Jak svítit Agamě?

Co nesmí agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují. I zeleninou lze agamám zpestřit stravování.

Jak spí agamy

Agamy usínají hlubším spánkem, méně se budí, pohybují se jen minimálně. V přírodě jsou běžné denní teploty během zimních měsíců v rozmezí 17-24°C, noční teploty v rozmezí 4-10°C. V zajetí je možné zimování simulovat umístěním agam do chladné místnosti s teplotami kolem 12-16°C přes den a 6-12°C v noci.

Jak agama pije

Na špičku tlamy nakapejte pár kapek, mládě většinou začne samo pít, dopřejte mu, kolik zvládne. Další možností, pokud máte více mláďat, je umístit kapičky na zátylek kamaráda, agama zpozoruje třpytící se kapku a vypije jí.

Jak poznam že je agama ve stresu

Na tlamě agamy se tvoří hnis a tlama začíná hnít. Agamě odumírá tkáň, jde vidět zarudlá sliznice.

Proč se agama schovává

Teplotu v noci nechte spadnout na 19 – 22°C. Agamy noční pokles teplot potřebují, aby si jejich organizmus mohl odpočinout. V teráriu s agamou vousatou nesmí chybět 3 zdroje světla: výhřevná žárovka, UVB žárovka a denní světlo. Absence denního osvětlení je nejčastější příčinou proč je agama málo aktivní a nežere.

Jak si ochočit agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Co znamená když agama mává

Mávání přední tlapkou

Někdy připomíná salutování nebo počínání dirigenta během koncertu. Tímhle postojem agama vyjadřuje svou podřízenost k druhé agamě, k chovateli nebo k věci.

Co to znamená když agama kýve hlavou

Co to znamená, když agama kývá hlavou Kývání hlavou je u agam přirozený projev chování. Objevuje se u samců i u samiček. Je to způsob, jakým se agamy mezi sebou dorozumívají.

Jak donutit agamu jíst

Pokud zvíře odmítá potravu, zkusíme ho povzbudit roztokem hroznového cukru, který mu vpravíme do úst. Týdenní půst dospělé agamě neuškodí, naopak – pročistí si střeva. Pro příjem potravy je důležitá voda, zvíře odmítající potravu může být tedy dehydrované nebo to může být ovlivněno i nesprávnou teplotou v teráriu.

Proč agama škrábe na sklo

Agama je zavřená v teráriu, zběsile pobíhá kolem skleněné stěny, na niž se snaží jakoby vylézt a svými drápky škrábe na sklo. A takhle to pokračuje dokola několik minut. Agama se hlásí o pozornost, protože potřebuje na velkou a ve svém vyhřátém obydlí, kde by to rychle zasmradilo ovzduší, to přece nemůže udělat.

Co znamená když agama hrábě

Pozor: Agamy občas hrabou, což se týká především samic v období snůšky. Ty mohou i týden zkušebně hrabat na různých místech v teráriu a hledat správné místo pro svou snůšku. Jestliže je dno terária z drsného materiálu, agama si o něj při hrabání obrušuje drápky.