Malo je korisnika računala koji su ikada čuli za DNS, iako ga koriste svaki put kada otvore svoj web preglednik. U ovom postu hoćemo pogledajte DNS i kako radi, s pogledom usmjerenim na prebacivanje s DNS poslužitelja koji vaše računalo sada koristi na bolji.
Uvod u DNS, sustav imena domena
Evo vašeg brzo upoznavanje s DNS-om. Kad završite s ovim odjeljkom, bit ćete spremni barem razmotriti mijenja svoj DNS poslužitelja s onog koji vam je dao ISP na onaj koji bolje odgovara vašim potrebama.
Što je DNS i što radi?
DNS je skraćenica od Domain Name System. Jedan je od najvažnijih ključne značajke Interneta, ipak malo ljudi zna što je to, a još manje razumije kako to djeluje. Ako spadate u bilo koju od tih kategorija, ovaj je odjeljak za vas.
Svaki web stranica na internetu ima adresu. Ali te adrese nisu lijepa, ljudski prepoznatljiva imena domena na koja smo navikli. To su adrese internetskog protokola, poznate kao IP adrese, i izgledaju ovako kad se ispišu:
- 68,70.205.1
Četiri broja u adresi kreću se od 0 do 255. Ovaj sustav daje a ukupan broj mogućih IP adresa od preko 4 milijarde, s nečim poput Dostupno 3,7 milijardi adresa za javnu upotrebu (preko 590 milijuna adrese su Rezervirano za nejavnu upotrebu).
Te adrese identificiraju pojedinačne veze s Internetom. To mogu uključivati specifične fizički uređaji (vaš pametni telefon), cijele mreže (sva računala u vašem uredu vjerojatno su u jednoj mreži s jednom IP adresom) ili određeno web mjesto. Gornja IP adresa je za ovo web mjesto, blokt.com.
Tehnički, format gornje IP adrese je IPv4 (Verzija internetskog protokola 4). Uz sve stvari koje su danas povezane s Internetom, taj fond od preko 3,7 milijardi IPv4 adresa istječe. Kako bi spriječio nestašicu, Internet ima noviji sustav, pod nazivom IPv6. IPv4 i IPv6 vjerojatno će koegzistirati dulje vrijeme, ali bit će sve više i više internetskih adresa na temelju novijeg sustava.
U IPv6, IP adresa izgleda otprilike ovako kada je zapisana:
- FE80: CD00: 0000: 0CDE: 1457: 0000: 212E: 72AC
Prema wikipedija, postoji 340.282.366.920.938.463.463.374.607.431.768.211.456 mogućih Ipv6 adresa, iako kao i kod IPv4 adresa, neki su rezervirani za specijaliziranu upotrebu. Prijelaz na IPv6 dat će nam dovoljno adresa da traju vrlo dugo.
U vrijeme pisanja ovog članka, većina Interneta još uvijek je koristila IPv4 adrese, ali samo će biti pitanje vremena kada će IPv6 dominirati. Možete li zamisliti da pokušavate koristiti Internet upisivanjem takvih adresa?
Što DNS radi
DNS je sustav koji prevodi između IP adrese i standardna imena domena znamo, poput blokt.com. Konceptualno, DNS je velika tablica koja prikazuje IP adresu koja odgovara bilo kojem imenu domene i obrnuto. Kada ti unesite naziv domene u okvir za pretraživanje vašeg preglednika, preglednik traži odgovarajuću IP adresu Adresa u DNS-u za pronalaženje ispravne IP adrese za povezivanje.
U ovom trenutku možda se pitate gdje u ovakvom sustavu ima mjesta za poboljšanje brzine pregledavanja i privatnosti. Ključno je da postoje puno poslužitelja vaše se računalo može povezati s njim trebaju DNS informacije.
Neki su brže nego drugi. Neki zaštitite svoju privatnost bolji od ostalih. Neki hoće filtrirati opasne ili obiteljski neprikladne IP adrese za vas. Neki su upravo tu; ne osobito brzo ili privatno. Dakle, poslužitelj koji vaše računalo koristi za DNS pretraživanja može napraviti veliku razliku.
Ti se poslužitelji nazivaju DNS poslužitelji.
Što je DNS poslužitelj i što radi?
Kao što smo upravo razgovarali, DNS poslužitelj je poslužitelj koji obrađuje zahtjeve za DNS informacijama iz web preglednika i uređaja povezanih s Internetom. Ali DNS poslužitelji nisu konačno ovlaštenje za DNS informacije.
