. 1. 2007.
Na co mají nárok pečující osoby
Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.
Co se hradí z příspěvku na péči
Těmi jsou: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost (nehodnotí se u dětí do 18 let).
Co vykonává sociální pracovník
Sociální pracovník plánuje, realizuje, monitoruje a vyhodnocuje poskytované sociální služby. Pracuje přímo s cílovou skupinou, vede a vyhodnocuje plány uživatelů této služby. Poskytuje sociálněprávní poradenství. Při realizaci sociálních opatření může spolupracovat se zdravotnickými pracovníky.
Kdo může vykonávat práci pracovníka v sociálních službách
Předpokladem k výkonu povolání sociálního pracovníka je plná svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost. Žadatel o registraci (poskytovatel sociálních služeb) registrujícímu orgánu předkládá doklad/y prokazující odbornou způsobilost sociálního pracovníka.
Co by měl umět sociální pracovník
Podívejme se tedy jak všestranný sociální pracovník je, nebo by měl být: zralá osobnost, odpovědná, s celou řadou vlastností dobrého člověka – slušností, poctivostí, vstřícností, empatií, zdatností, inteligencí, schopností umět naslouchat, trpělivostí, znalostí sebe sama aj.
Co patří mezi sociální dovedností
Zahrnují dovednost navazovat vztahy, jednoznačně a srozumitelně komunikovat, dodrţovat pravidla slušného chování, dovednost motivovat lidi pro vlastní cíle, vcítit se do druhých, vyjednávat, vyjádřit asertivně svůj názor, neagresivně odmítnout nepřijatelné návrhy, vyřešit konflikt bez násilí a podobně (15).
Které subjekty mohou podat žádat o registraci sociální služby
Žádost o udělení autorizace – fyzická osoba, podnikající fyzická osoba, právnická osoba (MPSV) Formuláře jsou určeny pro fyzické osoby, podnikající fyzické osoby nebo právnické osoby, které žádají o vybranou profesní kvalifikaci příslušící podle zákona č.
Kdo vede registr poskytovatelů sociálních služeb
S účinností od 1.1.2007 byl na základě zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, zřízen Registr poskytovatelů sociálních služeb, který je veden příslušným krajským úřadem.
Jak doložit péči o osobu blízkou
Pečujete-li tedy o osobu závislou na péči jiné fyzické osoby ve II. až IV. stupni závislosti, musíte doložit vaší zdravotní pojišťovně do 8 dnů od vydání rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči potvrzení úřadu práce o poskytování péče.
Kdy zaniká nárok na příspěvek na péči
Oznámení podáváte i tehdy, když Vás při pobytu doprovází osoba o Vás pečující. Nárok na příspěvek na péči však zaniká až tehdy, zdrží-li se jeho příjemce mimo místo trvalého pobytu 1 celý kalendářní měsíc v kuse anebo více než 1 kalendářní měsíc.
Kdy je nárok na příspěvek na auto
Příspěvek můžete dostat, pokud ▪ máte některé ze zdravotních postižení vyjmenovaných v zákoně, ▪ jsou Vám alespoň 3 roky, ▪ pravidelně cestujete třeba kvůli práci, studiu nebo k lékaři (předložíte čestné prohlášení) a ▪ můžete řídit auto nebo Vás někdo může vozit (Váš zdravotní stav nebrání převozu).
Co vše muze delat sociální pracovník
Především jde o pomoc při osobní hygieně, oblékání či stravování. Sociální pracovník oproti tomu vykonává sociálních šetření, sociálně právní poradenství, sociální prevenci, poskytování krizové pomoci atd. Jedná se často o analytickou, metodickou a koncepční činnost v zařízeních poskytujících služby sociální péče.