Co v zimě do truhlíku
Patří k nim například zakrslé jehličnany, cesmíny, mini chryzantémy, macešky, brsleny, hebe či libavky. Při péči o všechny rostliny je pak třeba nezapomínat ani v zimě na pravidelnou zálivku. Často totiž nebývá důvodem úhynu rostlin mráz, ale nedostatek vody.
Archiv
Co zasadit do truhlíku
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Jaké trvalky do truhlíku
Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.
Jak ozdobit truhlíky na zimu
Zimní výzdoba truhlíků
Můžete přidat sušené květy, sušené ovoce, mašle, vánoční ozdoby apod. Fantazii se v tomto případě meze nekladou. Jako základ se používají různé typy jehličnanů (smrk, borovice, jedle). Dobře vypadají větvičky jmelí, cesmína, buxus, mahonie, bobkovišeň lékařská nebo zimolez.
Archiv
Jaké květiny do truhlíku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Kdy vysadit macešky do truhlíků
Kdy vysévat
Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. Macešky skvěle snáší i přesazování v době květu.
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Jak kombinovat rostliny v truhlíku
Výběr letniček a výsadba
Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.
Jak kombinovat Truhliky
S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.
Jak si udělat vánoční truhlík
Na výzdobu vám bude stačit několik větviček z jehličnanů, šišky, mech, nebo větvičky cesmíny, šípku a dalších bobulovin. Tím vytvoříte základ. Na výplň truhlíku použijte aranžovací hmotu, do které jsou větvičky snadno upevnit a zadržuje vodu, aby déle vydržely.
Jak kombinovat květiny do truhlíku
Výběr letniček a výsadba
Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.
Jak sázet macešky do truhlíků
Sazenice dáváme do truhlíku v asi 10cm rozestupech. Macešky potřebují dostatečnou zálivku, ale nesmíme je přemokřit, jinak uhnijí kořeny. Zaléváme, než začne povrch osychat. Substrát však nesmí zcela vyschnout.
Jak sázet květiny do truhlíku
Na dno vhodného truhlíku nasypte vrstvu substrátu a na něj následně rozestavte rostliny, které se obsypou zeminou. Truhlík je třeba naplnit asi 2-3 centimetry pod horní okraj tak, aby se rostliny daly snadněji zalévat. Substrát následně přimáčknete silou, aby při prvním zalití, které by mohlo být vydatné neslehl.
Jak ozdobit Truhliky
Použít můžete túje, jalovec, smrk, borovici zimostráz, kanadskou jedli i tis, ale pozor, aby se k němu nedostali domácí zvířata nebo děti, protože tis je, jak známo, jedovatý. Aranžmá doplňte stálobarevným listnatým břečťanem, určeným k osázení truhlíků, nebo brslenem. V našem podnebí se nejlépe daří brslenu fortunově.
Jak ozdobit truhlíky na Vánoce
Nejprve zapichujte silnější větve jehličnanů a poté i dalších rostlin. Následně za pomoci drátků umístětě na větve ozdoby, jako jsou jablky, oříšky, vánoční kouličky, umělé květy a cesmínové bobule. Na závěr vše můžete „zatížit“ jednou suchou kroucenou větví, která bude působit i jako dekorace.
Co k Muškátům do truhlíku
Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).
Kdy dát macešky v truhlíků ven
Doba výsevu záleží především na tom, kdy potřebujeme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout.
Co dát na dno květináče
Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.
Co do truhlíku na okno
Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.
Jak udělat díru do truhlíku
Výroba zavlažovacího truhlíku vám zebere maximálně deset minut. Menší truhlík otočte dnem vzhůru a opatrně do něho vrtačkou vyvrtejte otvory. Pokud nemáte vrtačku, je možné díry prohloubit například šroubovákem.
Co použít místo keramzitu
Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).