Odkud pěšky na Dlouhé Stráně?

Kde zaparkovat Dlouhé stráně

Infocentrum vodní elektrárny Dlouhé stráně

Lze využít bezplatné velkokapacitní parkoviště (600 aut, 20 autobusů) přímo v lyžařském areálu Kouty. Od horní stanice lanovky k horní nádrži (4 km), od horní nádrže sjezd po asfaltové cestě až do Koutů nad Desnou (16 km) nebo do Loučné nad Desnou (17 km).

Jak dlouho se jde na Dlouhé stráně

Trasa: 13,7 km – 4:10 h

Pro plánování pěšky máme aktualizovanou turistickou mapu.

Jak se dostat na horni nadrz Dlouhé stráně

Na horní nádrž se dostanete lanovkou, která vás přiveze na Medvědí horu a odtud je to jen kousek. Tento výlet je samostatný a cena lanovky je dle aktuálního ceníku. od horní stanice lanovky pokračujete buď: 6 km po asfaltové cestě

Jak se dostat na Dlouhé stráně na kole

Kudy na kole

Jsou tři cesty, kudy se na Dlouhé Stráně dostat. Je to možné z Loučné nad Desnou, a to po asfaltové cestě vybudované během stavby elektrárny. Měří 14,2 kilometrů a převýšení je takřka 900 metrů. Další možností je vydat se z Kout nad Desnou kolem spodní nádrže elektrárny a dále vzhůru k horní nádrži.

Jak fungují Dlouhé Stráně

Jak Dlouhé stráně fungují Dlouhé stráně vyrábějí elektřinu na jednoduchém principu: v noci, kdy je přebytek levné elektrické energie, čerpadla vyhánějí vodu z dolní nádrže do horní. Ve dne, kdy je po elektřině poptávka, naopak voda potrubím v nitru hory proudí dolů a turbíny vyrábějí elektrickou energii.

V jakém kraji se nachází Dlouhé Stráně

Horní nádrž PVE Dlouhé stráně je člověkem vytvořené jezero, které je nejvýše položenou vodní plochou v České republice. Nachází se v Jeseníkách v okrese Šumperk v Olomouckém kraji.

Kde se nachází Dlouhé Stráně

Leží na Moravě, v katastru obce Loučná nad Desnou, v okrese Šumperk.

Jak na elektrárnu Dlouhé Stráně

Na cestu k elektrárně je nutné použít autobusovou dopravu provozovatele prohlídek, pokud návštěvníci nejsou součástí organizované skupiny přepravující se vlastním autobusem. Osobní automobily je možné ponechat na placeném parkovišti.

Jak na kole na Praděd

Na 1491 metrů vysoký Praděd můžete na kole vyjet v zásadě ze dvou směrů. Jedna trasa vede z Hvězdy u Karlovy Studánky přes Ovčárnu a druhá z Petrovky přes chatu Švýcárnu, přičemž na Petrovku můžete vyjet z Koutů nad Desnou a nebo z Červehohorského sedla.

Jak se jmenuje největší vodní elektrárna v ČR

Největší vodní elektrárnou, co se týče výkonu, je přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Skládá se ze dvou nádrží. Horní nádrž je vybudovaná na vrcholku hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m. Dolní vyrovnávací nádrž je v nadmořské výšce 825 m v údolí.

Kdy byla uvedena do provozu elektrárna Dlouhé stráně

Do provozu byla elektrárna uvedena v roce 1996.

Výrobní jednotka – Dlouhé stráně
Instalovaný výkon 2 x 325 MW
Rok uvedení do provozu 1996
Typ turbíny Francis

Jak funguje Dlouhé stráně

Jak Dlouhé stráně fungují Dlouhé stráně vyrábějí elektřinu na jednoduchém principu: v noci, kdy je přebytek levné elektrické energie, čerpadla vyhánějí vodu z dolní nádrže do horní. Ve dne, kdy je po elektřině poptávka, naopak voda potrubím v nitru hory proudí dolů a turbíny vyrábějí elektrickou energii.

Jak je hluboká nádrž Dlouhé stráně

Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m, má provozní objem 2 580 000 m³ (celkový objem 2 719 750 m³) a zabírá plochu 15,4 ha s největší hloubkou 26 m.

