Kdo pracuje v redakci?

Kdo je v redakci

Redaktor či redaktorka musí aktivně vyhledávat aktuální zpravodajská témata. Ta pak nabízí ke zpracování a navrhuje nejen jejich obsah, ale i formu. Po schválení editorem vyráží s kameramanem do terénu. Natáčí rozhovory s respondenty a přemýšlí taky o obrazové stránce příspěvku, za kterou je zodpovědný či zodpovědná.
Archiv

Kdo pracuje v médiích

Mohou to být například grafici, tiskaři, kameramani, scénáristé, osvětlovači, maskéři atd. Mediální organizace mají předem určenou strukturu s propracovanou hierarchií odpovědností, pravomocí a především dobrou koordinací.

Jaký je rozdíl mezi redaktorem a editorem

Editor kontroluje účelnost jednotlivých informací pro vyprávění celého příběhu a odpovídá za finální podobu díla. Editor je tedy redaktor odpovědným za výslednou podobu díla. Je to – v nadsázce řečeno – porodní bába vašeho textu, knihy, brožury, letáku, vizitky, filmu…

Kdo pracuje v novinách

Novinář / novinářka či žurnalista / žurnalistka je osoba pracující v žurnalistice. Náplní práce je sbírání, ověřování a šíření informací. Označení novinář/ka bylo původně používáno pro člověka píšícího do novin, ale postupně se rozšířilo i na lidi publikující v rozhlase, televizi či na internetu.

Kdo pracuje v nakladatelství

Klasická redakce se skládá ze šéfredaktora, literárních či odborných redaktorů (příp. editorů), výtvarných redaktorů, technických redaktorů (nezaměňovat s pojmem odborný redaktor, který má na starosti třeba technickou literaturu), korektorů, grafiků a lektorů. Mnohé z těchto činností bývají zajišťovány externě.

Co obnáší práce redaktora

Jeho práce spočívá zejména v obsahové, jazykové a technické přípravě různých tiskovin pro tisk (knihy, brožury, periodické či neperiodické publikace – redigování tisku), dále též v aktivním řízení obsahové stránky nějakého média (noviny, časopisy, televize, rozhlas, internet, v minulosti též zpravodajský film apod.).

Co dělá redaktor v nakladatelství

Redaktor je prvním kolegou, který s textem začne pracovat. Jak bylo naznačeno výše, zabývá se hlavně příběhovými a kompozičními nedostatky textu, dalo by se tedy říci, že se pohybuje především v oblasti tvůrčího psaní. V této fázi probíhají všechny zásadní zásahy do textu, škrtání, přepisování, doplňování.

Co dělá editor

Editor zodpovídá za obsah, formu a celkovou podobu svěřené části internetového portálu, novin nebo jiných tiskovin či TV, rozhlasových a digitálních médií.

Jaké vzdělání by měl mít novinář

Redaktor novinář

Odborný směr: Média, publicistika a knihovnictví
Odborný podsměr: publicistika
Kvalifikační úroveň: Bakalářský studijní program; Vyšší odborné vzdělání (NSP 6)
Platové rozmezí: 30 000 Kč – 49 000 Kč

Co musí umět redaktor

Reportér se musí umět v terénu rychle zorientovat, zaznamenávat dění, oslovovat lidi, kterých se událost dotýká, ověřovat informace. Prostřednictvím mobilního telefonu a dalších moderních technologií také může aktuální zprávy hned živě předat do vysílání. Na práci redaktora navazuje editor, který vše řídí a koriguje.

Co znamená slovo editor

Pojem editor může mít více významů: Filmový střihač – anglicky editing, tedy editor filmu. Redaktor – případně vedoucí redaktor, technický redaktor atd. Textový editor – počítačová aplikace, která slouží k úpravám textu.

Co musí vystudovat novinář

Jan Jirák z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy říká, že dobrým novinářem se může stát jen ten, kdo vystudoval nějaký obor. "Spíš doporučuji volit dvouoborové studium. Žurnalistiku je vhodné kombinovat s humanitními nebo sociálními obory.