Jak fotit mobilem krajinu
Při focení krajiny použijte manuální nastavení
Jednou z nejlepších možností fotografování krajiny je focení do formátu RAW s manuálním nastavením fotoaparátu. Jestliže ve svém mobilu objevíte možnost nastavit měření expozimetru, čas, hodnotu ISO či dokonce clonu, máte v rukou opravdový malý a skladný fotoaparát.
Jak fotit noční krajinu
Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8. Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.
Jak fotit krajinu v protisvětle
Stativ je kámoš
Výborným a asi i nezbytným pomocníkem při focení východů slunce je stativ. S jeho pomocí si z jednoho místa zhotovíme několik záběrů podzimní krajinky. Vše můžeme nechat na automatice fotoaparátu a nastavit tzv. expoziční bracketing (vějíř).
Kde fotit krajinu
Jak fotit krajinu před východem a po západu slunce
V takovou chvíli je nejlepší fotit přímo ke sluneční záři, kde je obloha nejdramatičtější. Stativ je v takovém případě nutností. A kvůli obrovským rozdílům ve světlosti nebe a zbytku krajiny se opět vyplatí HDR skládání více snímků.
Archiv
Jak spravne fotit krajinu
Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře.
Jak zaostřit při focení krajiny
Pokud chcete zvýraznit určitý prvek krajiny, může vám pomoci nízké clonové číslo, většinou je však vhodnější zaclonit a využít maximální hloubky ostrosti. Clonu na fotografování krajiny jednoduše nastavíte pomocí režimu AV, na voliči poté nastavte vysoké clonové číslo, například f/16.
Jak fotit ve tmě bez blesku
Používejte světelné objektivy
Doporučujeme fotografovat s objektivy, které mají co nejnižší clonové číslo (alespoň 2,8 a méně, ideálně pod 1,8). Tím docílíte kratšího času závěrky a hrozí menší riziko rozmazaných snímků.
Jak nastavit fotak na foceni hvězd
Nastavení fotoaparátu
Nastavte si fotoaparát na stativu tak, aby směřoval k obloze. Nastavte clonu, tak aby byla co nejširší, jak jsme psali výše, nejlepší je něco mezi f/4 nebo lépe – f/2.8 až f/1.2 a také nezapomeňte na ISO – něco mezi 1600 a 6400 (záleží to na schopnostech vašeho fotoaparátu).
Jakou clonu na krajinu
Čím nižší clona a vzdálenost od objektu, tím nižší hloubka ostrosti. Co se týče clony, doporučuje se u focení krajiny obecně vyšší clonové číslo, aby byly prokreslené všechny roviny, tj. clona f/8 a vyšší. Je to zásada, která se povětšinou dodržuje, není to ovšem žádné dogma.
Jak vybrat objektiv na krajinu
Objektivy vhodné na fotografování krajiny
Pokud jde o úhel záběru, záleží jen na vás, jakým způsobem chcete krajinky zachytit. Osobně používám jak teleobjektiv (Tamron 70-200 mm f/2,8 VC USD G2), tak základní ohniska (Tamron 24-70 mm f/2,8 VC USD), ale i ultraširokoúhlý zoom (Nikon 18-35 mm f/3,5-4,5D).
Jak nastavit foťák na pohyb
Na focení pohybu slouží režim priority času, který je značen jako S (od slova shutter – závěrka, pro Nikon) nebo Tv (Canon). Najdete ho u zrcadlovek a ostatních pokročilejších typů foťáků. V tomto režimu si sami zvolíte potřebný čas a měřící systém k němu automaticky přiřadí clonu.
Jak fotit rychle se pohybující objekty
Zvolte pomalejší rychlost závěrky než obvykle
V závislosti na světle a rychlosti vašeho objektu můžete skončit na čímkoli mezi 1/60 a 1/8, i když na pomalejším konci pravděpodobně skončíte s chvěním fotoaparátu. Běžte na místo, kde váš pohled nebude nikomu ani ničím bráněn. Zvažte i pozadí snímku.
Jak fotit planety
Pro fotografování planet je relativně charakteristický dostatek světla, který je však vykoupený velmi malým úhlovým rozměrem detailů a jejich nízkým kontrastem. Planety fotografujeme s citlivostí 100–200 ISO, pokud možno s delším expozičním časem a nižší frekvencí mezi jednotlivými expozicemi.
