Jak se hleda těžiště
Těžiště zavádíme jako působiště výslednice tíhových sil působících na jednotlivé části tělesa v tíhovém poli (nebo také můžeme říci, že je to bod, vůči němuž je výsledný moment působících tíhových sil nulový). Pojem těžiště tedy ztrácí význam v beztížném stavu.
Jak se delaji těžnice
Buď to odhadněte, nebo narýsujte kružnici o poloměru délky strany AB. Tyto dvě kružnice se protnou ve dvou bodech. Tyto body spojte úsečkou a kde tato úsečka protne stranu AB, tam se nachází střed strany AB. Zeleně je na obrázku zvýrazněno těžiště trojúhelníku, což je pomyslný střed trojúhelníku.
Archiv
Jaký je rozdíl mezi těžnici a výškou
Výška i těžnice spojují vrchol trojúhelníku s bodem na protější straně. Výška je kolmá ⇒ bod na protější straně je bod, který k vrcholu nejblíž ⇒ těžnice musí být delší nebo stejně dlouhá jako výška.
Kde se protínají těžnice
Těžnice se protínají v jednom bodě T, tzv. těžišti. Těžnice označujeme obvykle malým písmenem t s indexem názvu strany, ke které příslušná těžnice patří. Slovem těžnice označujeme v trojúhelníku jak úsečku, tak její délku.
Jak se značí těžnice
Trojúhelník má přesně tři těžnice a jejich průsečík tvoří těžiště trojúhelníku, které značíme T. Červeně jsou vyznačeny jednotlivé těžnice. Těžnice označujeme malým písmenem t spolu s dolním indexem, který specifikuje, které straně a kterému vrcholu těžnice přísluší.
Jak určujeme těžiště tělesa
Jednoduchou metodou, jak zjistit polohu těžiště je tedy podkládat těleso v různých místech například prstem, nebo špendlíkem (podle toho jak chceme být přesní) dokud těleso nebude vyváženo. Taková metoda je vhodná u dlouhých nebo plochých předmětů – například různých desek apod.
Jak se dělá osa strany
Osa úsečky je přímka na úsečku kolmá, která navíc prochází jejím středem. Osu strany trojúhelníka chápeme jako osu úsečky, kde stranu považujeme za úsečku. Například osa strany AB je kolmice na AB vedená středem SAB.
Jak se dělají výšky
Výšky se rýsuje celkem snadno, vezmete si pravítko a vedete kolmici ze strany c tak, aby tato kolmice protla právě bod C. To je vše. Červeně jsou vyznačeny všechny tři výšky trojúhelníku. Všimněte si, že každá výška je kolmá ke své straně.
Co platí pro těžnice
V trojúhelníku představuje (geometrická) těžnice úsečku, která spojuje vrchol se středem protilehlé strany. Všechny tři těžnice se protínají v jediném vnitřním bodě trojúhelníka – těžišti, který je dělí v poměru 2:1 (těžnice od vrcholu k těžišti : těžnice od strany k těžišti).
Co to je osa strany
Osu strany trojúhelníka chápeme jako osu úsečky, kde stranu považujeme za úsečku. Například osa strany AB je kolmice na AB vedená středem SAB. Je to přímka, pro jejíž body platí, že mají stejnou vzdálenost od A jako od B. Osy stran trojúhelníku se protínají v jednom společném bodě So.
Co je to pátá těžnice
Patu obvykle pojmenováváme po písmenu P s dolním indexem, kde je vrchol, z kterého výška vede. V tomto případě je to vrchol C. Výšky se rýsují celkem snadno, vezmete si pravítko a vedete kolmici ze strany c tak, aby tato kolmice procházela právě bodem C. Výšku můžeme vést z každého vrcholu trojúhelníka.
Co je to tuhé těleso
Tuhé těleso (dokonale tuhé těleso, absolutně tuhé těleso, nedeformovatelné těleso) je pro danou úlohu těleso, jehož tvar ani objem se v této úloze účinkem působících sil nemění. Stačí též, když případné deformační účinky jsou v dané úloze zanedbatelné. Síly, které na těleso působí, mají tedy jen pohybové účinky.
