Kam volat při poruše auta
Do všech asistenčních služeb se dovoláte přes jednotnou linku 1224. Po dopravní nehodě nebo při poruše vozidla už nemusíte vzpomínat na telefonní číslo konkrétní asistenční služby, ani na název své pojišťovny. Stačí vaše SPZ a volat univerzální linku 1224.
Co dělat když vám někdo odřel auto
Bude potřeba zavolat policii, která událost zdokumentuje a následně kontaktuje poškozeného. Nemáte se přitom čeho bát – škody se v těchto případech platí z vašeho povinného ručení. Situaci určitě neřešte vzkazem nebo vizitkou strčenou za stěrač poškozeného auta, dle zákona podobné řešení nestačí.
Co dělat když vám někdo nabourá auto
Nabourali mi auto – jak postupovat K nehodám, u kterých není škoda na zdraví a majetková škoda nepřesáhla 100.000 Kč, se nemusí volat policie. Pokud se s viníkem dohodnete, že chyba je na jeho straně, stačí vyplnit formulář o nehodě, škodu nafotit a tato událost bude proplacena z povinného ručení viníka.
Archiv
Co udělat když se rozbije auto na dálnici
Pokud se porucha stane na dálnici, zajeďte s vozem co nejdál ke kraji vozovky, nechte všechny pasažéry vystoupit a obléct výstražné vesty, se 100metrovým odstupem označte místo trojúhelníkem a v navigaci si ověřte, kde přesně jste. To budou chtít operátoři asistence vědět ze všeho nejdřív. Zavolat ale musíte i policii.
Archiv
Jak umístíte výstražný trojúhelník
Trojúhelník musí umístit na okraj vozovky tak, aby byl pro přijíždějící řidiče včas a zřetelně viditelný, a to ve vzdálenosti nejméně 50 m, na dálnici nejméně 100 m za vozidlem. V obci může být tato vzdálenost, vyžadují-li to okolnosti, kratší.
Jak odtáhnout nepojízdné auto
Odtahová služba nebo lano
Pokud potřebujete odtáhnout nepojízdné auto, máte v zásadě na výběr dvě možnosti. Buď zvolíte odvoz auta na odtahovce, případně na přívěsném vozíku, anebo auto odtáhnete sami na laně nebo na tyči. Pokud zvolíte první možnost, pak dobře vybírejte, protože takový odtah se může prodražit.
Jak postupovat při škodě na autě způsobené neznámým pachatelem
Po nezbytném policejním šetření se poškozený může obrátit na Garanční fond při České kanceláře pojistitelů, který je zřízený pro tyto účely. Z něho lze nárokovat odškodnění za závažnou zdravotní újmu, bolestné i ztížené společenské uplatnění vzniklé při nehodě s nezjištěným řidičem.
Kdo zaplatí škodu při dopravní nehodě
Pokud tedy způsobíte nehodu, vaše pojišťovna by měla pokrýt škody způsobené ostatním lidem a jejich majetku. Pokud je nehoda způsobena viníkem, škoda by měla být pokryta pojišťovnou vozidla tohoto člověka. Pokud je však viník nehody neznámý nebo nezajištěný, škodu může pokrýt Česká kancelář pojistitelů.
Kdo musi nahlasit nehodu
Škodu musejí všichni účastníci nehody nahlásit pojišťovně viníka. Pokud tedy máte pojištění u Directu a vlastní chybou vás nabourá řidič, který má auto pojištěné jinde, nebudete nehodu hlásit nám ale pojišťovně viníka.
Kdy musím opustit dálnici
(2) Dojde-li během jízdy na vozidle nebo nákladu k závadě, pro kterou nelze dosáhnout na rovině rychlosti nejméně 80 km. h-1, musí řidič dálnici opustit na nejbližším výjezdu.
Jak se zachovat při nehodě na dálnici
na dálnici odneste trojúhelník 100 metrů od nehody, zkontrolujte všechny ostatní účastníky nehody, v naléhavých případech poskytněte první pomoc. Současně volejte 112 a pokračujte podle pokynů operátora linky.
Jak daleko se dává trojúhelník za auto
Trojúhelník musí umístit na okraj vozovky tak, aby byl pro přijíždějící řidiče včas a zřetelně viditelný, a to ve vzdálenosti nejméně 50 m, na dálnici nejméně 100 m za vozidlem. V obci může být tato vzdálenost, vyžadují-li to okolnosti, kratší.