Što je DNS poslužitelj i što radi? – Izvor: Shutterstock.com
Umjesto da sadrže sve DNS informacije za cijeli Internet, DNS poslužitelji komunicirati s jednim ili više njih mjerodavna Poslužitelji imena koji sadrže informacije. Zahvaljujući ovom pristupu, vaše računalo ne treba obavljati posao praćenja adresa autoritativnih poslužitelja imena i pitajući ih da pronađu potrebne DNS informacije.
Sve što vaše računalo treba učiniti je znati IP adresu jednog DNS poslužitelja. Ovo je presudan jer, ako znate kako, možete recite računalu da koristi drugi DNS poslužitelju nego onaj koji koristi sada.
Zašto je važan DNS poslužitelj koji koristim?
Iako svi DNS poslužitelji mogu vašem računalu dati potrebne podatke o DNS-u, rješavači su u vlasništvu i uspio od strane mnogih različite organizacije. Vaš ISP vjerojatno ima vlastite DNS poslužitelje. Iako poslužitelji vašeg ISP-a mogu raditi samo s kupcima ISP-a, ostalo DNS poslužitelji su javno dostupni.
Je li važno koji DNS poslužitelj koristite?
Nekoliko internetskih tvrtki nudi besplatno ili plaćeni DNS Poslužitelji za upotrebu u javnosti. Da bi privukle korisnike na svoje poslužitelje, ove se tvrtke natječu po značajkama. Na primjer, Google nudi DNS poslužitelje koji su besplatno i stvarno brzo.
Brže je bolje
Zašto je važan brzi DNS poslužitelj? Svaki put kada otvorite novu stranicu u svom web pregledniku, ona mora izvršiti najmanje jedan DNS pregled. Mnoge stranice zahtijevaju nekoliko pretraživanja. Vaš preglednik može na kraju napraviti desetke, pa i stotine DNS pretraživanja dnevno. Ovo se stvarno može zbrojiti.
Korištenje brojeva s web mjesta nazvanog DNSPrf, Otkrio sam da stvarno brzi DNS poslužitelj kao što je Cloudflare imao prosječna brzina pretraživanja od 12 ms. U međuvremenu, usporiti DNS poslužitelji okretali su se u doba preko 120 ms po pretraživanju.
Ta kašnjenja možda ne zvuče previše, ali kašnjenja veća od 100 ms jesu uočljiv. Ako stranica treba obaviti nekoliko DNS pretraživanja pomoću sporog DNS poslužitelja, zasigurno ćete to primijetiti.
DNS privatnost je važna
Budući da vaš web preglednik koristi DNS svaki put kad učinite gotovo bilo što, a zapisnik vašeg DNS pretraživanja zapis je svugdje gdje idete na mrežu. A te su informacije vrlo vrijedne. Zato davatelji internetskih usluga ne vole da upotrebljavate zamjenske DNS usluge. Nažalost, mnogi javni DNS usluge također zabilježite ove podatke. Ako vam je privatnost važna, morat ćete odabrati DNS poslužitelj koji ne prijavljuje se svoje aktivnosti.
Koji DNS poslužitelj sada koristim?
Prvi korak u odluci biste li trebali promijeniti DNS poslužitelj je, naravno, saznajte koju koristite sada. Koraci za pronalaženje ovih podataka razlikuju se ovisno o vrsti računala ili mobilnog uređaja koji koristite. Možete potražiti na mreži upute specifične za vaš operativni sustav s ovakvim pretraživanjem (zamjenom “Windows 10” operativnim sustavom koji naravno koristite):
- koji DNS poslužitelj koristim Windows 10
To bi trebale prikazati detaljne upute za vas.
Alternativa je posjetiti web stranicu poput Što je moj DNS poslužitelj?, koji će gledajte svoje računalo dok se spaja na DNS da bi vidio kakav DNS poslužitelju povezani ste s.
Kako promijeniti svoj DNS poslužitelj
Nažalost, koraci do promijenite svoj DNS Poslužitelj ovisiti na kojoj operacijski sustav koju upotrebljavate. Najbolja opcija je ponoviti internetsko pretraživanje. Moći ćete pronaći upute specifične na vaš operativni sustav pretraživanjem poput ovog (zamjenom “macOS X” operativnim sustavom koji naravno koristite):
- kako promijeniti DNS poslužitelj na macOS X
Postoje podrobne upute za gotovo sve najnovije verzije bilo kojeg operativnog sustava koji možda koristite.
Neke stvari kojih biste trebali biti svjesni uključuju:
Možete promijeniti cijelu mrežu putem usmjerivača
Iako možete kontrolirati DNS postavke za svaki uređaj pojedinačno, promjena DNS postavki na usmjerivaču omogućuje vam upravljanje svime odjednom. Kada se računala i drugi uređaji povežu s usmjerivačem, oni se obično oslanjaju na taj usmjerivač za DNS i druge postavke. To rade pomoću DHCP-a usmjerivača (Protokol dinamičke konfiguracije hosta). Usmjerivač su obično konfigurirani od strane ISP-ovih tehničara da koriste DNS poslužitelj koji kontrolira ISP.
Promijenite DNS postavke na usmjerivaču
Ali mnoge usmjerivače je moguće konfigurirati, što znači da biste mogli postavite DHCP koristiti koji god DNS poslužitelj želite. Ovo može biti pomalo tehničko i nije projekt za računalne početnike. Ako to zabrljate, možete cijelu mrežu isključiti dok vi (ili tehničar vašeg ISP-a) ne vrati ispravne postavke. Ali ako imate tehničke vještine i želite to pokušati, može brinuti se za sve svoje uređaje istovremeno.
Vašim DNS-om može upravljati vaš ISP
Neki ISP-ovi potajno preusmjeravaju DNS pretraživanja na vlastite DNS poslužitelje. Informacije o tome koje web stranice posjet korisnika mogu biti korisne za rješavanje problema ili marketinške svrhe. Ponegdje (poput Sjedinjenih Država) ISP može prodati ove podatke trećim osobama!
ISP može kontrolirati DNS poslužitelje
U ovom slučaju, mijenja DNS postavke na vašem računalu ili usmjerivaču bez efekta na koji DNS poslužitelj se zapravo povezujete. To je zato što vaš davatelj internetskih usluga koristi tehnologiju koja se naziva Prozirni DNS proxy do preusmjeriti tvoj DNS pretraživanja na njihove poslužitelje.
Koliko možemo zaključiti, jedini način da pobijedimo ovaj podli trik je da koristite VPN uslugu Kao ExpressVPN ili NordVPN. To je zato što imaju vlastite šifrirane DNS poslužitelje. Kada je VPN aktivan, pretraživanja DNS-a šifriraju se od strane VPN-a i nevidljiva su prljavim trikovima ISP-a.
Ako planirate igrati u internetskom kasinu ili preuzeti neke bujice (pogledajte naše najbolje vpnove za torrent), zaista vam savjetujemo da nabavite VPN prije nego što uđete u probleme s vašim ISP-om.
Neki preporučeni DNS poslužitelji
Jednom kada saznate koji DNS poslužitelj koristite, provjerite je li naš popis preporučenih DNS poslužitelja. Uključili smo nekoliko najboljih i istaknuli koji su najbolji za ubrzati, za privatnost, i za filtriranje sadržaja.
Evo naših prijedloga:
- Googleov javni DNS
- OpenDNS
- Cloudflare DNS
- DNS.Gledaj
Googleov javni DNS
Ovo je vjerojatno najpoznatiji javni DNS usluga, i lako je shvatiti zašto. Ne samo da je vodi Google, jedna od najpoznatijih svjetskih tvrtki, ali to je potpuno besplatno i to vrlo brzo. Googleov sustav ima poslužitelje smještene po cijelom svijetu i automatski vas povezuje s najboljim mjestom u bilo kojem trenutku.
Loša strana Googleov javni DNS je da njegova zaštita privatnosti nije tako dobra kao neke druge usluge. To pohranjuje dva kompleta trupaca korisničkih podataka. Stalni dnevnici ne uključuju nijedan podaci koji mogu osobno identificirati ili IP informacije. Prva dva tjedna čuva podatke s pojedinosti o mjestu ograničena na razinu grada. Nakon dva tjedna bilježi trajni zapis o mali slučajni uzorak ovih podataka i briše ostalo.
To izgleda lijepo sef, ali privremeni trupci su malo više zabrinjavajući. Prema Vaša privatnost stranica usluge:
„Privremeni dnevnici pohranjuju punu IP adresu uređaja koji koristite. To moramo učiniti kako bismo mogli uočiti potencijalno loše stvari kao što su DDoS napadi i kako bismo mogli riješiti probleme, kao što su određene domene koje se ne prikazuju određenim korisnicima. “Googleova javna DNS pravila o privatnosti
Podaci u privremenim zapisnicima su izbrisano nakon 24 do 48 sati. Ovo nije idealno, ali daleko bolje od vašeg ISP je vjerojatno zapisujući sve može o vašim DNS pretraživanjima i zadržavanju zauvijek.
