Co je to SELV a PELV
SELV (Separated nebo safety extra-low voltage)
Elektrický předmět s ochranou SELV, podobně jako u PELV nesmí mít na žádné vnitřní ani vnější části nebezpečné elektrické napětí. Na rozdíl od PELV však jeho obvody nejsou připojeny ani k ochranné soustavě ani k zemi.
Kde se používá SELV
Dnes již se od tohoto značení upustilo a jak u strojních, tak u zdravotnických zařízení se používá zařízení s označením SELV nebo PELV.
Archiv
Jaké jsou požadavky na ochranu při poruše obvodu FELV
Obvody FELV se uplatňují tam, kde se sice používají elektrické předměty na malé napětí, ale není možné v některých případech splnit požadavky na obvody SELV nebo PELV (jde zejména o požadavky na ochranné oddělení od obvodů nn nejen v transformátoru, ale i v rámci celé elektrické instalace).
Co je to malé napětí
Jako nízké napětí označujeme napětí o velikosti od 50 do 1 000 V. V souvislosti s nízkým napětím se můžeme často setkat se značkou nn. V rozhodné síti vedle toho najdeme napětí vysoké a velmi vysoké. V různých částech přenosové a distribuční soustavy je tak elektrické napětí různě velké.
Kdy se nevyžaduje základní ochrana při ochranném opatření malým napětím SELV a PELV
Ve všech ostatních případech se základní ochrana nevyžaduje, jestliže jmenovité napětí sítí SELV nebo PELV nepřekračuje napětí 12 V AC nebo 30 V DC. Izolace je určena k tomu, aby bránila dotyku živých částí. Živé části musí být zcela pokryty izolací, kterou je možno odstranit pouze jejím zničením.
Co je obvod FELV
Pokud se v samotném obvodu s malým napětím další ochranná opatření neprováděla, předřadilo se písmeno F – od „functinal“ – tedy „funkční“ nebo možná výstižněji „pracovní“, takže obvod s označením FELV označuje, že je v něm použito malé napětí pouze z funkčních (pracovních), nikoliv ochranných důvodů.
Co musí být splněno při ochranném opatření elektrickým oddělením
Musí být učiněna opatření, aby se oddělený obvod chránil před poškozením a poruchou izolace.Musí být navzájem spojeny neživé části odděleného obvodu izolovanými vodiči neuzemněného pospojování.Všechny zásuvky musí být opatřeny ochrannými kontakty, které musí být spojeny se soustavou pospojování.
Čím je zajištěno ochranné opatření samočinným automatickým odpojením od zdroje
V případě ochrany automatickým odpojením od zdroje to vyžaduje koordinaci způsobu uzemnění sítě a charakteristik ochranných přístrojů zajišťujících odpojení.
Co musí splňovat přepážky nebo kryty Jestliže je nutno tyto přepážky kryty nebo části krytu odstranit
Kryty nebo přepážky musí být pevně zajištěny a mít dostatečnou stabilitu a trvanlivost, aby v daných podmínkách poskytovaly potřebnou ochranu. Jestliže je nutné kryty nebo přepážky odstranit, musí to být možné jen s použitím klíče nebo nástroje.
V čem vychází napětí
Značí se písmenem U, jednotkou je volt [V]. Jednotka napětí je pojmenovaná po italském fyzikovi jménem Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta. Elektrické napětí vzniká mezi dvěma místy, které mají rozdílný elektrický potenciál, který se značí φ, jednotka je volt [V].
Co je bezpečné napětí
Bezpečným prostředím jsou míněny klimatické podmínky s nižší vlhkostí a teplotou, kde pro stejnosměrný proud platí nejvyšší hodnota 100 V a pro střídavý proud hodnota 50 V. Naopak zvláště nebezpečné prostředí s vysokou vlhkostí bezpečné hodnoty sníží u stejnosměrného na 24 V a na 12 V u střídavého proudu.