Jak funguje těžiště
Těžiště je bod v tělese, ve kterém působí tíhová síla. Má zajímavé vlastnosti, například pokud těleso podložíme pod těžištěm, tak se nepřevrhne. U pravidelných těles se těžiště nachází středu daného tělesa. Stejně to funguje i u těles nepravidelného tvaru, s tím že logicky se těžiště posune k objemnější části.
Co to je osa v geometrii
Osa, též symetrála, je přímka určující souměrnost množiny bodů nebo tělesa. Množina bodů je osově souměrná podle přímky p, jestliže s každým bodem obsahuje také jeho obraz souměrný podle osy p. Dva body jsou souměrné podle dané osy, jestliže jimi určená úsečka je kolmá na osu a její střed leží na ose.
Co to je osa úhlu
Osa úhlu rozděluje úhel na dva stejně velké úhly. Je množinou všech bodů, které mají stejnou vzdálenost od obou ramen úhlu.
Co je to výška v geometrii
Výška v geometrii je kolmice spuštěná z vrcholu na protější stranu nebo stěnu. Slovo výška označuje nejen tuto úsečku, ale i její délku.
Jak zjistím vysku trojúhelníku
Výšky se rýsuje celkem snadno, vezmete si pravítko a vedete kolmici ze strany c tak, aby tato kolmice protla právě bod C. To je vše. Červeně jsou vyznačeny všechny tři výšky trojúhelníku. Všimněte si, že každá výška je kolmá ke své straně.
Které jsou základní druhy pohybu tuhého tělesa
Obecný pohyb, ať už tuhé soustavy hmotných bodů nebo tuhého tělesa, můžeme rozložit na dva druhy pohybu: translační (tedy posuvný) a rotační (tj. otáčivý).
Jaké pohyby může vykonávat tuhé těleso
Tuhé těleso může vykonávat pohyb posuvný nebo otáčivý. Při posuvném pohybu je celková kinetická energie tělesa rovna součtu kinetických energií jednotlivých bodů tělesa. Při posuvném pohybu se pohybují všechny body tělesa stejnou rychlostí, tedy .
Co je to Samodruzny bod
Samodružný bod zobrazení f je takový bod X, který se zobrazí sám na sebe, tj. f(X)=X. Samodružná přímka zobrazení f je taková přímka p, která se zobrazí sama na sebe, tj. f(p)=p.
Jak se Sestrojuje osa
Dva oblouky kružnice z bodu A. Dva stejně velké oblouky(stejné poloměry jako oblouky z bodu A) z bodu B → vzniknou body X a Y. Přímka procházející body XY je osou o úsečky AB( je kolmá k úsečce AB a prochází jejím středem).
Jak zjistím osu úhlu
Tam, kde se kružnice protnou, se nachází jeden bod osy, bod označíme O. Druhý bod osy se nachází ve vrcholu úhlu. Skrze tyto body povedete přímku a máte osu.
Jak sestrojit osu
12. Jak sestrojíme osu úsečkyÚsečka AB.Dva oblouky kružnice z bodu A.Dva stejně velké oblouky(stejné poloměry jako oblouky z bodu A) z bodu B → vzniknou body X a Y.Přímka procházející body XY je osou o úsečky AB( je kolmá k úsečce AB a prochází jejím středem).
Jaké vlastnosti má tuhé těleso
Tuhé těleso je ideální těleso, jehož tvar ani objem se nemění účinkem libovolně velkých sil. Je charakterizováno hmotností a geometrickými rozměry, které vymezují určitý objem . Je tvořeno soustavou vzájemně pevně vázaných hmotných bodů.
Jaké účinky má silové působení na tuhé těleso
Pokud na těleso působí více sil, jejich výsledný moment sil je určen vektorovým součtem momentů jednotlivých sil. Otáčivé účinky sil působících na tuhé těleso otáčivé kolem nehybné osy se navzájem ruší, je-li vektorový součet momentů všech sil vzhledem k ose otáčení nulový.