Jak Zasit záclonu?

Jak Zasit záclonu

ŘASÍCÍ PÁSKA

Boční a spodní kraj závěsu se zapraví, aby se závěs nepáral. U záclony se na spodní část našije saténový proužek, nebo pokud má záclona olůvko, nechá se na spodní části olůvko. Toto uchycení je vhodné jak na tyčovou garnyž s žabkami, s háčky, se šneky, tak na kolejku.
Archiv

Jak se kupují záclony

Jak správně určit šíři záclony

Šíři záclony vypočítáme, tak že si šíři okna vynásobíme 1,5 – 2x kvůli nařasení na okně. Pokud chceme mít záclonu hodně nařasenu, tak násobíme šíři okna klidně i 3x. Poté přičteme 5 cm pro zahnutí po stranách, které zamezí třepení záclony na bocích.

Jak správně prát záclony

Nezapomeneme odstranit všechny kovové či plastové části sloužící například k zavěšení záclony. Pereme pouze odstrojený textil. Buben pračky naplníme maximálně z poloviny, při praní textil nabude na objemu. Při praní záclon zvolte program na jemné prádlo s teplotou 30 či 40 stupňů Celsia.

Jak se žehlí záclony

Většinu záclon nemusíte žehlit, stačí je po vytažení z pračky rovnou pověsit na okna, vlastní vahou se záclona sama vyrovná. Voálové záclony a organzy vyperete stejným způsobem jako klasické záclony. Voály je nutné ještě mírně vlhké vyžehlit. Krešované voály se nežehlí, pouze je pověsíte na okno a necháte vyvěsit.

Jak se šijí závěsy

Šijeme závěsy! Při šití se obvykle začíná svislými lemy, poté se šije horní a dolní okraj. Výjimkou je závěs na poutka, u kterého se začíná právě horním lemem s poutky. Lem stačí založit a prošít rovným stehem, není nutné ho předem entlovat – jen u třepivějších látek, které se třepí doslova pod rukama (např.

Jak mají být dlouhé záclony

a, Záclona

Záclonu šijeme v jakékoli délce. Ideální výška nad zem je 1-2 cm. U parapetu platí několik centimetrů pod něj. Výjimku tvoří záclony z přírodních materiálů – především len, kde opět doporučujeme délku až na zem.

Jak dlouhou koupit záclonu

Počítejte tedy kvůli řasení s přibližně 1,5 až 2násobkem šířky záclony oproti šířce okna. Doporučujeme také mít záclony s přesahem alespoň 5–10 cm na každé straně oproti šíři okna, dále je vhodné počítat s přesahem na obšití okrajů, aby se zabránilo jejich třepení.

Jaké jsou moderní záclony

V současné době jsou moderní nenápadné záclony s jemným vzorem vycházejícím odspodu. Jsou zhotoveny většinou ze 100% polyesteru, takže jejich údržba je velmi jednoduchá – vyperete a rovnou pověsíte na okno.

Jak prát záclony aby byly bílé

Praní v pračce

Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech. (Výjimkou jsou speciální aviváže pro bílé záclony.)

Jak se Škrobí záclony

Záclony můžete naškrobit v pračce, když přidáte tekutý škrob do nádržky na aviváž. Kontrolujte ale, aby se dobře vypláchl a nelijte tam příliš hustý prostředek, ve kterém se dělají hrudky. Jestli došlo tužidlo na záclony, připravte si ho ze škrobu na vaření, který používáte v kuchyni.

Jak prát záclony aby byly bile

Praní v pračce

Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech. (Výjimkou jsou speciální aviváže pro bílé záclony.)

Na jakou teplotu prát záclony

Jak správně prát záclony

Pokud vaše pračka nabízí prací program pro jemné prádlo nebo přímo pro záclony, bude to nejlepší volba. Teplota by neměla být příliš vysoká. Nejčastěji se záclony perou při 30 °C a ždímají maximálně 400 otáčkách za minutu. Používejte vždy prací prostředek určený právě na praní záclon.

Jak správně zkrátit záclonu

Zažehlovací páska

Nejjednodušším řešením je použití zažehlovací pásky. Používáme ji, pokud potřebujeme zabrat jen pár centimetrů. Přiložíme na záclonu, přes ni zahneme požadovanou délku a opatrně, jen co nám dovolí materiál záclony, přežehlíme.

