Jak poznat dravce v letu
Dravci mají svůj typický způsob letu. Káně létají za pravidelného a výrazného mávání křídel nebo s nataženými křídly plachtí v kruzích s využitím termiky. Krahujci několikrát krátce mávnou křídly a pak kloužou vzduchem. Sokoli létají s prudkými silnými údery úzkých křídel atd.
Jak vypadá káně
Káně lesní je asi 50 – 55 cm velký dravec z čeledi krahujovitých. Horní část těla tmavší, spodní světlejší s tmavými skvrnami. Opeření je však variabilní a může být od tmavé až po celkově téměř bílé. Rozpětí širokých křídel až 130 cm, krátký široký ocas.
Archiv
Jak velké je káně
Dorůstá 40–57 cm, v rozpětí křídel měří 109–136 cm a váží 427–1405 g. Samci dosahují v průměru 85 % velkosti samic.
Jak poznat káně lesní
Káně lesní (Buteo buteo) tvarem a velikostí těla připomíná menšího orla – široká křídla, na konci s prstovitě roztřepenými letkami, středně dlouhý ocas a zejména obliba v plachtění. Káně drží v letu křídla obvykle mírně zvednutá, jejich tvar z profilu tak připomíná mělké písmeno V.
Archiv
Kdy loví jestřáb
Jestřábi jsou draví ptáci, kteří loví především během dne, takže v době, kdy jsou nejvíce aktivní právě i slepice. Díky svému bystrému zraku se hladový jestřáb často usadí vysoko na stromě, kde číhá a v té nejméně očekávané chvíli se snese pro svou kořist.
Kde žije káně lesní
Rozšíření Hnízdí v téměř celé Evropě s výjimkou Islandu, části Irska a Skandinávského poloostrova, východně zasahuje v podobě širokého pruhu přes střední Asii až po Japonsko.
Jak daleko vidí káně
U člověka je na místě nejostřejšího vidění – žluté skvrně – na 1 mm čtvereční kolem 160 000 světločivných buněk, u káně lesní je to přes milion. Poštolka vidí letící vážku na vzdálenost 800 metrů, zatímco člověk ji nezaregistruje ani na 100 metrů.
Kde hnízdí káně lesní
Hnízdo, které používají více let, staví v korunách vysokých stromů v lesích, remízkách, pobřežních porostech a větrolamech. Káně lesní však zahnízdí i ve skalách, na stohu slámy či na stožáru elektrického vedení. V dubnu samice snese 2 až 4 šedobílá vejce s červenohnědými skvrnami o hmotnosti průměrně okolo 60 g.
Co je větší káně nebo jestřáb
Popis. Jestřáb lesní je největší druh rodu Accipiter. Samice dosahuje přibližně velikosti káně (délka těla 58–64 cm, rozpětí křídel 108–120 cm), samec je zhruba o třetinu menší (délka těla 49–56 cm, rozpětí křídel 90–105 cm).
Co zakousne slepici
Může jí být i sova, nejčastěji potom výr velký a kalous ušatý, káně nebo dokonce orel. Všechny tyto dravce chrání zákon, jejich odlov je tedy zakázán. Šelmy malé až střední velikosti. Mezi ně můžeme zařadit například kunu, lišku nebo lasičku.
Co jí jestřáb lesní
Živí se hlavně ptáky a savci, výjimečně požírá i plazy, bezobratlé a mršiny. Složení potravy se liší dle ročního období a místní nabídky. Na jaře a v létě loví hlavně lesní druhy ptáků, na podzim a v zimě v potravě postupně roste podíl savců, hlavně drobných hlodavců, a přibývá též ptáků otevřené krajiny.
Který živočich má nejvíc oči
Sovy jsou jediní ptáci, kteří umí rozeznat modrou barvu. Pštros má oko větší než mozek. Obří oliheň má největší oči na světě. Velbloudi mají tři oční víčka.
Kdo má nejlepší zrak
Nejdokonalejší oči mají ptáci. U člověka je na místě nejostřejšího vidění – žluté skvrně – na 1 mm čtvereční kolem 160 000 světločivných buněk, u káně lesní je to přes milion. Poštolka vidí letící vážku na vzdálenost 800 metrů, zatímco člověk ji nezaregistruje ani na 100 metrů.
