Jak vybrat omítku?

Jakou zvolit zrnitost omítky

Pokud jde o estetiku, větší zrnitost dekorativní fasádní omítky (2,0 mm) dodává fasádě drsnější a rustikálnější vzhled, zatímco jemnější zrnitost (1,0 mm) dosahuje efektu obzvláště hladkého povrchu. Co se týče barevné palety, fasádní omítky lze tónovat v široké škále odstínů.

Jakou omítku do bytu

Na vnitřní omítání jsou vhodné omítky sádrové, vápenné, vápenocementové, hliněné nebo štukové, které se hodí pro všechny typy běžného zdiva. Do místností se zvýšenou vlhkostí se používají sádrové omítky, aplikované v jedné vrstvě, které je možné použít i na keramické a porobetonové zdivo nebo na dřevotřískové tvárnice.
Archiv

Jak na fasádní omítku

Omítka se nanáší strojně stříkáním, stáhne a urovná se hliníkovou latí a po zatuhnutí se seřízne latí a strhne škrabákem. Po provedení jádra je nutné dodržet časový odstup před aplikací finální omítky. Na vyschnutí jádra je třeba počítat s 1mm omítky = jeden den schnutí.

Jak udělat strukturovanou omítku

Omítka se nanáší strojní omítačkou nebo ručně zednickou lžící v tloušťce 10 – 11 mm u zrnitosti 3 mm a 8 – 10 mm u zrnitosti 1,5 mm. Omítka se ihned po nastříkání stahuje zubatým hladítkem. 24 hod. po aplikaci se provede seškrábání povrchu omítky speciálním škrabá kem s hroty na tl.

Jaký je rozdíl mezi silikonovou a Silikátovou omítkou

Silikátová omítka je spojena draselným sklem, a proto má vynikající paropropustnost. Má sice horší pružnost a vodoodpudivost, ale je přirozeně odolná proti plísním. Silikonová omítka má lepší vlastnosti z hlediska vodoodpudivosti, pružnosti i prodyšnosti.

Jak dlouho schne fasádní omítka

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech.

Jak dlouho schne jádrová omítka

Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů. Jako finální vrstva se pak používají jen do prostorů, u kterých vzhled nehraje zásadní roli – sklepy, prádelny, garáže apod.

Jak se dělá fajnová omítka

Štuk se nanáší na stěnu od zdola nahoru a dlouhými tahy hladítkem se zahlazuje do ideální roviny. Poté se štuk nechá chvíli zaschnout a filcovým hladítkem namočeným ve vodě se krouživými pohyby dokonale zahladí poslední stopy nerovností. Před nanášením nátěru je třeba nechat štukovou omítku vyschnout.

Jak se nanáší omítka

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).

Jak nahodit Fajnovou omítku

Natažení fajnové omítky

Štuk se natahuje o síle cca 2 mm kovovým či plastovým hladítkem a zahlazuje se plstěným anebo pěnovým hladítkem za pomoci krouživých pohybů. Při práci pak používané hladítko stále namáčíme do vody, nebo kropíme stěnu.

Na co je fajnová omítka

Fajnová omítka neboli také správně štuková omítka. Jedná se o vrchní, konečnou, velmi jemnou vrstvu omítky. Pro tuto omítku se používá maltová směs jemně zrnitá, maximálně 1,5 mm. Aplikuje se na jádrovou omítku, nejlépe pomocí ocelového nebo plastového hladítka.

Jaká je nejlepší barva na fasádu

Nestárnoucí klasikou jsou béžové, světle žluté nebo šedé či jiné neutrální odstíny, naopak křiklavé barvy nebo velmi syté či tmavé mohou v prostoru působit rušivým dojmem. Máte-li dům na dosah přírody, volte barvu tak, aby se s přírodními elementy vhodně doplňovala. Dobrou volbou jsou různé odstíny hnědé či zelené.

Jakou zvolit fasádu

Nejekonomičtějším řešením je použití hladké hrubovrstvé omítky. Fasáda s použitím tenkovrstvé omítky je téměř dvojnásobně dražší, protože vyžaduje použití systémových řešení. Pokud majiteli budovy záleží na lepším vizuálním efektu, může použít strukturální omítku, např. kůrovce nebo beránka.

Jakou zvolit omítku na fasádu

Při výběru fasádní omítky dbejte především na to, aby byla poskytována záruka proti řasám a plísním. Aby měl materiál záruku nejlépe i na stálobarevnost. Vybírejte prodyšnou fasádní omítku. Čím víc je fasádní omítka prodyšná, tím více má i zvýšenou nasákavost.

Co se dělá dřív omítky nebo podlahy

Podlahy je vhodnější provádět až po dokončení omítek. Snadněji se totiž instalují obvodové dilatace. Navíc se omezí pohyb po podlahových vrstvách, a tudíž i zátěž a znečištění, které s sebou nese realizace omítek. Kromě toho nedochází k dalšímu „přinášení“ vlhkosti do prostoru, což by zpomalilo vysychání potěrů.

Jak dlouho se dělají omítky

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak dlouho zraje jádrová omítka

Jádrové (hrubé) omítky zajistí vyrovnání podkladu, samy o sobě však mají velmi zrnitou strukturu a neumožňují dokonalé vyhlazení. Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.

Kdy se dělají omítky

Dobrý den, ve většině případech se omítky (čisté) provádí před litím anhydritu – finální vrstvu (barvu) je třeba ale nechat až po podlahách. Při realizaci se mohou lehce postříkat stěny – někde víc, někde míň. Není to jen o šikovnosti "liče", záleží i na tekutosti směsi a lité tloušťce anhydritu.

Jak dlouho nechat schnout omítku

Omítky musí být vyzrálé

Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí.

Jakou zvolit barvu střechy

Při výběru barvy střechy můžete experimentovat s kontrastními barvami nebo naopak volit jemnější rozdíly. Jediné věci se raději vyhněte, a tou je přesná shoda. Vnější barevné schéma funguje právě díky rozdílům v použitých barvách. Pokud budete měnit i barvu domu, vyberte nejdřív barvu střechy.

Jak dlouho schne fasáda

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.

Jak dlouho trvají strojní omítky

Jak dlouho strojní omítání trvá Obvyklá doba omítnutí rodinného domu je 7 – 12 pracovních dnů.

Jak dlouho vysychá omítka

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Čím penetrovat nové omítky

Základem je univerzální penetrace, přilnavost na savé a nesavé podklady vyřešíte jejím zředěním. Existují ale i speciální typy, jako je hloubková nebo fungicidní penetrace proti plísním. Více o penetrování se dočtete v samostatném článku.

Čím natřít pozinkovanou střechu

Pro nátěry pozinkovaného plechu je určená barva Herbol – Protector. Její hlavní výhodou je přilnavost nejen na železné, ale i na neželezné kovy (zinek, hliník). U nových pozinkovaných střech se dávají dvě vrstvy, plech musí být předtím odmaštěn čpavkovou vodou (bližší v technickém listu na www.herbol.cz – produkty).