Kdy se píše si a jsi
Pokud podmět je TY, zkuste ho změnit na jinou osobu a podívejte se, jestli SI/JSI zmizí. Pokud zůstalo, bude to zase SI. Když zmizelo a nahradilo ho BÝT v jiné osobě, jedná se o JSI. Čekal jsi dlouho
Archiv
Kdy se používá jsi
Význam slova jsi
Význam slova může vyjadřovat existenci jako takovou v přítomném čase (např. ty jsi), dále může být výraz použit jako sponové sloveso příčestí minulého slovesa, které končí koncovkou -l, -la (např. přišel jsi včas), nebo také jako součást přísudku jmenného se sponou (např. jsi chytrý).
Archiv
Kdy se píše sis
Rovněž v podmiňovacím způsobu užíváme stažené ses, sis: ty by ses nekoupal, aby sis nečetl, kdyby ses podíval (nikoli by jsi se, kdyby jsi se, aby jsi se).
Archiv
Jak jsi si
Platné jsou oba tvary, lze napsat jak si i jak jsi, musíme je však použít správně. Příklady: Jak si takový složitý drdol učesala sama Řekni mi, jak jsi vypočítal tenhle příklad.
Kde si Kde jsi
Jana Skřivánková: Ve Vaší větě je správně JSI, jedná se o tvar slovesa být pro 2. osobu čísla jednotného v přítomném čase. Naopak SI je tvar zvratného zájmena se a používáme ho spolu se tvarem sobě ve 3.
Jak nahradit slovo má
Držet, nosit. Pokud něco máme v ruce, na zádech, v tašce, košíčku nebo třeba kabelce, můžeme sloveso mít nejčastěji nahradit synonymy držet nebo nést. Například: Má v ruce zbraň.
Kdy se píše sem a jsem
Pokud je podmět v 1. osoba čísla jednotného píšeme ve větě slovo jsem, pokud je v jiné osobě píšeme sem. Rozhoduje tedy, zda činnost ve větě vykonávám já, nebo někdo jiný. Vždy se řiďte tím, co chcete větou říci, případně co chce věta ve cvičení / testu sdělit.
Jak se píše v pořádku
Definovat výraz v pořádku je poněkud zbytečné – označuje zkrátka stav, kdy je něco v dobrém, optimálním stavu. Z hlediska pravopisu je důležité, že tento výraz píšeme jako dvě slova, nikoli jako spřežku, tedy v pořádku, nikoli vpořádku.
Co jsi dělal nebo co si dělal
JSI či SI Jana Skřivánková: Ve Vaší větě je správně JSI, jedná se o tvar slovesa být pro 2. osobu čísla jednotného v přítomném čase.
Čím nahradit slovo mít
Držet, nosit. Pokud něco máme v ruce, na zádech, v tašce, košíčku nebo třeba kabelce, můžeme sloveso mít nejčastěji nahradit synonymy držet nebo nést. Například: Má v ruce zbraň.
Jak se dá nahradit že
V tom případě, žeJestliže.-li.v případě že.za podmínky že.zda.zdali.
Jak se píše jsem tam
Byl jsem tam, respektive nebyl, ale řekli mi o tom. Chtěl jsem, respektive jsem musel, odjet už v sobotu.
Jak psát sem tam
Sem, bez počátečního „j“, lze užít jako spisovný tvar v případě, že se jedná o příslovce. Sem poukazuje na určitý směr, na místo, vystupuje jako opak ke tvaru „tam“.
Jak se píše se mnou
Správná je pouze varianta „se mnou“ – psáno zvlášť jako dvě samostatná slova. Jedná se totiž o spojení zájmena „já“ v 7. pádě s příslušnou předložkou „se“. Jak již víme, předložka se vždy píše samostatně a není součástí slova (to je předpona).
Kdy by jste
podmiňovacího (kondicionálu) píšeme vždy „kdybyste“ (kdybyste počkali). Zde pozor na často používanou chybou variantu: slova nelze psát ani odděleně, tvar „kdyby jste“ je nespisovný. To stejné platí i pro další tvary podmiňovacího způsobu (kondicionálu), píšeme vždy: abyste, byste apod.
Co to je zvratné sloveso
Zvratné sloveso (reflexivum) je v češtině a některých jiných jazycích typ slovesa, jehož tvar je tvořen plnovýznamovým slovesem doplněným o volný morfém se nebo si, kterým se děj slovesa obrací zpět na původce děje.
Jak nahradit slovo řekl
synonymaEditovatpovědět, pronést, (knižně) pravit, dít.vyjádřit, sdělit.požádat, zažádat.nazvat, označit.
Jak nahradit slovo nějaký
synonymaEditovatjakýsi.jistý, určitý
Jak nahradit spojku aby
Spojky podřadicí: aby, jakmile, až, než, nežli, zatímco, když, kdyby, pokud, protože, poněvadž, jelikož, jestliže, -li, přestože, ačkoli, třebaže, i když, ač, že, sotva.
Jak nahradit Pokud
PokudPokud.až kam.jak daleko.dokud.jestliže.v případě že.za podmínky že.
Co je správné aby jste nebo abyste
Odpověď není nikterak složitá: Spojku „aby“ ve tvaru 2. osoby čísla množného píšeme vždy abyste, nikoli aby jste ani abyjste. (Tvar podmiňovacího způsobu byste se „sloučí“ se spojkou aby v jediný výraz.)
Jak se píše respektive
Čárku před vždy dávejte
Každopádně, ať už tento dodatek chápeme jakkoliv, čárku před respektive, případně i eventuálně píšeme vždy! Tímto obřím pravidlem se musí řídit i všichni trpaslíci, respektive pidimužíci. Až budou padat trakaře, nezapomeňte si vzít protiraketový deštník, eventuálně svářecí brýle.
Jak se píše Mám zato
Může se psát oboje, záleží na kontextu, ve kterém to používáte. Za to se používá mapříklad když řekneme "Za to půjdeš do vězení." Zato používáme, pokud chceme říci "Petrovi to moc nejde, zato Pavel je docela šikovný."
Jak se píše pokaždé
Zvláštním typem jsou příslovečné spřežky vzniklé spojením předložek s číslovkami (po páté – popáté) nebo některými zájmeny (po každé – pokaždé), které se však většinou píšou zvlášť, a to především pokud jde o číselné údaje vyšší hodnoty.
Jak se píše beze mne
2. pád (bez koho, čeho) – mne (Beze mne tam nechoď.)