Jak loví jestřáb
Způsob života a potrava
Jestřáb při lovu využívá momentu překvapení. Buď sedí nepozorován na vyvýšeném, ale vždy krytém místě na větvi stromu, nebo pomalu letí jen několik metrů nad zemí a snaží se vyhlédnutou kořist překvapit. Téměř vždy si k lovu vybírá zarostlý, nepřehledný terén plný houští a stromů.
Jak poznat Jestraba
Má krátká zakulacená křídla a dlouhý ocas, umožňující rychlé manévrování a prudké otočky v hustém lese. Svrchu je modrošedý (samec) nebo šedohnědý (samice), zespodu bílý, jemně černě proužkovaný. Temeno a tváře tmavé, kontrastující s výrazným bílým nadočním proužkem.
Co může zabít slepice
Kuna nebo lasička slípku nejprve zakousne, ukousne ji hlavu a nechá ji ležet na místě. Liška si ulovenou slepici zase celou odnese až noře, zvlášť v případě, pokud je matkou – myslí totiž na svá malá liščata.
Jak odehnat dravce od slepic
Slepičí výběh by měl tedy obsahovat dost stromů a keřů, můžete jim vyrobit i jednoduché stříšky, kam se při hrozícím nebezpečí rychle ukryjí. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že si žádný dravec vaši slepičku neodnese, musíte na výběh pořídit síť nebo ho překrýt pletivem a vyrobit vlastně takovou slepičí voliéru.
Jak útočí jestřáb
Díky svému bystrému zraku se hladový jestřáb často usadí vysoko na stromě, kde číhá a v té nejméně očekávané chvíli se snese pro svou kořist. K boji používá se ostré drápy, kterými úlovek čapne a za letu odnese pryč.
Jak dlouho žije jestřáb
Zajímavost
Český název | Jestřáb lesní |
---|---|
Doba hnízdní péče | 40 – 43 dní |
Způsob života | Žije samotářsky s výjimkou doby hnízdění |
Potrava | Převážně ptáci a drobní savci |
Délka života | Přibližně 15 let |
Kdo má největší oko
Krakatice obrovská (společně s kalmarem Hamiltonovým) má největší oko v živočišné říši (průměr přes 30 cm, velké jako lidská hlava).
Které zvíře vidí nejlépe
Nejdokonalejší oči mají ptáci. U člověka je na místě nejostřejšího vidění – žluté skvrně – na 1 mm čtvereční kolem 160 000 světločivných buněk, u káně lesní je to přes milion. Poštolka vidí letící vážku na vzdálenost 800 metrů, zatímco člověk ji nezaregistruje ani na 100 metrů.
Jak rychle letí Jestrab
Jestřábi potom chytnou kořist nohama, propíchnou jí dechové cesty zobákem nebo drápy a tím ji usmrtí.Letí 330 km/hodině a hlavou dolů. Zabrzdí je až bažant nebo holubice.Orlí pár: samička až o třetinu těžší než samec.Je libo kuřátko nebo křepelku
Kdo zabiji slepice
Dravcem máme na mysli dravého ptáka, tedy opeřenou škodnou. Může jí být i sova, nejčastěji potom výr velký a kalous ušatý, káně nebo dokonce orel.
Jak se chránit před liškou
Elektrický ohradník.
Jedná se totiž i nejúčinnější způsob, jak své slepice před liškami ochránit. Drát pod napětím není pro lišku nijak nebezpečný, protože poskytuje pouze krátký, ale ostrý a neškodný šok zvědavému liščímu nosu, který lišku od slepice odradí a většinou peláší pryč tam, odkud přišla.
Jaké zvíře má dobrý zrak
Nejdokonalejší oči mají ptáci. U člověka je na místě nejostřejšího vidění – žluté skvrně – na 1 mm čtvereční kolem 160 000 světločivných buněk, u káně lesní je to přes milion. Poštolka vidí letící vážku na vzdálenost 800 metrů, zatímco člověk ji nezaregistruje ani na 100 metrů.