Proč se agama schovává?

Jak poznat že agama umírá

Agamy totiž potřebují k využití UVB záření teplo. Bez UVB záření neumí agama metabolizovat vápník a fosfor a dochází u ní ke křivici (rachitis). Počátky rachitidy lze pozorovat již na špičce ocásku, který se začíná kroutit a vlnit. V horším případě začínají agamě řídnout kosti, lámou se a agama v bolestech umírá.

Proč agama černá

Nafouknutí těla, hrdla a černání „vousů“

S tím souvisí i nafouknutí hrdelního laloku, jednotlivé vousy na něm se vztyčí a po pár vteřinách se zbarví do černého odstínu. Jde o obranný postoj, který slouží k zastrašení nepřítele anebo k obhajobě svého teritoria.
Archiv

Co to znamená když agama kýve hlavou

Co to znamená, když agama kývá hlavou Kývání hlavou je u agam přirozený projev chování. Objevuje se u samců i u samiček. Je to způsob, jakým se agamy mezi sebou dorozumívají.
Archiv

Proč se agama Zahrabává

Studené prostředí, v němž je zahrabána, je ideální teplotou pro snížení teploty těla agamy, která jako ektotermní tvor přežije zahrabána hluboko pod zemí díky nízké srdeční aktivitě. Zimování u agam je v přírodě nutností, protože by zimní období jinak velmi pravděpodobně nepřežili.

Jak dlouho se dožívá agama vousatá

Chováme jednotlivě či ve skupince, ve které může být jen jeden samec. Dožívá se 10 – 15 let. Délka je 40 – 60 cm s ocasem.

Jak agama pije

Na špičku tlamy nakapejte pár kapek, mládě většinou začne samo pít, dopřejte mu, kolik zvládne. Další možností, pokud máte více mláďat, je umístit kapičky na zátylek kamaráda, agama zpozoruje třpytící se kapku a vypije jí.

Co nesmí jíst agama

Rostlinná potrava

Z rostlinné strany agamy dobře přijímají čínské zelí, brokolici, rukolu a polníček. Pozor na ledový salát, ten agamy nadýmá. Z toho důvodu se do jídelníčku ani nezařazuje. Naopak oblíbenou lahůdkou je pampeliška – smetánka lékařská.

Jak poznat že je agama nemocná

Přítomnost vnitřních parazitů se projevuje už na samotné kondici chovaného jedince. Zpravidla se to poznává na konzistenci a zbarvení trusu, nebo hubnutí (vystouplé kosti v křížové oblasti, tenký ocas, povadlé břicho atd.).

Co nesmí agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují. I zeleninou lze agamám zpestřit stravování.

Co jedí agamy

Agama, je stejně jako většina ještěrů, hmyzožravec. Základ jejího jídelníčku tvoří cvrčci, sarančata, švábi, červi nebo zophobasi. V dospělosti agama nepohrdne ani holátkem nebo rostlinnou stravou.

Co mají rádi agamy

Ze živočišné stravy má agama vousatá ráda především:cvrčky – domácí a banánový lze koupit ve zverimexu.sarančata – stěhovavé a všežravéčervy – hlavně larvy brouků potemníkůšváby.moučné červy.žížaly.kobylky.

Jak poznat pohlaví u agamy

Takže jediným opravdu spolehlivým znakem rozlišení pohlaví je kontrola místa těsně za kloakou. Jak na to. Agamu si vezmeme do dlaně a tou samou rukou (viz obrázky níže) si přidržíme její ocásek způsobem, že se ji ohne pokud možno co nejvíce v kořeni (těsně nad kloakou).

Jak si ochočit Agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.