Proč jíst švestky
Obsahují velké množství nezbytných minerálů, vitamínů a antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí a působí preventivně proti srdečním onemocněním a infarktu. Zvláště dříve byly švestky velmi ceněné – slouží totiž jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek.
Archiv
Na co použít sušené švestky
Sušené švestky jsou ideální jako zdravá svačina mezi jídly. Je možné je také použít do müsli, k pečení nebo do zvláštních jídel. Sušené švestky ale najdete i v některých cukrovinkách nebo v plněných vepřových žebrech. Na švestkové špízy obalte sušené švestky v tenkých plátcích slaniny a lehce je opečte.
Co se sušenými švestkami
Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.
Co obsahují švestky
Jsou především zdrojem antioxidantů, vitaminů A, B1, B2, B6 a B12, C, E, K a H, organických kyselin, tříslovin, dusíkatých a minerálních látek, jako jsou hořčík, draslík, mangan, vápník, fosfor, železo a draslík aj.
Co léčí Švestka
Léčivé účinky švestek
Tyto plody jsou výborným lékem na revmatismus, dnu, onemocnění ledvin, jater a krevního oběhu. Pomáhají také chránit srdce a cévy, snižují hladinu cholesterolu. Velmi účinné jsou při střevních problémech a zácpě.
Jaké vitaminy mají švestky
Švestky obsahují různé vitaminy a minerály, jako je např. vitaminy skupiny B, draslík, železo a zinek. Dále je obsažen sorbitol (cukerný alkohol), rozpustná vláknina pektin, která má příznivé účinky na trávení, a také ovocné kyseliny, které mohou mít lehce projímavé účinky.
Co s přebytkem švestek
V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.
Co upéct ze švestek
švestkyBramborové taštičky s povidly. Má oblíbená sladká jídla by vydala na další kuchařku (na nějakou menší).Švestkový koláčKoláč se švestkami a mákem.Nepečený tvarohový koláčBramborové knedlíky se švestkami.Mandlovo-švestková buchta.Švestkovo-malinové smoothie.Obrácený švestkový koláč
Na co jsou švestky
Toto ovoce je obrovskou zásobárnou vitamínu E, který zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a ochraňuje vitamíny rozpustné v tucích. Také obsahuje vysoký podíl vitamínu H, který léčí kožní záněty a podporuje růst vlasů. Dále najdeme v této plodině i provitamín A a vitamín C.
Jak dlouho se Zavařují švestky
Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit. Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem. Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.
Jak nejlepe oloupat švestky
Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.
Co se Svetkami
Švestky lze použít do sladkých i slaných jídel, zavařit do kompotu nebo do povidel, usušit, zmrazit, destilovat a samozřejmě také konzumovat čerstvé.
Co léčí švestky
Léčivé účinky švestek
Tyto plody jsou výborným lékem na revmatismus, dnu, onemocnění ledvin, jater a krevního oběhu. Pomáhají také chránit srdce a cévy, snižují hladinu cholesterolu. Velmi účinné jsou při střevních problémech a zácpě.
Jak zavařit švestky bez cukru
Švestky zbavíme pecek. Na plechu promíchám švestky se špetkou soli, 6 lžícemi rumu a 3 lžícemi vanilkového extraktu. Naskládám do sklenic. Sterilizuji 20 minut na 80°C.
Jak zpracovat švestky
V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.
Co se dá udělat ze švestek
Švestky můžeme sušit, zavařit jako kompot, udělat povidla a džemy, naložit do alkoholu, vyrobit sirup, šťávu i víno. Na pozdější použití je můžeme zamrazit. Pálí se z nich proslulá slivovice.
Jak zmrazit švestky
Také je možné tyto plody zamrazit. Opět je rozpulte, vypeckujte a položte na tácku do mrazáku. Když zmrznou, je možné je přendat do skladnější krabičky. Do pečení a vaření je však používejte ještě zmrzlé, jinak budou jako bláto.
Jak dlouho vařit švestky
Omyté, vypeckované švestky smícháme s cukrem a octem a necháme do druhého dne odležet. Druhého dne dáme švestky vařit asi na 2,5-3 hodiny. Záleží na tom, jak hustá povidla chceme. Nejdříve uvedeme do varu a potom vaříme při mírném ohni.
Co s velkou úrodou švestek
Do hrnce s teflonovým (nebo jiným nepřilnavým) dnem nalijeme ocet a přisypeme švestky. Vaříme 5-6 hodin na nízkém plameni, dokud se objem tekutiny nezredukuje na polovinu.
Co z mražených švestek
Do mrazáku s nimi
Pokud v ní máte dostatek prostoru, vypeckované mražené švestky přijdou v zimě vhod, a to nejen na koláče, knedlíky a omáčky. Rozmražené je můžete rozmixovat a přidat do smoothie nebo jogurtu, přičemž obsah vitamínů a dalších prospěšných látek zůstane zcela zachován.
Jak uchovat sušené švestky
Stejně jako u jiného ovoce je nejlepší uzavřít je do vzduchotěsných dóz či sklenic. Ty postavte do temna, ideálně tedy do nějaké komory nebo spíže, kde je pokojová či nižší teplota. Sušené plody mají trvanlivost minimálně jeden až dva roky.
Jak dlouho vydrží švestky
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky | 1 den | 2 – 3 dny |
Hroznové víno | 1 den | 1 týden |
Pomeranče | 10 dní | 3 týdny |
Broskve, meruňky, švestky | 2 dny | 3 – 5 dní |
Proč se dává do povidel ocet
3) Proč bez octa ani ránu Ocet pomůže tomu, aby se ti povidla při pečení v troubě nepřipálila. Ocet také "vyladí" chuť, barvu a částečně povidla konzervuje.
Jak dlouho vydrží sušené švestky
Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců.
Jak dlouho se suší švestky
Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin.