Jak renovovat ratan
Ratanový nábytek
Ošetřujte jej pouze vlhkým hadříkem. Ratanové výplety například sedáků, opěradel sedacího nábytku a také komod čistěte kartáčkem z měkkých žíní a vysavačem. Na znečištěné látkové polstrování používejte mýdlový roztok nebo běžně dostupné prostředky, určené na čištění čalounění.
Archiv
Čím ošetřit ratan
Jak ošetřit přírodní ratan
Pro nábytek z přírodního ratanu je dostačující, otřete-li ho vlhkým hadrem nebo prachovkou při běžném úklidu. Není nutné používat žádná speciální leštidla.
Archiv
Jak obnovit ratanový nábytek
Ratan může tmavnout, často vznikají nevzhledné fleky. Obnovit povrch nebude složité. Nejprve ho umyjte a vysušte, následně aplikujte speciální transparentní lak, který udrží přírodní ratan v kondici. Zahradní nábytek z ratanu vyžaduje pravidelnou, ale snadnou péči.
Čím natřít lakovaný nábytek
Dobře vám poslouží vodou ředitelné barvy. Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo. U ostatních barevných odstínů můžete použít rovnou univerzální barvu v matném nebo lesklém provedení, a to ve dvou až třech vrstvách. Velmi výhodné je přetření matné barvy ještě bezbarvým interiérovým matným lakem.
Archiv
Jak pečovat o ratanový nábytek
Můžete nastříkat nábytek mýdlovou vodou a následně dostatečným množstvím vody opláchnout, například pomocí zahradní hadice. Nepoužívejte ale prudký proud vody, který by mohl zničit povrch nábytku. Ratanový nábytek pak nechte uschnout na sluníčku.
Jak dlouho vydrží ratanový nábytek
Životnost je neomezená, ale přesto sledujeme nosnost nábytku při použití různě silného materiálu. Kvalitní umělý ratan má vysokou hustotu polyetylenu a nabízí ho jen několik výrobců (např. Viro, Rehau, VinTech), kteří garantují životnost až 9 let.
Jak ozivit Ratanovy nábytek
Můžete nastříkat nábytek mýdlovou vodou a následně dostatečným množstvím vody opláchnout, například pomocí zahradní hadice. Nepoužívejte ale prudký proud vody, který by mohl zničit povrch nábytku. Ratanový nábytek pak nechte uschnout na sluníčku.
Jak renovovat lakovaný nábytek
Pokud je nábytek lakovaný, musíme nátěr odstranit. A to buď broušením a nebo opálením. Broušení je vhodné na hladké a jednoduché tvary. Brusku používáme na hrubé broušení, konečné úpravy děláme skelným papírem.
Jak natírat nábytek
Základní postup jak natřít nábytek:
Vyrovnejte prohlubně a nerovnosti – mechanické nerovnosti srovnejte bruskou nebo tmelem. Důkladně naneste podkladový nátěr, tzv. primer – aby nové vrstvy dobře držely. Barevný nátěr naneste nadvakrát – po zaschnutí prvního nátěru natřete nábytek ještě jednou.
Jak dlouho vydrží ratan
Výplet umělého zahradního nábytku z ratanu
Sledujte vždy, jak dlouhou životnost uvádí výrobci – někteří garantují pouze jeden rok, ale poctiví a kvalitní výrobci, jako jsou například značky Viro, Rehau, VinTech slibují životnost až 10 let.
Jak odstranit plíseň z ratanu
Pokud se na ratanovém nábytku začne tvořit plíseň, použijte silné bělidlo do mýdlové vody na vyčištění postižených oblastí. Nábytek musíte vysušit.
Jak oživit zašlý nábytek
Nábytek v žádném případě nesmáčejte, pouze otírejte vlhkým hadříkem. Na oživení zašlého laku pak použijte směs vody a octa v poměru 1:1 na vlhké houbičce, kterým nábytek otřete. Tím se zbavíte i nepříjemného pachu zatuchliny.
Jaký lak na nábytek
Nátěr starého nábytku
Ideální jsou barvy bez ředitel, které nemají nepříjemný zápach. Pro natírání nábytku doporučujeme tvrdé voskové oleje, nebo laky. Pokud chcete dřevu zanechat jeho původní strukturu, vybírejte voskové oleje, které jen podpoří přírodní kresbu dřeva a dodají mu požadovaný mat nebo lesk.
Jak na renovaci starého nábytku
Brusku používáme na hrubé broušení, konečné úpravy děláme skelným papírem. Opalování pomocí opalovací pistole je vhodné na silné vrstvy laku a barvy. Pokud je nábytek zdobený drobnými ornamenty, je vhodné použít chemické odstraňovače nátěrů, např. organická rozpouštědla nebo louh.
Jak dlouho vydrzi Ratanovy nábytek
Ratanový nábytek vám s trochou nadsázky vydrží téměř celý život, aniž byste o něj museli pečovat. Je však potřeba nevybírat jej ukvapeně, ale s rozmyslem. Aby vám nábytek dlouho vydržel, vybírejte tam, kde prodejce poskytuje více než dvouletou záruku a kde si židli či lehátko můžete vyzkoušet.
Jak vyčistit ratanový nábytek
Můžete nastříkat nábytek mýdlovou vodou a následně dostatečným množstvím vody opláchnout, například pomocí zahradní hadice. Nepoužívejte ale prudký proud vody, který by mohl zničit povrch nábytku. Ratanový nábytek pak nechte uschnout na sluníčku.
Jak se starat o umělý ratan
Pokud jste si pořídili nábytek z umělého ratanu, nebo o koupi přemýšlíte, vězte, že není na údržbu nijak náročný. Není potřeba nakupovat speciální ošetřující přípravky nebo čisticí nástroje, bohatě vám postačí to, co máte doma – hadr, voda, případně trocha obyčejného saponátu, třeba na nádobí.
Jak ošetřit starožitný nábytek
Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.
Jak odstranit starou barvu z nábytku
K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.
Čím natřít nábytek
Pokud se rozhodnete si je sami natřít, můžete použít bezbarvý interiérový lak Balakryl Sportakryl v lesklém nebo matovém provedení. Chcete-li změnit barevný odstín nebo má-li upravovaná plocha menší barevné rozdíly v přírodním zabarvení dřeviny, je vhodnější nábytek natřít silnovrstvou lazurou Balakryl Telux.
Čím brousit starý nátěr
Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné. Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy.
Jak brousit starý nábytek
Zpravidla postupujeme ve třech krocích: nejdříve použijeme hrubý brusný papír (zrnitost 80), pak střední (120) a nakonec jemný o zrnitosti 180. Brousit můžeme ručně, což je poměrně namáhavé, nebo rychleji a účinněji excentrickou, případně deltovou bruskou.