Jak fotit pohyb ve tmě
K dispozici je hned několik možností. Pohyb můžeme buď zcela zmrazit, nebo ho zmrazíme jen částečně, také můžeme pohyb zmrazit a pozadí rozmáznout, ale zrovna tak ho můžeme rozfázovat, nebo vytvořit historii pohybu pomocí blesku.
Jak správně zaostřit
7 tipů pro spolehlivé ostřeníPoužívejte konkrétní ostřící body. Nepoužívejte automatický výběr ostřících bodů.U zrcadlovky raději jen křížové body.Ostřete na kontrastní místa.Po zaostření se nepohybujte.Vyberte si správný režim autofokusu.Pozor na dostatek světla.Světelné objektivy pomohou.
Jaké objektivy se hodí na jaké fotky
Širokoúhlé (cca 24-35 mm) – interiéry, krajina, reportáž Střední ohniska – základní zoomy (30-100 mm) – přirozené zobrazení, portrét. Normální objektivy (50 mm) – odpovídá zornému úhlu lidského oka. Teleobjektivy (100-300 mm) – portrét, reportáž, krajina.
Jak fotit v přírodě
Základním pravidlem ve fotografování přírody je pravidlo třetin. Zde je fotografie rozdělena vodorovně nebo svisle na stejně velké třetiny. Tam, kde se čáry protínají, umístěte svůj hlavní předmět, aby celý obraz působil dynamičtěji. Experimentujte s různými pohledy – tady to vypadá, že houba vyrůstá z rohu.
Jak nastavit fotak na pohyb
Na focení pohybu slouží režim priority času, který je značen jako S (od slova shutter – závěrka, pro Nikon) nebo Tv (Canon). Najdete ho u zrcadlovek a ostatních pokročilejších typů foťáků. V tomto režimu si sami zvolíte potřebný čas a měřící systém k němu automaticky přiřadí clonu.
Jak správně nastavit fotoaparát
Světlo a šum ve fotografii: Manuální nastavení ISO
Pozor na velké rozpětí. V ideálním případě fotografujeme na nejnižší ISO, aby fotografie neměla přehnaný šum (pokud to není cílem). Čím vyšší ISO, tím více šumu do snímku přidáváme.
Jak připojit fotoaparát k dalekohledu
Na spojení zrcadlovky potřebujeme:Digitální zrcadlovku.T2 kroužek pro danou značku digitální zrcadlovky.Dalekohled, nebo jiný optický přístroj který má T2 závit. Některé dalekohledy nebo teleskopy nemají T2 závit v základním balení, ale obvykle je možné to vyřešit zakoupením adaptéru s tímto závitem.
Jak nastavit foťák na focení hvězd
Nastavte si fotoaparát na stativu tak, aby směřoval k obloze. Nastavte clonu, tak aby byla co nejširší, jak jsme psali výše, nejlepší je něco mezi f/4 nebo lépe – f/2.8 až f/1.2 a také nezapomeňte na ISO – něco mezi 1600 a 6400 (záleží to na schopnostech vašeho fotoaparátu).
Jak nastavit fotoaparát na foceni ve tmě
Doporučené nastavení techniky: Nastavte režim M, ISO 400 až 800, clonu dle potřebné hloubky ostrosti od f/2.8 do f/5.6 a čas expozice zvolte 1/60 až 1/200. Takové nastavení by vám mělo stačit na většinu scén. Může se vám stát, že blesk dostatečně nenasvítí celé pozadí scény, a to je pak tmavé až černé.
Jak správně fotit květiny
Jak fotografovat rostlinyVěnujte dostatek času výběru rostlinky.Vždy si jasně určete hlavní motiv.Použijte vhodnou hloubku ostrosti.Přidřepněte si nebo i lehněte.Pracujte s pozadím.Používejte teleobjektivy a makro objektivy.Je to otravné, ale pomáhá to tvořit lepší snímky.Využijte zarámování
Jaký objektiv na focení krajiny
Jaké ohnisko je nejlepší pro fotografování krajin
Všeobecně by se dalo říci, že 28 mm (po přepočtu) už je dnes považováno za krajinářské ohnisko. U fotoaparátu se snímačem APS-C je tedy potřeba volit ohnisko cca 17 až 18 mm a u přístrojů s formátem snímač Micro 4/3 je to ohnisko 14 mm.
Co znamenají čísla na objektivu
Světelnost se udává clonovým číslem, což je číslo vyjadřující poměr ohniskové vzdálenosti ku průměru vstupní pupily. V praxi to znamená, že čím menší je clonové číslo, tím vyšší je světelnost objektivu a o to v horších světelných podmínkách můžeme fotografovat.