Kdy se vysazují letničky?

Kdy se Vysevaji letničky

Sazenice nevysazujeme za příliš slunečného a horkého počasí. Většina letniček není mrazuvzdorná, vysazujeme je tedy až po 15. květnu, kdy už nehrozí pozdní mrazíky.

Kdy sázet letničky do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.

Jak se starat o letničky

Péče o rostliny

Během roku rostliny pravidelně hnojte hnojivem pro letničky a zalévejte. Většina letniček vyžaduje poměrně pravidelnou zálivku, po delším přísušku totiž dochází k zastavení násady květů. Rostliny naopak začnou vytvářet semena, kterými ukončí svůj životní cyklus.
Archiv

Jak se pěstují letničky

Pro pěstování letniček potřebujeme lehčí, výživnou hlinitopísčitou půdu. Po výsadbě nebo vzejití rostlin je důležité udržovat půdu bez plevelů a pravidelně ji kypřit. Pokud je sucho, prospívá rostlinám občasná, rozhodně ale ne každodenní, zato však vydatná zálivka nejlépe v ranních hodinách.

Co dělat v únoru na zahradě

V únoru je čas na první výsevy semínek do misek v teple na okenním parapetu (nebo vytápěném skleníku či zimní zahradě) pro předpěstování sazeniček. Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky.

Kdy zasít semínka

Přímý výsev na záhon můžeme zkusit už ke konci února, pokud bydlíme v oblastech, kde je tepleji. Chladno nevadí semínkům kořenové a naťové petržele, stejně tak hrachu. V březnu pokračujeme v předpěstovávání lilků, paprik a rajčat, stejně tak brokolice, květáku, kedlubny, salátu, cibule či celeru.

Čím hnojit letničky

2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.

Jak vysévat letničky

Letničky, které mají krátké vegetační období, lze vysadit ze semínek. Jsou méně náročné na péči a lze je vysazovat již v dubnu. Prokypřete půdu, odstraňte plevel, záhon zarovnejte a vysévejte do řádků, hnízd nebo je volně rozhoďte. Větší semena se vysévají do hloubky přibližně 7 centimetrů.

Kdy hnojit letničky

Účinná výživa letniček

Chlévskou mrvu, která je u nás stále nejčastějším organickým hnojivem, zarýpáváme na podzim. Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.

Jak často zalévat letničky

Pravidelná závlaha je nezbytná Aby lobelky bohatě kvetly, potřebují pravidelnou závlahu. Nesmí jí ale být moc, protože by jim pak uhnily kořínky. Nejlepší je tedy zalévat v okamžiku, kdy hlína svrchu oschne.

Jak casto hnojit letničky

Hnojení: Doporučuje se hnojit alespoň jednou až dvakrát v období květu. Pokud jste již zakoupili zeminu, která obsahuje patřičná hnojiva, můžete hnojení vynechat. Zalévání: Letničky potřebují dostatečně zalívat, podporuje to růst jejich kořenového systému.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Co se stříhá v únoru

Do prořezání se můžete pustit u jádrovin (jabloně, hrušně, jeřáb, kdoule) či lísky. Do konce měsíce byste měli také provést řez bobulovin (rybíz, angrešt atd.), které začínají rašit dříve než ostatní ovocné dřeviny. Hlubší zásah do starého dřeva je nutné provést dříve, než do větví začne proudit míza.

Kdy začít sázet zeleninu

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Jak hluboko sázet sazenice

Obecně platí, že by měly sazenice vysazovat tak hluboko, aby byl povrch zeminy v květináči rovině s povrchem půdy. Salát a celer jsou citlivé na příliš hluboké zasazení. Sazenice nesmíte "utopit", růstový vrchol (srdíčko) by měl být vždy nad povrchem půdy.

Kdy kvete letnička

Letničky, které kvetou od května do října: tařicovka, šalvěj. Letničky, které kvetou od června do září: hledík, letní plamenka, měsíček lékařský, netýkavka, ostálka, petúnie, povíjník, sporýš, šrucha. Letničky, které kvetou od června do října: aksamitník, begónie, gazánie, nestařec, lichořeřišnice, hůlek.

Jak casto hnojit Letnicky

Hnojení: Doporučuje se hnojit alespoň jednou až dvakrát v období květu. Pokud jste již zakoupili zeminu, která obsahuje patřičná hnojiva, můžete hnojení vynechat. Zalévání: Letničky potřebují dostatečně zalívat, podporuje to růst jejich kořenového systému.

Jak kombinovat letničky

Můžete vysadit rostliny s podobnými nároky na pěstování a nezáleží na tom, zda se jedná o typickou balkónovku nebo letničku či trvalku. Kombinujte rostliny, které dlouho nebo postupně kvetou, na podzim remontují (opakovaně po sestřižení, zaštipnutí kvetou), případně do pozadí doplňte rostliny, které budou stálozelené.

Co se vysévá v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Co sázet v březnu venku

V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky. Ke konci měsíce se do skleníku chystá k výsadku i česnek a cibule.

Co roste v únoru

První únorové květy

Patří k nim hlavně čemeřice, časné cibuloviny a také hlíznaté rostliny jako jsou sněženky, bledule, ladoňky, talovíny as puškinie. Z dřevin pak vilíny, jasmín nahokvětý, kalina vonná a zlatice převislá. V únoru kvete i líska.

Co sázet v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Co se dá sázet v létě

A je načase zasít úrodu na podzim a zimu. V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte.

Kdy začít s prací na zahradě

Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.

Kdy přesazovat sazenice

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.