Jaké ochranné opatření je nejčastěji uplatňováno v elektrických instalacích ČSN 33 2000 4 41 ED 3
1/ Ochranné opatření: automatické odpojení od zdroje
Izolace je určena k tomu, aby bránila dotyku živých části. Živé části musí být zcela pokryty izolací, kterou je možno odstranit pouze jejím zničením. Přepážky nebo kryty jsou určeny k tomu, aby bránily dotyku živých částí.
Jak je zajištěna základní ochrana a ochrana při poruše u ochranného opatření elektrickým oddělením
Elektrickým oddělením je ochranné opatření, u něhož je: základní ochrana zajištěna základní izolací živých částí nebo přepážkami a kryty, ochrana při poruše zajištěna jednoduchým oddělením odděleného obvodu od ostatních obvodů a od země.
Jaké ochranné opatření je nejčastěji uplatňováno v elektrických instalacích
V každé části instalace musí být uplatněno jedno ochranné opatření nebo více těchto opatřeni: automatické odpojení od zdroje. dvojitá nebo zesílená izolace. elektrické odděleni pro napájeni jednoho spotřebiče.
Jak musí být u proudového chrániče v síti TN CS provedeno spojení ochranného vodiče PE s vodičem PEN
Jestliže je proudový chránič používán v síti TN-C-S, nesmí být vodič PEN použit za chráničem na straně zátěže. Spojení ochranného vodiče s vodičem PEN musí být provedeno před chráničem, tj. na straně zdroje. Odpor uzemnění nulového bodu (uzlu) zdroje nebo pracovně uzemněného místa zdroje RA nemá být větší než 5Ω.
Kdy se může uplatnit ochranné opatření Nevodivým okolím
Ochrana nevodivým okolím, neuzemněným pospojováním a elektrickým oddělením pro napájení vice než jednoho spotřebiče se mohou uplatnit pouze, je-li instalace pod dozorem znalých nebo poučených osob, takže v nich není možné provést změny.
Co lze považovat za podmínku jedné poruchy
Za jednu poruchu se považuje, jestliže : přístupná část, která není nebezpečnou živou částí se nebezpečnou živou částí stane (např. v důsledku poruchy omezení ustáleného dotykového proudu nebo náboje), nebo přístupná vodivá část, která není za normálních podmínek živou, se stane nebezpečnou živou částí (např.
Jak se vypočítá odpor
Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.
Co se měří ve voltech
Ve zkratce, napětí = tlak a měří se ve voltech (V). Termín vznikl na počet italského fyzika Alessandro Volty (1745–1827), vynálezce Voltova sloupu – předchůdce dnešních baterií v domácnostech.
Co zabíjí proud nebo napětí
Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.
Jaký je odpor lidského těla
Velikost impedance (zdánlivý odpor) lidského těla není u každého člověka stejná (je dána fyziologickým stavem organismu) a její hodnota se pohybuje od 1 000 do 10 000 Ω. Průměrná hodnota byla stanovena na 2 000 Ω.
Jaké prostředky patří mezi ochrany při poruše
Ochrana při poruše je zajištěna těmito opatřeními: základní izolace mezi živými částmi a ostatními obvody SELV a PELV. ochranné oddělení od živých částí obvodů, které nejsou SELV nebo PELV, které je zajišťováno dvojitou popř.
Jak se zapojuje proudový chránič
Ke vstupu chrániče v jednofázovém obvodu připojíme fázový (hnědý) a neutrální (modrý) vodič. Ochranný vodič propojíme např. pomocí svorkovnice. Fázový vodič na výstupu RCD by měl být připojen k elektrickému jističi, zatímco neutrální vodič může být připojen přímo k instalaci.
Co musí zahrnovat systém ochranného pospojování
Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.
Co snižuje odpor
Při zvyšující se teplotě se u vodičů, jako jsou např. kovy, odpor zvyšuje, u polovodičů je to obráceně. S rostoucí teplotou odpor klesá, čímž se zvyšuje jejich vodivost.