Jak rychle vysušit dřevo na topení
Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.
Archiv
Jak urychlit vysychání dřeva
Nejjednodušším způsobem je nechat dřevo proschnout v hráni. Kuláče je dobré předem naštípat, vysychání dřeva se tak výrazně urychlí. Hráň by měla být umístěna na místě, kde nic nebrání pohybu vzduchu, ideálně venku na návětrné straně pozemku. Šířka hráně je dána šířkou polen, výška bývá maximálně kolem 2 m.
Archiv
Jakou vlhkost má mít dřevo na topení
Dřevo pro kvalitní spalování by mělo mít obsah vody menší než 20 %, v ideálním případě menší než 15 %.
Archiv
Jak dlouho musí schnout dřevo
Počáteční vlhkost bývá cca 60%. Samozřejmě, čím měkčí dřevo, tím schne rychleji. Postačí mu i jeden rok. Nejtvrdší dřevo se může sušit dva roky i více než je schopno přinést ten největší užitek při spálení.
Archiv
Jak dlouho schne dřevo na topení
Proto rostou obavy, že v letošní topné sezóně bude spalováno extrémně velké množství mokrého dřeva, což je spojeno i s vyššími emisemi. Obecně je přijímáno pravidlo, že vlhkost palivového dřeva by neměla být vyšší jak 20 % a dřevo na tuto vlhkost by mělo schnout alespoň 2 roky.
Jak uložit dřevo na zimu
Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.
Kdy nejlépe kupovat dřevo
Již proschlé dřevo je ideální kupovat po skončení topné sezóny, před sezónou a v sezóně jeho cena vyletí nahoru. A to platí pro většinu paliv. Palivové dřevo pořídíme na pilách, ale i u soukromých prodejců a vlastníků lesů.
Jak dlouho vysychá dřevo
Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.
Jak se pozná suché dřevo
Jak poznám suché dřevo
Nevypadá tak hezky jako dřevo nedosušené, má na řezu mnoho prasklin. Nedosušené dřevo má pěknou žlutou barvu a vypadá lépe než dřevo suché. Neznalí zákazníci se domnívají, že ideální dřevo je krásně žluté bez trhlin, bez znečištění vlivem počasí, bez jakékoliv vady na povrchu.
Které dřevo se štípe lépe
Vlastnosti dřeva
Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …). Každé dřevo se liší strukturou, pevností a dalšími vlastnostmi a právě tyto vlastnosti definují jeho využití.
Jak nejlepe ulozit dřevo
Nejideálnější je samozřejmě dřevník.
Střecha by měla mít ze všech stran přesah přes stěny dřevníku, aby na dřevo pršelo co nejméně s tím, že by mezi střechou a dřevem měla zůstat větší mezera. Dřevník by měl mít také prodyšnou podlahu z roštů. Štípané palivové dřevo nedoporučujeme ukládat do sklepů a vlhkých prostor.
Jak dlouho lze skladovat dřevo
Co se týče skladování dřeva, nemusíte mít žádné obavy, pokud se nám podaří dřevo uchránit od vlhkosti. Ideální je skladovat štípané dřevo na vzduchu a proti dešti ho chránit přikrytím. Pak vydrží několik let.
Kdy nejlépe štípat dřevo
Mnohem lépe se zpracovává dříví z čerstvě poražených stromů než dříví vyschlé. Můžete se spolehnout na to, že špalky začínají vysychat zevnitř ihned po rozštípání. Základní pravidlo tedy zní, zpracujte dřevo co nejdříve, dokud je co nejčerstvější. Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování.
Co se lépe štípe jedlé nebo buk
Vlastnosti dřeva
Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).
Co je lepší buk nebo dub
Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky. Bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok. Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky.
Co je lepší na topení buk nebo dub
Buk. Buk má menší tloušťku kůry než dub, díky tomu má ještě menší popelnatost. Je rovněž vhodný pro celoroční vytápění ve všech druzích kotlů, kamen i krbů. Výhřevnost buku je o málo nižší než u dubu a to 10830 MJ/m3.
Které dřevo hoří nejdéle
Jaké dřevo je nejvhodnější
dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.
Jaké dřevo má největší výhřevnost
Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky. Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.
Které dřevo špatně hoří
Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.