Jak rozdělujeme měkkýše
2 Měkkýše rozdělujeme na třídy :
Plži Mlži Hlavonožci Schránku nemají (výjimka loděnka hlubinná), mají sépiovou kost. Mají jednodílnou schránku ulitu.
Archiv
Jak se rozmnožují měkkýši
Měkkýši se rozmnožují pohlavně. Jsou mezi nimi hermafrodité i gonochoristé. Škeble jsou za normálních podmínek odděleného pohlaví, ale za určitých podmínek se mohou měnit na oboupohlavné (hermafrodity). Ty potom samy sebe oplodňují.
Jak se pohybují Mekkysi
Mimo loděnky mají současní hlavonožci redukovanou schránku. Pohybují se pomocí chapadel, ploutevního lemu či vypouštění vody (reaktivní způsob pohybu).
Jak dýchají měkkýši
Primárně vodní měkkýši dýchají původně párovými hřebínkovitými žábrami (ktenidia), suchozemští prokrvenou stěnou plášťové dutiny ("plíce"). Mnozí dýchají i povrchem těla, zejména pláštěm. Vylučovacími orgány jsou párové perikardiodukty, které filtrují tekutinu z perikardu a odvádí ji do plášťové dutiny.
Kteří měkkýši se jedí
Mořští měkkýši – zejména hlavonožci (sépie, kalmaři) a mlži (ústřice) slouží jako potrava člověka.
Co patří mezi měkkýše
hlemýžď slimák. páskovka. plovatka. okružák. bahenka živorodáušeň ostranka. homolice. zavinutec. rapana. kotoučškeble rybničná ústřice. slávka. srdcovka. hřebenatka. perlotvorka.chobotnice. sepie. sepiová kost. loděnka. amonit. kalmar.
Kdo patří mezi měkkýše
Mlži (Bivalvia) jsou vodní živočichové řazení do kmene měkkýšů (Mollusca). Je známo kolem 30 000 druhů mlžů. Patří k nim obecně známí obyvatelé mořského a sladkovodního prostředí, jako jsou ústřice, slávky, srdcovky, škeble a perlorodky.
Jaký je největší měkkýš na světě
Zéva obrovská (latinsky: Tridacna gigas) je největší žijící mlž. Dorůstá velikosti až 1,2 metru, váhy až 200 kilogramů a dožívají se více než sta let. Živí se řasami, fytoplanktonem a zooplanktonem. Zéva obrovská je jedním z nejohroženějších druhů mušlí.
Kde se vyskytují měkkýši
Zástupci všech tříd měkkýšů žijí vždy v moři, ale někdy navíc vyhledávají i jiné biotopy. Některé druhy mlžů žijí ve sladkých vodách. Některé druhy plžů žijí ve slané vodě, některé ve sladké vodě a některé se přizpůsobily životu na souši.
Čím může být ohrožen život našich měkkýšů
Důvodem ohrožení nebo úplného mizení našich měkkýšů je především jejich neschopnost tolerance změn jejich stanovišť, jak přírodních tak vyvolaných člověkem (Horsák et. al. 2013). A právě z těchto důvodů je 94 druhů našich měkkýšů (40 %) zahrnuto do červeného seznamu.
Čím se živí měkkýši
Živí se pomocí filtrace vody přes žábry: vodu nasají do žaber přijímacím sifonem, na jemných řasách žaber se zachytí plankton a jiné organické částečky a procezenou vodu vypustí vyvrhovacím sifonem. Někteří mlži mohou za jediný den proce-dit až 60 litrů vody.