Jak daleko musí být trojúhelník za autem
Podle pravidel má stát výstražný trojúhelník na běžné silnici minimálně 50 metrů za autem.
Za co Odtahnout auto
Obecně se dá říct, že k odtahům vozidel dochází jen v případech, kdy auto brání provozu na komunikaci, stojí na vyhrazeném parkovacím místě či omezuje zmiňované čištění ulic. Při neoprávněném parkování v zóně stání již k odtahům zpravidla nedochází, pokud tam vozidlo s botičkou nestojí déle než měsíc.
Jak správně táhnout auto na tyči
Při vlečení motorového vozidla musí být délka spojnice taková, aby vzdálenost mezi vozidly nebyla větší než 6 m; užije-li se lana, nesmí být vzdálenost mezi vozidly menší než 2,5 m, a užije-li se tyče, nesmí být menší než 1 m.
Jak dlouho se řeší pojistna událost
Peníze vyplácíme u jednodušších případů obvykle do 5 dnů, u složitějších do 20 dnů od nahlášení pojistné události.
Jak dlouho trvá vyřízení škodní události
V případě škodní události je pojišťovna povinna ukončit likvidaci této události nejpozději 3 měsíce po jejím nahlášení. Od tohoto ukončení potom běží 15 denní lhůta pro vyplacená pojistného plnění. Své peníze byste tedy měli dostat nejpozději 3,5 měsíce od nahlášení.
Na co mám nárok při dopravní nehodě
Na co mám nárok při dopravní nehodě
Patří mezi ně například bolestné, odškodnění za ztížení společenského uplatnění (trvalé následky), nárok na ušlý příjem, odškodnění za psychickou újmu neboli duševní útrapy nebo ošetřovné a náklady spojené s léčením.
Co plati pojišťovna při nehodě
Pojištění odpovědnosti při dopravní nehodě kryje škody způsobené na majetku, zdraví, životě a případně ušlém zisku. To vše platí pouze pro toho, kdo se stal poškozeným v případě dopravní nehody. Povinné ručení nekryje škody na vozidle viníka nehody. Každé čerpání povinného ručení zvedá jeho cenu a tím i platby za něj.
Kdy musím nahlásit nehodu
Hlásit nehodu musíme vždy, když dojde
k usmrcení osoby, ke zranění osoby, hmotná škoda převýší na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč.
Jak nahlásit nehodu
pokud se jedná o nehodu, která se musí ohlásit Policii ČR, oznamte tuto skutečnost na linku 158 a vyčkejte do jejího příjezdu (do té doby nepřemisťujte vozidlo z místa nehody (v nutnosti obnovení provozu vyznačte postavení vozidel), nepijte alkohol, zajistěte svědky nehody.
Jaká vozidla nesmí na dálnici
Jízda po dálnici má svá specifika
V první řadě bychom měli pamatovat na to, že na dálnici je povolen provoz pouze motorovým vozidlům a jízdním soupravám, jejichž povolená nejvyšší rychlost není nižší než 80 km/h. Tedy vše, co jede pomaleji než 80 km/h, na dálnici nesmí.
Co je bezdůvodně pomalá jízda
"Bezdůvodně pomalá jízda je taková jízda, která není odůvodněna okamžitou provozní situací. Například když jdeme pomalu, protože se rozhlížíme po krajině, telefonujeme, díváme se do mapy nebo se třeba věnujeme spolujezdkyni, což se také stává.
Kde zastavit při dopravní nehodě
Zastavit nejméně 50 m za místem nehody, rozsvítit výstražná světla, obléknout výstražnou vestu, vzít lékárničku, výstražný trojúhelník, ev. hasicí přístroj, umístit trojúhelník před místem nehody, vypnout zapalování, zajistit vozidlo proti pohybu, dbát na vlastní bezpečnost.
Jak řešit nehodu bez policie
Kde dřív byla potřeba asistence policie nebo nehodové služby, tam dnes zdárně poradí aplikace v telefonu. Nabízí ji ke stažení nejedna pojišťovna a jejím prostřednictvím lze hned z místa nehody vše krok po kroku zaznamenat. Anebo zavolat na asistenční linku, kde poradí a zapíšou si kontaktní údaje na všechny účastníky.