Proč žít na Islandu?

Jak dlouho můžu být na Islandu

Občané České a Slovenské republiky nepotřebují víza na Island, pokud jedou na účelem turismu, a jejich délka pobytu nepřesáhne 90 dní. Před cestou si zkontrolujte platnost svých cestovních dokladů. Island není součástí Evropské unie.

Kdy je polární záře na Islandu

Polární záři lze na Islandu pozorovat od září do poloviny dubna. Přesto však můžete první světla spatřit už na konci srpna, kdy se dny zkracují a opět se vrací tmavé noci. Foto zachycující první světla Aurory na konci srpna, jen pár minut před půlnocí. V pozadí stále můžete spatřit světlo zapadajícího slunce.

Co je typické pro Island

Island je zemí kontrastů, překvapivě bohaté fauny i flóry, nádherných vodních ploch a zajímavé gastronomie. Ohnivý i ledový, plný života i pustý – to je nejzápadnější evropský stát – Island, země plná kontrastů.

Kdo žije na Islandu

Počet obyvatel Islandu v polovině roku 2015 činil odhadem 330 610 lidí. 93 % obyvatel Islandu jsou Islanďané. Většina Islanďanů jsou potomci norských osadníků a keltů z Irska a Skotska, které sem byli dovezeni jako otroci v době osídlení.

Na co si dát pozor na Islandu

PŘEHLED NEBEZPEČÍ NA ISLANDU:NÁHLÉ ZMĚNY POČASÍ: na Islandu se počasí může změnit i během několika minut.VELKÉ VLNY: na Islandu jsou místa, kde hrozí nenadále vlny, jakési nenadále jednotlivé tsunami.HORKÉ PRAMENY: jsou přírodním elementem, které na Islandu působí nejvíce zranění mezi turisty.

Jaké jídlo si vzít na Island

Pokud tam jedete na delší lowcostový výlet, vyplatí se nabalit jídlo v Česku. Pozor ale, na Island můžete dovézt maximálně 3 kg potravin a masné výrobky nesmíte vozit vůbec. Pokud si to ale jen trochu můžete dovolit, určitě ochutnejte místní jídlo.

Kdy nejlépe na Island

Asi nejvhodnější dobou pro návštěvu Islandu jsou letní měsíce, tedy přibližně od konce května do začátku září, kdy mohou teploty na ostrově přesáhnout až 20°C.

Jak dlouho trvá cesta na Island

Průměrná délka přímého letu jsou přibližně 4 a půl hodiny. Přímý let na Island zabezpečují letecké společnosti Wizz Air, Czech Airlines, Niki Luftfahrt a SmartWings Travel Service.

Co se nesmí vozit na Island

Platí zákaz dovozu narkotik, vajec, masa, mléka a mléčných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.

Co se vyrábí na Islandu

Největšími průmyslovými odvětvími na Islandu jsou cestovní ruch, rybolov a výroba hliníku.

Co se nesmí vzít na Island

Platí zákaz dovozu narkotik, vajec, masa, mléka a mléčných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.

Jaké jsou zásuvky na Islandu

Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské Unii s jedinou výjimkou, a to Irsko.

Kdy je na Islandu noc

1. Půlnoční slunce. Vzhledem k tomu, že se Island nachází těsně pod polárním kruhem, letní noci zde bývají jasné s 24hodinovým denním světlem od poloviny května do konce července.

Kdy je nejlepší jet na Island

Asi nejvhodnější dobou pro návštěvu Islandu jsou letní měsíce, tedy přibližně od konce května do začátku září, kdy mohou teploty na ostrově přesáhnout až 20°C. V těchto měsících Slunce takřka nezapadá, a po většinu dne je tak islandská krajina zalita denním světlem.

Kdo lítá na Island

Průměrná délka přímého letu jsou přibližně 4 a půl hodiny. Přímý let na Island zabezpečují letecké společnosti Wizz Air, Czech Airlines, Niki Luftfahrt a SmartWings Travel Service.

Co se pije na Islandu

Na Islandu se vyrábějí tři značky piva – Egil´s, Thule a Viking, což jsou klasické ležáky. Ale pozor, v supermarketech se dá koupit i levné pivo s nízkým obsahem alkoholu (2,2 %). Káva – je nápoj, který Islanďané milují a ani v tomto ohledu se neliší od ostatních zemí severní Evropy.

Co je zakázáno vyvážet z Islandu

Co se nesmí odvážet z Islandu

Z Islandu si nesmíte odvézt nic z chráněných druhů rostlin, žádné ptáky, ptačí vejce ani skořápky z vajec či ptačí hnízda. Zakázáno je také poškozovat a vyvážet krápníky z jeskyní. Vyvážet se též nesmí (bez zvláštního povolení) jakékoliv předměty historické či archeologické hodnoty.

Jakou řečí se mluví na Islandu

Island je jazykově poměrně izolovaný, hlavním jazykem je islandština, která se vyvinula ze staré severštiny a používá se téměř nezměněná od 9. století. Ve školách na Islandu se vyučuje angličtina a dánština.

Jak se obléci na Island

Oblečení: Protože je počasí na Islandu převážně chladnějšího rázu, měli byste si do zavazadla zabalit především zimní či podzimní oblečení (mikinu, svetr, triko s dlouhým rukávem, softshell bundu, nepromokavou bundu). Zapomenout byste pak neměli samozřejmě ani na spodní prádlo, pyžamo a ponožky.

Jak draho je na Islandu

Island je známý svými vysokými cenami a patří k nejdražším zemím v Evropě. Musíte počítat s tím, že za potraviny ze supermarketu zaplatíte zhruba 2,5x více než v Česku a v restauraci si připlatíte přibližně 3x více, litr benzínu je zhruba o 10 Kč dražší než v ČR…

Jak dlouho trvá let na Island

Informace o letu: Praha – Reykjavík

Nejlevnější let 2 736 Kč
Průměrná délka letu 3 hod. 59 min.
Nejlevnější měsíc k odletu říjen
Nejoblíbenější letecká společnost Icelandair
Letů týdně 4

Co se nesmi dovážet na Island

Je zakázán dovoz narkotik, masa a masných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz zbraní a munice, všech typů telekomunikačních zařízení (kromě 1 mobilního telefonu na osobu), živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu (nesmějí přesáhnout spotřebu odpovídající 100 dnů).

Jak těžká je islandština

Islandština je poměrně složitý jazyk (z germánských jazyků nejsložitější, spolu s velmi podobnou faerštinou) s rozsáhlou gramatikou, množstvím nepravidelností, originální slovní zásobou a obtížnou výslovností.

Jak se řekne islandsky Ahoj

Základní výrazy

Česky Islandsky
Nevím Ég veit það ekki
Ahoj
Dobrý den Halló / Góðan dag / Góðan daginn
Dobrý večer Gott kvöld

Jak se mluví v Islandu

Island je jazykově poměrně izolovaný, hlavním jazykem je islandština, která se vyvinula ze staré severštiny a používá se téměř nezměněná od 9. století. Ve školách na Islandu se vyučuje angličtina a dánština. V minulosti se také na Islandu používal baskicko-islandský pidžin, používali ho baskičtí velrybáři.