Čím se zabývá živnostenský zákon
Tento zákon upravuje podmínky živnostenského podnikání (dále jen "živnost") a kontrolu nad jejich dodržováním.
Co dělá živnostenský úřad
Působnost živnostenských úřadůpřijímá ohlášení živností a žádosti o koncesi,vydává výpisy z živnostenského rejstříku,vydává rozhodnutí o tom, že ohlašovatel nesplnil podmínky pro vznik živnostenského oprávnění,vydává rozhodnutí o udělení koncese, rozhodnutí o zamítnutí koncese,
Co má na starosti živnostenský úřad
Hlavní činnosti živnostenského úřadu
Živnostenský úřad vydává fyzickým i právnickým osobám průkazy živnostenských oprávnění pro řemeslné, vázané a volné živnosti. Dále rozhoduje o udělení koncese pro živnosti koncesované, a to v rámci celé ČR.
Co může kontrolovat živnostenský úřad
Živnostenský úřad však může kontrolovat i povinnost při značení lihu, povinnost při značení tabákových výrobků, povinnost dodržování zákazů při prodeji těchto výrobků a také to, zda podnikatel na svých webových stránkách uvádí vše, co mu zákon nařizuje.
Co patří do volné živnosti
Co do konkrétních činností lze říct, že volná živnost zahrnuje většinu oborů běžně provozovaných OSVČ. Jedná se tak například o maloobchod a velkoobchod (včetně e-shopů), ubytovací služby, poradenské služby, průvodcovství, překladatelství, případně pořádání kulturních, sportovních a jiných produkcí.
Jaké jsou druhy živnosti
Základní přehled: zorientujte se v živnostech
Ohlašovací živnosti se ještě dále dělí, celkově tedy rozlišujeme 4 druhy živností – volné, řemeslné, vázané a koncesované. Podle druhu poznáte, jaké podmínky musíte splnit pro úspěšné získání živnostenského oprávnění.
Co musí splňovat garant
Garantem (odpovědným zástupcem) je fyzická osoba (Vy nebo někdo jiný), která splňuje odbornou způsobilost pro konkrétní živnostenské oprávnění, které odbornou způsobilost vyžaduje. Garant musí mimojiné splňovat všeobecné podmínky, tzn. věk 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost.
Jak probíhá kontrola SZPI
Při kontrole potravin odebírají inspektoři SZPI z jednotlivých šarží výrobků vzorky. Každý odběr vzorků je doložen záznamem o odběru vzorku. Pouze vzorky odebrané inspektorem jsou předány laboratořím a jsou podrobeny zkouškám (čili rozborům) podle zaměření kontroly.
Jak casto chodi danova kontrola
Po dlouhé generace tam mohou firmy čarovat se zisky a daněmi, aniž by se musely obávat postihu. V Praze 2 přijde kontrola z finančního úřadu průměrně jednou za 373 let, v Přelouči jednou za 316 let. Vyplývá to z údajů o kontrolách za loňský rok, které LN získaly z Generálního finančního ředitelství.
Jaké jsou typy živnosti
Druhy živností jsou upraveny v živnostenském zákoně v § 19 až 27. Živnosti dělíme na ohlašovací a živnosti koncesované. Ohlašovací živnosti dále můžeme třídit na živnosti řemeslné, živnosti vázané a živnosti volné.
Co je potřeba k založení volné živnosti
Živnost si založíte osobně na kterékoli pobočce živnostenského úřadu, nemusí jít o úřad v místě Vašeho bydliště. Zaměstnanci úřadu s Vámi formulář vyplní a zodpoví Vám také případné dotazy. Za ohlášení živnosti nebo podání žádosti o koncesi na úřadě zaplatíte správní poplatek ve výši 1 000 Kč.
Co je potřeba k vázané živnosti
Vázaná živnost patří mezi ohlašovací živnosti. Pro její získání musíte prokázat příslušné vzdělání nebo praxi v oboru. Poté stačí provést ohlášení na živnostenském úřadě, který vám vydá živnostenské oprávnění. Živnost vzniká dnem ohlášení a podnikat můžete začít i bez příslušného dokladu v ruce.
