Jak vzniká vzruch?

Co je to vzruch

Vzruch je metabolická změna fyzikálněchemické povahy, která se šíří po nervovém či svalovém vláknu. Vznik vzruchu může vyvolat vzruch jiného neuronu, který je převeden v synapsi, budícím potenciálem v receptoru či přímým působením zevní energie. Mezi těmito vzruchy nelze zpětně rozpoznat rozdíl.

Co je vzruch vedený po nervových drahách

Neurony Struktura Všechny neurony se skládají ze tří částí: z dendritu, těla buňky a z axonu. Dendrity přenášejí nervové vzruchy (zprávy) směrem do těla buňky. A axony vedou nervové vzruchy z těla buňky pryč. Rozlišujeme tři typy neuronů: senzorické (dostředivé), motorické (odstředivé) a interneurony (míšené).

Jak vzniká akční potenciál

Akční potenciál (vzruch) vzniká změnou klidové rovnováhy (změna polarizace) na membráně. Tuto změnu způsobuje šířící se napětí, které mění aktivitu napěťově řízených iontových kanálů.
Archiv

Kde začíná akční potenciál

Ve svalových buňkách je akční potenciál prvním krokem v řetězci událostí vedoucích ke stahu. V ß-buňkách slinivky podněcují sekreci inzulinu. Akční potenciály neuronů jsou známé také jako nervové impulzy. Akční potenciál putuje po axonu díky změnám polarity v membráně.

Jak je chranen mozek

Mozková plena

Mozek je orgán nezbytný pro fungování lidského těla, a tak asi nepřekvapí, že je tento orgán velmi dobře chráněn. Mozek je chráněn před vnějším prostředím lebkou, ale pod kostmi se nacházejí další mozkové obaly. Jedná se o mozkové pleny, které jsou tří typů. Nejzazší z nich, přiléhající k lebce, je dura.

Jak funguje synapse

Synapse je místo, kde se nervové vzruchy přenášejí z neuronu (prostřednictvím jeho axonu) na druhou buňku. Druhou buňkou může být další nervová buňka, ale i jiný typ buňky (např. buňka svalu nebo žlázy). Nervové vzruchy mezi dvěma nervovými buňkami se přenášejí pomocí neurotransmiterů.

Co je Chronaxie

Chronaxie – délka trvání podnětu potřebná k podráždění např. svalu proudem o dvojnásobné intenzitě reobáze.

Co je to Refrakterni

Termín refrakterní by šlo přeložit jako „nereagující na podněty“, či „nereaktivní“. V organizmu má velký význam refrakterní interval při šíření nervových vzruchů. Nervové buňky se po podráždění vedoucím ke vzniku nervového vzruchu stávají na krátkou dobu necitlivé vůči dalšímu dráždění (tzv. refrakterní fáze).

Kdo má nejmenší mozek

V poměru k tělesné váze má dvojnásobný mozek oproti lidskému malý ptáček kolibřík. Naopak jeden z nejmenších mozků v poměru k tělesné váze mezi savci má koala.

Co to je mícha

Mícha (lat. medulla spinalis) je dlouhý trubicovitý útvar, který vybíhá ze spodní části mozku (přesněji řečeno navazuje na prodlouženou míchu) a probíhá páteřním kanálem od lebky (nahoře) až na úroveň prvního nebo druhého bederního obratle (dole).

Jak vzniká synapse

Synapse není pouze jedna , ale je jich velké množství. Integraci a transformaci (přeměna elektrického potenciálu na chemický) nervových signálů vzniká pomocí organizace nervové soustavy založená na konvergenci a divergenci. Konvergence znamená sbíhavost synapsí a divergence rozbíhavost.

Co to je axon

Axon neboli nervové vlákno je výběžek neuronu, který může mít velmi proměnlivou délku a jeho funkcí je odvádění nervových vzruchů směrem z těla neuronu k jiným neuronům, popř. k jiným typům buněk (prostřednictvím synapse). Na rozdíl od dendritů je axon vždy pouze jeden.

Jaké účinky může mít elektrický proud

Elektrolytické účinky souvisí s elektrochemickými procesy při průchodu elektrického proudu tkáněmi. Dráždivé účinky souvisí s ovlivněním činnosti vzrušivých tkání, tedy nervů a svalů. Tepelné účinky souvisí s uvolněním Jouleova tepla při průchodu proudu vodivým prostředím.