- Primarna IPv4 DNS adresa: 8.8.8.8
- Sekundarna IPv4 DNS adresa: 8.8.4.4
- Primarna IPv6 DNS adresa: 2001: 4860: 4860 :: 8888
- Sekundarna IPv6 DNS adresa: 2001: 4860: 4860 :: 8844
OpenDNS
OpenDNS je jedan od najdugovječnije DNS usluge, prvi put na mreži 2005. Usluga je brzo a uključuje automatski blokiranje od krađa identiteta web mjesta uz neobavezna filtriranje od sadržaj za odrasle. Nudi besplatne i plaćene planove.
Kao i kod Googleovog javnog DNS-a, njegov privatnost zaštite slabe činjenicom da je trupci tvoj DNS pretraživanja i IP adrese uređaja koje upotrebljavate.
- Primarna IPv4 DNS adresa: 208.67.222.123
- Sekundarna IPv4 DNS adresa: 208.67.220.123
Cloudflare DNS
Cloudflare DNS je jedan od najnoviji DNS usluge, ali je brzo postala jedna od Najpopularniji. Ovdje je naglasak na najvažnijim osnovama: ubrzati i privatnost. Ne štiti vas od web lokacija s krađom identiteta ili slično. Morat ćete pružiti vlastiti anti-malware softver za ove stvari.
Dakle, s naglaskom na brzini i privatnosti, koliko je dobar Cloudflare DNS u tim kategorijama. U jednoj riječi, ODLIČNO. Neovisno testiranje ovo redovito svrstava u kategoriju najbrži javni DNS servis. Razdoblje.
A što se tiče privatnosti, također je među najboljima. Cloudflare ne bilježi vaše DNS podatke za upotrebu u oglasima ili bilo čemu drugom. Obećava da nikada neće zabilježiti IP adresu koju koristite za traženje. I to svi zapisnici bilo koje vrste izbrisano u roku od 24 sata. Samo sljedeća DNS usluga na našem popisu nudi bolju privatnost od ove.
- Primarna IPv4 DNS adresa: 1.1.1.1
- Sekundarna IPv4 DNS adresa: 1.0.0.1
- Primarna IPv6 DNS adresa: 2606: 4700: 4700 :: 1111
- Sekundarna IPv4 DNS adresa: 2606: 4700: 4700 :: 1001
DNS.Gledaj
DNS.Gledaj je manji DNS davatelj usluga, s naglaskom na zaštita privatnostin. Za razliku od većine DNS davatelja usluga, ovi momci ne vodite evidencijus vašeg DNS pretraživanja. To znači da je zapisnik vaših aktivnosti ne koristi se u marketinške svrhe, prodao drugim tvrtkama ili proslijedio nekoj špijunskoj agenciji. DNS.Watch, međutim, bilježi neke anonimne podatke koji nisu povezani s određenim korisnicima. Koristi ove podatke za “statistika i sigurnosna istraživanja.”
Uz to, DNS.Watch podržava DNSSEC. Ovaj sustav koriste mnoge web stranice kako bi se osiguralo da podaci koje primate legitimno dolaze sa stvarne web lokacije, a ne s otete domene ili drugog trika. DNSSEC ne čuva vaše DNS pretrage privatnim ali može spriječiti od davanja privatnih podataka lažnim web mjestima.
Osim naglaska na privatnosti, DNS.Watch je brzo i vjeruje u DNS neutralnost. Odnosno, ne usporava vaše internetske aktivnosti i neće cenzurirati vaše DNS pretraživanja kako bi blokirao web lokacije koje mu se ne sviđaju.
- Primarna IPv4 DNS adresa: 84.200.69.80
- Sekundarna IPv4 DNS adresa: 84.200.70.40
- Primarna IPv6 DNS adresa: 2001: 1608: 10: 25 :: 1c04: b12f
- Sekundarna IPv4 DNS adresa: 2001: 1608: 10: 25 :: 9249: d69b
Zaključak
Tijekom promjene DNS poslužitelja na koji se računalo spaja nije tako lako kao što je recimo, prebacivanje vaš pretraživač s Googlea na DuckDuckGo, to je definitivno projekt koji je dostupan većini ljudi koji čitaju ovaj post.
Zaključak – Izvor: Shutterstock.com
Kao što ste vidjeli, može biti stvarno koristi od prebacivanja, od ubrzavanja iskustva pregledavanja do povećanja vaše privatnosti, do zaštite sebe i svoje obitelji od neukusnih web stranica. Pozivamo vas da slijedi upute ovdje i barem istražite kako se prebaciti za sebe.
Reference
- Što je a DNS i kako to djeluje?
- Razlika između IPv4 i IPv6
- Proširenja sigurnosti sustava imena domena (DNSSEC) Objašnjeno