Kdy nelze provozovat živnost
Živnost nemůže provozovat fyzická nebo právnická osoba, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs, a to ode dne prodeje závodu v rámci zpeněžení majetkové podstaty nebo nabytí právní moci rozhodnutí, kterým soud ukončil provozování závodu nebo ode dne určeného v tomto rozhodnutí jako den ukončení provozování závodu.
Co dělá SZPI
SZPI kontroluje, v rámci stanovených kompetencí, zemědělské výrobky, potraviny nebo tabákové výrobky, a rovněž předměty a materiály přicházející do styku s potravinami. Od roku 2015 přibyla do kompetencí SZPI také kontrola reklamy a kontrola pokrmů v některých zařízeních společného stravování.
Kdo kontroluje kvalitu zeleniny
Orgánem státu odpovědným za kontrolu čerstvého ovoce a zeleniny v České republice je Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Předmětem kontroly je nejen zjišťování jakosti, ale také zdravotní nezávadnosti, klamání, označování a podobně.
Kdo kontroluje faktury
Prostřednictvím daňové kontroly finanční úřad prověřuje plnění vašich daňových povinností, tvrzení daně nebo okolnosti rozhodné pro správné stanovení daně.
Co když jsem nepodal daňové přiznání
Co se stane, když přiznání nepodáte
Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.
Co je potřeba k volné živnosti
Jak získat živnostenský listvyplněný jednotný registrační formulář,občanský průkaz,jednorázový správní poplatek ve výši 1 000 Kč,případné doklady prokazující vaši kvalifikaci,výpis z katastru nemovitostí nebo nájemní smlouvu (pokud sídlo podnikání není shodné s vaší adresou trvalého bydliště).
Co musím platit jako živnostník
Týkat se vás budou 3 povinné platby: odvody na sociální pojištění, zdravotní pojištění formou záloh a daň z příjmu. Minimální záloha na sociální pojištění: 2 944 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 841 Kč). Minimální záloha na zdravotním pojištění: 2 722 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 627 Kč).
Kdo může mít živnost
Podnikat může kdokoliv, kdo:
je starší 18 let. je způsobilý k právním úkonům (prokazuje se platnou občankou) je bezúhonný (výpis z Rejstříku trestů si Živnostenský úřad vyžádá sám)
Co dělat po založení živnosti
Živnostenský úřad provede nejpozději do 5 pracovních dnů od ohlášení živnosti zápis do živnostenského rejstříku, vydá vám výpis z živnostenského rejstříku a přidělí IČO. Snadno si můžete na internetu zkontrolovat, jaké údaje jsou v rejstříku uvedené. Stačí se podívat do živnostenského rejstříku.
Kdo nemůže provozovat živnost
Živnost nemůže provozovat fyzická nebo právnická osoba, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs, a to ode dne prodeje závodu v rámci zpeněžení majetkové podstaty nebo nabytí právní moci rozhodnutí, kterým soud ukončil provozování závodu nebo ode dne určeného v tomto rozhodnutí jako den ukončení provozování závodu.
Jak udat podnik na hygienu
telefonicky buď na telefonním čísle 543 540 231 nebo přímo u místně příslušného inspektorátu SZPI, e-mailem buď na adresu [email protected], nebo přímo na adresu místně příslušného inspektorátu, prostřednictvím webového formuláře (odkaz je uveden na hlavní stránce webu SZPI v sekci KONTAKTY)
Proč mi volal finanční úřad
Prostřednictvím daňové kontroly finanční úřad prověřuje plnění vašich daňových povinností, tvrzení daně nebo okolnosti rozhodné pro správné stanovení daně. Podnět, kvůli kterému si správce daně vybere právě vás, může vyplynout například z nesrovnalosti během kontroly vašeho daňového přiznání nebo z analýzy dalších dat.
Jaká částka se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.