Co je elektrický proud v kovovém vodiči

V kovech jsou to volné elektrony, v kapalinách a ionizovaných plynech kladné a záporné ionty, ve vakuu jakékoli nabité částice. Ke vzniku elektrického proudu nestačí jen přítomnost nabitých částic.

Co to je Repolarizace

Repolarizace je fáze akčního potenciálu, která nastupuje po skončení depolarizace. Během této fáze se hodnota membránového napětí vrací zpět k výchozí (klidové) hodnotě. Vznik repolarizace je podmíněn zvýšením propustnosti membrány pro draslík, které je způsobeno otevíráním napěťově řízených draslíkových kanálů.

Co je to Depolarizace

Depolarizace (depolarization) je posun hodnoty membránového napětí směrem k méně negativním, popřípadě až k pozitivním hodnotám. Tento děj je způsoben zvýšením propustnosti buněčné membrány pro sodík nebo vápník.

Kdo je největší savec na světě

Ze suchozemských savců je největší slon africký, vážící až 6 tun, největší známý jedinec vážil 13 tun. Druhým největším suchozemským savcem je slon indický, který váží až 6 tun – a právě skupinu těchto slonů nabízí Praha také.

Jaký savec má nejvíce zubů

Dožije-li se například žralok bílý 30 let, snadno si spočítáte, že mu tlamou projde kolem 30 tisíc zubů. Pokud hledáme živočicha s největším počtem trvalých zubů, tady vynikají savci. V moři je to delfín dlouholebý. Má až 252 zubů.

Co je to páteř

Páteř (columna vertebralis) řadíme mezi jednu z nejdůležitějších a nejpružnějších částí lidského těla. Páteř je jakýmsi „spojovatelem“ mezi jednotlivými částmi těla. Na páteř je napojena hlava, horní a dolní končetiny a spolu s hrudníkem a dutinou břišní nese a chrání všechny důležité orgány v těle.

Kde je mícha v těle

Mícha (medulla spinalis) je spolu s mozkem část centrálního nervového systému. Jde o asi 50 cm dlouhý útvar tvořený neurony a nervovými vlákny, který je uložen uvnitř páteře, přesněji řečeno v páteřním kanálu ohraničeném těly a oblouky jednotlivých obratlů.

Co je to synapse

Synapse jsou specializované oblasti buněčného kontaktu umožňující přenos informace z jednoho neuronu na druhý nebo mezi neurony a receptorovými nebo efektorovými buňkami. Jsou tvořeny presynaptickou částí spolu s přilehlou postsynaptickou (obvykle dendritickou) membránou.

Co dělá neuron

Neurony jsou vysoce specializované buňky nervové tkáně, jejichž dlouhé výběžky umožňují v těle přenášet nervové impulzy na velkou vzdálenost. Většina neuronů má charakteristický tvar: kromě buněčného těla se vyznačují typickými výběžky, které jsou podle tvaru i funkce rozlišovány na dendrity a axon (nervové vlákno).

Jaké napětí je v zásuvce

V domácí elektrické zásuvce máme střídavé napětí 230 V s tolerancí ±10 % na frekvenci 50 Hz. Dříve to bývávalo 220 V a dlouho tradičních „dvěstědvacet“ dnes ještě ledaskdo říká. Ale to už 25 let neplatí a 230 V je standard i pro většinu evropských zemí.

Kdo vymyslel elektrický proud

Elektřina nebyla objevena v jediném okamžiku, ale za dlouhou dobu včetně práce Nikola Tesla, Benjamin Franklin, Alessandro Volta a Luigi Galvani. Michael Faraday učinil důležitý objev, že bychom mohli generovat elektrický proud pohybem magnetu v blízkosti cívky drátu. Z tohoto se narodil generátor.

Jak prochází proud kapalinou

Aby elektrolytem protékal elektrický proud, musí být vnější napětí větší než polarizační napětí. Průchodem elektrického proudu kapalinou dochází k chemickým změnám na elektrodách. Tento jev se nazývá elektrolýza a využívá se např. k výrobě některých chemických látek nebo v akumulátorech.