Čím vyplnit spáry v roubence?

Čím natřít roubenku

Venkovní masivní dřevo lze ošetřit pomocí olejového nátěru a olejové lazury – OSMO olejové lazury – OSMO UV oleje – BSP napouštěcí oleje a BSP UV oleje bezbarvé s účinnou UV ochranou bez pigmentace nebo LIVOS olejové lazury.

Jak se starat o roubenku

Dřevo není velkým fanouškem zvýšené vlhkosti, dřevokazní škůdci mají rádi vlhko, zatuchlo a kupodivu také ticho. Pokud si stavíte roubenku k rekreačním účelům, nelekejte se, chalupaření o víkendech je samozřejmě zcela v pořádku, roubence nesvědčí pouze opravdu dlouhé periody bez vaší přítomnosti v řádu několika měsíců.

Jak opravit roubenku

Menší poškození se opraví bez výměny: Odstraní se poškozené dřevo, ošetří nátěrem a mezery se zaplní tzv. pilino-betonem: Piliny z měkkého dřeva se napustí vodním sklem a roztokem kyseliny solné, po mírném zaschnutí se smíchají s portlandským cementem (2 díly cementu na 1 díl upravených pilin).

Jak dlouho vydrží roubenka

Při správné údržbě je životnost takového domu i 300 let. Srub lze postavit kdekoli, kde to stavební úřad povolí. Rozhodně neplatí, že srub je možné postavit jen "u lesa", jak se mnoho lidí domnívá.

Čím natřít staré trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak často natírat srub

Pokud je srub postavený z jiné dřeviny, je nutné ho pravidelně natírat, většinou se doporučuje každých pět let, ale vždy je zapotřebí stav nátěru posuzovat individuálně. Nátěr dům ochrání a tím se prodlouží jeho životnost. Proto při pořízení svého vysněného bydlení je nutné zvážit i pravidelnou údržbu domu.

Jak zateplit starou roubenku

Uzavíraný líc roubené konstrukce je potřeba zbavit případného biotického narušení, očistit povrch a chemicky ošetřit. Bylo by vhodné vymezit mezi izolací a roubením mezeru. Vlastní izolace pak může být buď na bázi minerální nebo kamenné vlny.

Jakou podlahu dát do roubenky

Dřevěná podlaha z prken

Doporučuje se použít tvrdší dřeviny (například modřín, buk, dub), které nejsou tolik náchylné na poškrábání jako měkké dřevo. Důležité je použít vysušené řezivo, aby se prkna později nezkroutila. Povrch se impregnuje olejem nebo lazurou, což zajistí odolnost proti vlhkosti a znečistění.

Co je to roubenka

Roubená stavba (lidově roubenka) je stavba, jejíž stěny jsou zbudovány technikou roubení. Trámy, kladené vodorovně na sebe, jsou v rozích spojovány různými typy tesařských vazeb. Původně se používaly kmeny neotesané nebo přitesávané jen mírně, až později se prosadily trámy hraněné, zaručující lepší soudržnost stavby.

Jak brousit staré trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čím natřít venkovní trámy

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Jak se starat o srub

Dovolte srubu, aby si sedal

Sruby z přírodního nevysušeného masivu při vysychání sedají asi o šest procent po dobu tří až šesti (záleží na velikosti trámů, rychlosti výstavby a době vytápění domu) a v jeho průběhu je nutné kontrolovat dilatační prvky na stavbě.

Jak dlouho schne Tungovy olej

Jeho nevýhodou je silné ořechové aroma, které v interiéru vyprchá až po delší době (pár měsíců). Doba vysychání: 1 den na slunci, jinak 3-10 dní. Popis: Tungový olej se vyrábí z ořechů čínského stromu Aleurites fordii.

Jaké topení do roubenky

Typickým doplňkovým zdrojem tepla našich roubených domů je obestavěná krbová vložka či kachlová kamna, která dům po zátopu velmi rychle vyhřejí. Stačí jen pár polínek! Krbovou vložku rádi doplňujeme také o teplovodní výměník, čímž se zvýší její celkový́ podíl na vytápění objektu.

Jakou podlahu do staré chalupy

Podlaha se štěrkovým podsypem nebo provětrávanou dutinou výšky například 7 (desky IPT) až 12 cm (IGLU) znamená vždy vykopat podloží a pak podlahu zateplit (je ochlazovaná proděním vzduchu). Tloušťka tepelné izolace by měla vyjít z tepelně technické legislativy a předpisů.

Jakou podlahu do vlhké chalupy

Jedním z nich je například keramika, která vyniká odolností a snadnou údržbou. Další variantou by mohla být podlaha z přírodního kamene. Ta dobře snáší vlhkost i vysokou zátěž. Protože je – stejně jako keramická podlaha – na dotek chladná, je skvělým nápadem umístit pod ni podlahové topení.

Jaký je rozdíl mezi srubem a Roubenkou

Srub je vyroben z kulatiny, často pouze odkorněné, nijak tvarově neupravované s přesahy v rozích. Oproti tomu roubenka je pro české území tradičnějším způsobem výstavby z hraněných dřevěných trámů s rohy spojovanými různým druhem tesařských spojů, nejčastěji tzv. rybinovým.

Jak ošetřit napadené trámy

Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.

Jak ošetřit staré trámy

Odpověď: Pro likvidaci dřevokazů, ošetření napadeného dřeva můžete použít např. příslušný druh Lignofixu. Následně pro prevenci je možné aplikovat S1033 Lazurol imprgnační základ a následně tenkovrstvý lazurovací lak S1035 nebo S1023 Lazurol které dřevo ochrání proti vlhkosti a pod.

Co to je lazura

Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná. Lazury v tmavších odstínech jsou z pravidla trvalejší než světlejší, protože poskytují lepší UV ochranu.

Jak se bydlí ve srubu

Komfort bydlení v dobře postaveném srubu je stejný, jako ve zděné stavbě. Jistou nevýhodou je, že nový srubový dům si časem „sedne“. S tím se ovšem od začátku počítá, takže konstrukční prvky a otvory na okna a dveře mají předpřipraven prostor na „srovnání“ stěn: běžně je to asi 2 cm na 1 m výšky stavby.

Co je Tungovy olej

Tungový olej je vysychající olej získaný lisováním semen stromu Vernicia fordii z čeledi pryšcovitých. Tungový olej po vystavení vzduchu (polymerací) vysychá. Výsledný povrch je průhledný a má hluboký, téměř mokrý vzhled.

Jak ředit Tungový olej

Doporučené ředění: 1:1 – 4:1 (tungový olej:benzín, terpentýnový olej nebo lakový benzín – White Spirit apod.) Po vsáknutí oleje je potřeba přebytečný olej setřít, jinak hrozí vznik lesklých, zvrásněných a lepkavých míst. Textilie nasáklé olejem nehažte na hromadu a nenechávejte je zmuchlané.

Co se starou podlahou

Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.

Co to je srub

Srub je dřevěná stavba vybudovaná z vodorovně kladených, v rozích pomocí dlabů překřížených trámů roubením. Sruby byly budovány v oblastech s větším množstvím především jehličnatých lesů, například ve východní a střední Evropě, ve Skandinávii atp.