Čím natřít starou roubenku?

Jak se starat o roubenku

Dřevo není velkým fanouškem zvýšené vlhkosti, dřevokazní škůdci mají rádi vlhko, zatuchlo a kupodivu také ticho. Pokud si stavíte roubenku k rekreačním účelům, nelekejte se, chalupaření o víkendech je samozřejmě zcela v pořádku, roubence nesvědčí pouze opravdu dlouhé periody bez vaší přítomnosti v řádu několika měsíců.

Čím natřít staré dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Čím natřít srub

Kvalitní oleje a vosky na dřevo Borma Wachs využijete při nátěru své dřevěné terasy, fasády, srubu, dřevěného obložení či pergol. Zde všude můžete využít jednoduché aplikace i následné velmi snadné renovace. Nátěry Borma Wachs určené pro dřevěné stavby jsou z přírodních materiálů, které jsou šetrné k povrchu dřeva.

Jak často natírat srub

Pokud je srub postavený z jiné dřeviny, je nutné ho pravidelně natírat, většinou se doporučuje každých pět let, ale vždy je zapotřebí stav nátěru posuzovat individuálně. Nátěr dům ochrání a tím se prodlouží jeho životnost. Proto při pořízení svého vysněného bydlení je nutné zvážit i pravidelnou údržbu domu.

Čím vyplnit spáry v roubence

Čím se dají opravit Mech, slámu, jíl a jiné stavebniny nahradí moderní hmoty, aniž by chaloupce ubraly na půvabech. Někdejší stavitelé vyplňovali spáry suchým mechem nebo provazci slámy, poté jílovitou hlínou „armovanou“ zvířecími chlupy, lněným pazdeřím nebo vlákny z konopných, lněných či kopřivových stonků.

Jak dlouho vydrží roubenka

Při správné údržbě je životnost takového domu i 300 let. Srub lze postavit kdekoli, kde to stavební úřad povolí. Rozhodně neplatí, že srub je možné postavit jen "u lesa", jak se mnoho lidí domnívá.

Čím ošetřit staré dřevo

Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.

Jaký olej na dřevo

Jen minimální ztmavnutí dřeva docílíte i použitím kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá. K ošetření dřeva se používá rovněž konopný, terpentýnový, pomerančový, ostropeřcový, teakový, ricinový či parafínový olej.

Čím natřít staré trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak se starat o srub

Dovolte srubu, aby si sedal

Sruby z přírodního nevysušeného masivu při vysychání sedají asi o šest procent po dobu tří až šesti (záleží na velikosti trámů, rychlosti výstavby a době vytápění domu) a v jeho průběhu je nutné kontrolovat dilatační prvky na stavbě.

Jak dlouho schne Tungovy olej

Jeho nevýhodou je silné ořechové aroma, které v interiéru vyprchá až po delší době (pár měsíců). Doba vysychání: 1 den na slunci, jinak 3-10 dní. Popis: Tungový olej se vyrábí z ořechů čínského stromu Aleurites fordii.

Jak opravit roubenku

Menší poškození se opraví bez výměny: Odstraní se poškozené dřevo, ošetří nátěrem a mezery se zaplní tzv. pilino-betonem: Piliny z měkkého dřeva se napustí vodním sklem a roztokem kyseliny solné, po mírném zaschnutí se smíchají s portlandským cementem (2 díly cementu na 1 díl upravených pilin).

Čím vyplnit spáry v dřevěné podlaze

Pružný akrylátový tmel je používán na tmelení spár dřevěných podlah. Je dodáván ve 14 barevných provedeních. Opravářská akrylátová pasta, která slouží k vyplnění spár a defektů.

Jaké dřevo na roubenku

Jedle je nejvhodnější dřevinou pro roubenky. Nevykazuje zvýšenou praskavost jako například smrk, má větší obsah pryskyřic a v neposlední řadě i vyšší objemovou hmotnost, což vede k větší pevnosti. Zároveň rovnoměrně sedá a při vhodném výběru má i nízkou točivost.

Co je to roubenka

Roubená stavba (lidově roubenka) je stavba, jejíž stěny jsou zbudovány technikou roubení. Trámy, kladené vodorovně na sebe, jsou v rozích spojovány různými typy tesařských vazeb. Původně se používaly kmeny neotesané nebo přitesávané jen mírně, až později se prosadily trámy hraněné, zaručující lepší soudržnost stavby.

Jakou impregnaci na dřevo

Nejčastěji používaným produktem, který chrání dřevo proti dřevokazným houbám, hmyzu i plísním, je na pilách Bochemit QB Profi. Naimpregnovat dřevo si můžete samozřejmě také sami. Velmi dobře vám poslouží Bochemit Opti F+. Jednoduše ho můžete aplikovat nátěrem nebo postřikem dle doporučení na etiketě.

Jak dlouho schne olej na dřevo

Aplikaci provádíme štětcem nebo válečkem. Důležité je si uvědomit, že tato báze olejů a vosků je po 8-10 hodinách pochozí, zaschnutá, ale konečné vytvrdnutí oleje v pórech dřeva trvá 10-15 dnů. Osmo schne oxidací, proto je třeba intenzivně větrat.

Jak aplikovat olej na dřevo

Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením. Na povrch dřeva nalijeme olej a rovnoměrně jej rozetřeme po celém povrchu. Nános oleje musí být vydatný, aby se olej ihned nevsákl, ale zůstal na povrchu.

Jak zrenovovat staré trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak ošetřit starý trám

Odpověď: Pro likvidaci dřevokazů, ošetření napadeného dřeva můžete použít např. příslušný druh Lignofixu. Následně pro prevenci je možné aplikovat S1033 Lazurol imprgnační základ a následně tenkovrstvý lazurovací lak S1035 nebo S1023 Lazurol které dřevo ochrání proti vlhkosti a pod.

Jak se bydlí ve srubu

Komfort bydlení v dobře postaveném srubu je stejný, jako ve zděné stavbě. Jistou nevýhodou je, že nový srubový dům si časem „sedne“. S tím se ovšem od začátku počítá, takže konstrukční prvky a otvory na okna a dveře mají předpřipraven prostor na „srovnání“ stěn: běžně je to asi 2 cm na 1 m výšky stavby.

Co je Tungovy olej

Tungový olej je vysychající olej získaný lisováním semen stromu Vernicia fordii z čeledi pryšcovitých. Tungový olej po vystavení vzduchu (polymerací) vysychá. Výsledný povrch je průhledný a má hluboký, téměř mokrý vzhled.

Jak ředit Tungový olej

Doporučené ředění: 1:1 – 4:1 (tungový olej:benzín, terpentýnový olej nebo lakový benzín – White Spirit apod.) Po vsáknutí oleje je potřeba přebytečný olej setřít, jinak hrozí vznik lesklých, zvrásněných a lepkavých míst. Textilie nasáklé olejem nehažte na hromadu a nenechávejte je zmuchlané.

Jakou podlahu dát do roubenky

Dřevěná podlaha z prken

Doporučuje se použít tvrdší dřeviny (například modřín, buk, dub), které nejsou tolik náchylné na poškrábání jako měkké dřevo. Důležité je použít vysušené řezivo, aby se prkna později nezkroutila. Povrch se impregnuje olejem nebo lazurou, což zajistí odolnost proti vlhkosti a znečistění.

Jak často Olejovat podlahu

V domácích podmínkách je dostačující olejovat podlahu jednou za dva roky. Venkovní dřevěná terasa před a po čištění.