Z jaké látky ušít závěsy

Podstatný je výběr vhodné látky. Na závěsy jsou nejvhodnější takzvané blackout tkaniny, které nepropouštějí sluneční paprsky a přispívají i k odhlučnění místností. Seženete je v rozmanitých barvách i vzorech včetně obrázkových pro děti.

Jak daleko od zdi kolejnice

Osová vzdálenost od stěny se doporučuje min. 60 mm. Pro potřeby dvou linií se kolejnice instalují souběžně ve dvou řadách v osové vzdálenosti závislé na objemu zavěšených materiálů a s ohledem na typ řasící pásky. Doporučená osová vzdálenost je 60 -130 mm.

Jak změřit délku závěsu

Délku závěsů zjistíme změřením okna od garnýže (od žabky), kolejky nebo jiného garnýžového systému k parapetu, topení nebo až k zemi. Záleží na tom, kam až má dolní okraj závěsů sahat. Pokud máte na okně záclonu i závěs, závěs by měl být zhruba o 1-2 cm delší než záclona.

Jak daleko záclona od zdi

2. Pokud závěs nebo záclona nemá ve své trajektorii při zatahování žádnou překážku, kolejnici odsazujeme cca 5 – 7 cm od roviny přilehlé zdi. Rozměr opět závisí na délce garnýže a předpokládaném objemu látky.

Jak daleko záclona od okna

U garnýží doporučujeme přesah minimálně 20 až 30 cm, tak, aby shrnutý závěs nezasahoval do okna. Záleží však také na materiálu – čím bude závěs lehčí (skoro záclona), tím případně může být jeho vzdálenost od okna menší.

Co dát místo záclon

Asi nejběžnějším způsobem zatemňování oken kromě záclon jsou žaluzie. Umisťují se na okna z vnitřní strany a rozlišují se dva typy. Jednak jsou to klasické horizontální žaluzie, tedy s lamelami vodorovně. Jejich výhodou je, že jsou umístěny přímo na okně, nezabírají tak žádné místo do prostoru.

Jak se Řasí záclony

Řasící páska návod

Je to velmi jednoduché. Řasící stuhu přišijte k látce, prošijte vrchní i spodní stranu stuhy. Poté záleží na vás, jaký postup zvolíte. Můžete buď zašít jeden konec, zastřihnout provázky a tahat za šňůrky pouze z jedné strany, nebo můžete řasit z obou stran.

Jak vybělit záclony doma

Asi pět pytlíčků prášku do pečiva nebo jedlé sody, třeba Tip Line Jedlé sody (koupit v e-shopu), rozpusťte ve vlažné vodě a záclony v ní několik hodin namáčejte. Nebo je přidejte buď k prášku na praní nebo do bubnu pračky a rovnou je v nich vyperte.

Jaký prášek na záclony

A jak tedy zajistit, aby záclony byly stále stejně bílé jako při nákupu Nehledejte za tím žádnou vědu ani drahé přípravky, postačí vám jedlá soda nebo prášek do pečiva. Nasypte dva sáčky prášku do pečiva nebo jedlé sody přímo do bubnu pračky a spusťte program. Uvidíte, že až záclony vytáhnete, budou opět zářit!

Proč se škrobí záclony

Škrob na látce vytvoří prakticky neviditelnou vrstvu, která vlákna ochraňuje. Z naškrobeného prádla sklouzne špína téměř sama a lehce se při dalším praní vodou odplaví. Škrobením také dosáhnete vyšší stálosti barev, pevnosti a pružnosti materiálu. V minulosti bylo škrobení naprosto běžnou záležitostí.

Jak doma vybělit záclony

Pokud rádi pečete, určitě vám doma nechybí ani prášek do pečiva nebo jedlá soda. I tyto ingredience dokáží navrátit vašim záclonám světlejší odstín. Asi pět pytlíčků prášku do pečiva nebo jedlé sody, třeba Tip Line Jedlé sody (koupit v e-shopu), rozpusťte ve vlažné vodě a záclony v ní několik hodin namáčejte.

Jak zkrátit záclonu bez stříhání

Záclony totiž vůbec nemusíte stříhat, abyste je zkrátili. Stačí si pomoci ozdobnými špendlíky, kterých máte na výběr velké množství. Velmi vkusným řešením je záclony zahnout a upevnit je špendlíky s ozdobnými třásněmi. Někdy stačí i zahnout záclonu jemně do stran, abyste ztratili délku o pár milimetrů.