Co je to RAID pole?

Jak vytvořit RAID pole

V prostředí RAID BIOSu uvidíte výčet připojených disků a jednoduchou nabídku s dostupnými funkcemi. Pro vytvoření pole vyberte první položku Create RAID Volume. Pokud máte v počítači připojeny jen dva disky, automaticky se zobrazí další nabídka s možností výběru druhu pole RAID, které chcete vytvořit.

Co je to RAID 0

RAID 0 používá prokládání dat, a poskytuje tak vysokou propustnost dat, obzvlášť u velkých souborů v prostředí, které nevyžaduje žádnou redundanci dat. RAID 1 používá zrcadlení disku, takže data zapsaná na jeden fyzický disk se současně zapisují i na jiný fyzický disk.

Co to je diskové pole

Co je diskové pole

Pod označením diskové pole se rozumí externí zařízení, které obsahuje jedno nebo více zkonsolidovaných diskových řadičů komunikujících s jednotlivými servery. Velmi populárním základem pro rychlou a bezpečnou komunikaci je Fibre Channel.
Archiv

Jak zapojit RAID

Při zapojení víceúrovňového pole se v případě RAID 10 kombinují pole RAID 1 a RAID 0. V takovém případě jsou potřeba 4 disky. První dva disky spojíme do pole RAID 1, kdy zrcadlíme veškerá data, kdy data uložena na disku A jsou stejná jako na disku B.
Archiv

Jak funguje RAID

Zkratka RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks) označuje disková pole, na nichž se ukládají data na dva a více nezávislých disků. A právě z několika fyzických disků snadno vytvoříte úložiště, které operační systém serveru nebo počítače vnímá jako jednu logickou jednotku.

Jaký RAID zvolit

Podporované typy RAID

Typ RAID Počet disků Kapacita úložiště
SHR 2–3 Optimalizováno systémem.
≧4
Basic 1 1 x (velikost disku)
JBOD ≧1 Součet velikostí všech disků

Jak používat RAID

RAID elektrický odpařovač s tekutou náplní, 30 nocí proti komárůmOdstraňte uzávěr (zatlačit a otočit). Náplň zašroubujte/zatlačte do zajištění do el.Otočte zástrčkou tak, aby náplň byla ve svislé poloze.Zasuňte el. odpařovač do odpovídající zásuvky, až se rozsvítí kontrolní dioda.Po použití odpojte odpařovač od el.

Co je řadič RAID

Hardwarové řešení tyto nedostatky odstraňuje pomocí speciálního zařízení (řadič), který obstarává obsluhu RAID sám a hlavní procesor počítače tak není zatěžován. Problémem je, že většina lacinějších RAID řadičů na trhu je ve skutečnosti softwarově řízena, takže se o hardwarové řešení nejedná.