Kam na kole v Jeseníkách

Projeďte se na kole krásnou přírodou Jeseníků! Výchozím bodem výletu je město Jeseník odkud se vydáte k horské osadě Rejvíz a následně k malebnému Mechovému jezírku. Dalším bodem na trase jsou Zlaté Hory s expozicí zlatorudných mlýnů, kde se ve vás může klidně probudit zlatá horečka.

Kde se nachází největší elektrárna na světě

Největší elektrárna na světě není překvapivě ta jaderná, ani tepelná ale vodní. Je jí elektrárna ležící na stejnojmenné přehradní nádrži Tři soutěsky čínsky v českém přepisu San-sia. Přehrada Tři soutěsky zadržuje řeku Čchang-ťiang (Dlouhá řeka, na dolním toku zvaná Jang-c'-ťiang) u města I-čchang v provincii Chu-pej.

Jak se jmenuje přehrada na Vltavě

Vltavská kaskáda je soustava vodních děl na řece Vltavě, budována postupně od roku 1934 až do 90. let 20. století pro výrobu elektrické energie. Jedná se o přehrady Lipno I a II, Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Slapy, Kamýk, Štěchovice a Vrané.

Jak fungují Dlouhé stráně

Jak Dlouhé stráně fungují Dlouhé stráně vyrábějí elektřinu na jednoduchém principu: v noci, kdy je přebytek levné elektrické energie, čerpadla vyhánějí vodu z dolní nádrže do horní. Ve dne, kdy je po elektřině poptávka, naopak voda potrubím v nitru hory proudí dolů a turbíny vyrábějí elektrickou energii.

Kam na kole Šumperk

Pod kopec Kokeš se cyklisté dostanou 550 metrů dlouhým stoupajícím trailem, dolů se pak můžou spustit třemi různými cestami. Okruhy o délce necelých 2 km skvěle poslouží pro trénink i méně zkušeným cyklistům. Odbočku k cyklotratím Tulinka najdete na konci ulice Reissova v Šumperku.

Kdo má nejvice jadernych elektráren

Nejvíce jaderných zdrojů stojí v USA (93), ve Francii (56), Číně (55), Rusku (37), Japonsku (33), Jižní Koreji (25), Indii (22), Kanadě (19), Ukrajině (15) a Velké Británii (9). V zemích EU se většinou používají tlakovodní reaktory PWR (65 %), co do četnosti jsou na druhém místě varné reaktory BWR (22 %).

Co je větší Dukovany nebo Temelín

V Česku mámě dvě jaderné elektrárny, které se ve světovém žebříčku pohybují v sedmé až osmé desítce. O něco výkonnější je Temelín, jehož dva reaktory jsou schopny produkovat výkon až 2110 MW, zatímco Dukovany se čtyřmi reaktory mohou dosahovat až 2040 MW.

Jak se jmenuje největší přehrada na světě

Přehrada Tři soutěsky je v provozu od roku 2012. Záplavy v Číně postupně plní největší přehradu na světě: Tři soutěsky.

Jak se jmenuje největší přehrada v ČR

Lipno I je díky rozloze 4870 ha největší přehradní nádrží ČR a zároveň jde i o největší vodní plochu na našem území.

Kam s dětmi Šumperk a okolí

Tipy kam s dětmi v Šumperku a okolíVýlet na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé StráněKoutecký les – přírodní skanzen tradičních podhorských řemesel.Interaktivní naučná stezka Rysí skála, areál Kouty nad Desnou.Pradědovo dětské muzeum, Bludov.Ranch Viktorie u Šumperka.Památník Adolfa Kašpara v Lošticích.Muzeum Zábřeh.

Kam na kole s dětmi Olomouc

Tipy kam s dětmi v Olomouci a okolíZOO Olomouc – Svatý Kopeček.Dětské hřiště Javoříčko.Dětská hřiště v Litovli.Dětská hřiště – Bezručovy, Čechovy a Smetanovy sady v Olomouci.Lesánkova cyklotrasa v okolí Litovle.Rodinné centrum Olivy, Olomouc.S dětmi na kole údolím Javoříčky na Litovelsku.

Jak odstavit jadernou elektrárnu

Tři scénáře odstavení

Takzvaný DECON znamená "okamžité" rozebrání. Krátce po vypnutí se radioaktivní materiál rozebere a bezpečně uloží, popřípadě dekontaminuje. Druhou strategií je SAFSTOR. Ten představuje jakýsi opožděný DECON s tím, že se elektrárna po dobu 40 až 60 let uzavře do ochranného obalu a dál sleduje.