Jak zabít larvy molů?

Jak se účinné zbavit molů

Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.
Archiv

Co vadi Potravinovym molům

Jestli něco moli opravdu nesnáší, je to silné aroma. Do provoněné domácnosti si motýlci netroufnou: Pověste do skříňky pytlíček levandule nebo směs citronové a pomerančové kůry. Molům nevoní ani sušený pelyněk nebo hřebíček.

Jak zabranit molům

Moli si domů můžete přinést přímo z obchodu, a to třeba i v uzavřeném sáčku mouky. Používejte uzavíratelné dózy a nádoby. Potraviny, jako jsou mouka, rýže, kakao nebo třeba ovesné vločky, vždy přesypte ze sáčku do uzavíratelných dóz. Moli se do nich nedostanou a vaše potraviny tak budou v bezpečí.
Archiv

Jak se zbavit potravinových molů v bytě

Je potřeba najít místa, kam moli nakladli vajíčka, a zlikvidovat také larvy. Projděte důkladně všechny potraviny, co máte doma, a když někde objevíte larvy nebo drobné pavučinky, bez milosti jídlo vyhoďte. Klidně i celý pytlík mouky nebo oříšků. Vajíčka totiž nejsou dobře viditelná a mohou se vyskytovat v celém balení.

Co nesnáší moly

Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Jak dlouho žije MOL

Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Co nesnáší moli

Odpuzovače molů

Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Co mají rádi moli

Pochutnává si na mouce, obilovinách, zrní, strouhance, cukru, piškotech, sušenkách, luštěninách, ořeších i na koření, čokoládě nebo müsli. Lze je velmi často nalézt ve skladech potravin a mlýnech.

Jak zatočit s moly

Pořiďte si ideálně na mouku a cukr dózy s patentním uzávěrem, do kterých vše přesypete, jakmile balíčky přinesete z obchodu. Pokud máte podezření, zda třeba v mouce nejsou nějaké zárodky, vložte ji do trouby o teplotě 90 °C. Svůj účel splní také zamražení v mrazáku, i to ničí zárodky molů.

Co přitahuje moly

Larvy šatního mola (více o molu šatním čtěte zde) se nejčastěji pouštějí do přírodních materiálů, jako je vlna, bavlna, kožešina nebo peří, a přitahuje je také pot a zbytky kůže. Daří se jim ve vlhku, ve tmě a při pokojové teplotě, zato klid k rozmnožování jim naruší především pravidelný úklid.

Kdy letaji moli

Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka.

Jak zabít mola

Spolehlivější řešení, jak zabít šatní moli, jejich larvy i vajíčka, je hluboké zmrazení látky. Oděvy napadené moly vložte to těsně uzavíratelného igelitového sáčku.

Jak najít zdroj molů

Nejčastěji zjistíme přítomnost molů tak, že přistihneme dospělého motýla, jak bezcílně poletuje po bytě a sedá na stěny. Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka.

Co nemají rádi moly

Moli nemají rádi rušné prostředí, větrání a světlo, naopak jim vyhovují klidné, vlhké a tmavé kouty. Nejčastěji se zabydlují ve vlněných kobercích, na dně zásuvek nebo právě v potravinách. Údajně jim hodně vadí cigaretový kouř, ale začít kvůli tomu kouřit, to není žádná výhra.

Jak zjistit kde jsou moli

Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle. Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit.

Jak vypadají vajíčka molů

Přítomnost larev v potravinách poznáte podle bílých vláken, které kolem sebe vytváří housenky. Napadené potraviny nikdy nekonzumujte! V exkrementech molů je mohou množit např. roztoči nebo plísně což může po konzumaci způsobovat alergické reakce, podráždění sliznic nebo střevní onemocnění.

Co je nejlepší proti molům

Na moli platí výrazné vůně. Ideální je levandule a rozmarýn, pomůže ale také pomerančová kůra, pepř, chmel, bobkový list, hřebíček, citrónová kůra, skořice či voňavé mýdlo. Stačí si něco vybrat, naplnit tím čistý látkový sáček a vložit do skříně.

Odkud se bere MOL

Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle. Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit.