Kam vysadit lesni jahody
Dejte jim místo s humózní půdou, vlhkem a sluncem a nebudete se o ně muset dál starat. 💡 Tip: Aby kvetly, potřebují slunce. Jako podrost pod stromy je dávejte na jižní stranu koruny. Ve stínu sice rostou, ale téměř neplodí.
Kdy vysadit Lesní jahody
V létě vysaďte sazenice na zahradu. Jahodník obecný neboli lesní je trvalka. Nejlépe poroste a zaplodí na plném slunci, ale dá se pěstovat i v polostínu. Například pod stromy s vyšší korunou.
Archiv
Kde rostou lesní jahody
Jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda, je trvalá, 5–20 cm vysoká rostlina z čeledi růžovitých. Roste planě na osluněných stanovištích v lesích a hájích, na lesních pasekách, na loukách i na mezích.
Kam zasadit měsíční jahody
Měsíční jahody mají rády slunná stanoviště nebo mírný polostín a humózní, vlhčí půdu.
Archiv
Jakou zeminu na jahody
Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou. Máte-li těžší půdu zvažte pěstování na vyvýšených záhonech.
Co s lesnimi jahodami
Lesní jahody jsou nejen lahodné, ale umí i léčit. K nejvýznamnějším účinným látkám jahodníku patří třísloviny, minerály, vitamin C a silice s citronovou vůní. Sbírejte hlavně mladé listy, mají trpkou a nahořklou chuť a svíravý, slabě protizánětlivý účinek.
Jak hluboko zasadit jahody
Pro sazenice si připravíme jamky hluboké cca 15 cm, zároveň i stejně široké. Správně vysazená sazenice nemá mít srdéčko zakryté hlínou, ale ani ho nesmí mít příliš vytažené nad povrch půdy. Zkoušku, zda je sazenice pevně uložena v půdě, provedeme jemným tahem za listy. Pokud rostlina tahu odolá, je to v pořádku.
Kdy rostou lesní jahody
Jahodník obecný, roste planě a narazit na něj můžeme zejména na slunných pasekách, podél lesních cest, na loukách i v lese. Lesní jahody průběžně kvetou a plodí od konce května až do září.
Jak se starat o Stáleplodící jahody
Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.
Jak daleko od sebe se sází jahody
Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30–40 cm. Pro častěji zamokřené pozemky se doporučuje výsadba do hrůbků.
Jak si namíchat zeminu pro jahody
Řešení nabízí substrát na bázi směsi přechodové, slatinné a vrchovištní rašeliny doplněné dobře vyzrálým, jemně tříděným kůrovým kompostem s přídavkem minerálních hnojiv (kombinovaných, jednosložkových a také vápenitých).
Kdy se kupují sazenice jahod
Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků.
Jak na jahody v truhlíku
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Čím hnojit Lesní jahody
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Co sázet vedle jahod
Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.
Kam umístit jahody
Jahodám nejvíce vyhovují hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Čisté písčité půdy rychle vysychají, těžké jílovité naopak dlouho drží ve spodní části vláhu a horní vrstva praská. Taková půda je také chladnější.
Jak velký květináč na jahody
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.
Kdy koupit sazenice jahod
Zakořeněné sazenice umožňují výsadbu jahodníku v průběhu celého vegetačního období. Tyto sazenice jsou dostupné od března do října. V naší nabídce naleznete široké spektrum odrůd od nejranějších po pozdní, dále odrůdy stáleplodící, převislé, měsíční i jahody s příchutěmi.
Co se dává pod jahody
Mulčování prospívá rostlinám, šetří vodu i práci. O jahodách to platí dvojnásob. Místo neustálého okopávání, které jim příliš neprospívá, je lepší půdu pod jahodníky pokrýt.
Co potřebují jahody
Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.
Kdy dát sazenice jahod ven
Kdy vysazujeme
Nejvhodnější je ale období od začátku srpna do konce září. Rostliny mají možnost důkladně zakořenit, ranní rosy a nižší noční teploty působí příznivě na jejich vývoj. Pokud sázíme na jaře (nestihli jsme upravit na podzim záhon), vhodná doba je druhá polovina dubna, asi 2 – 3 týdny po založení záhonu.
Kdy můžu dát ven jahody v truhlík
Kdy zasadit jahody do truhlíku
Nejvhodnější doba pro zasazení jahodových rostlin je na jaře, obvykle v období od března do konce dubna, kdy se půda začíná ohřívat a jahody začínají aktivně růst.
Čím hnojit jahody aby kvetly
Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.
Co kombinovat s jahodami
Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.
Co pěstovat vedle mrkve
Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček.