Mehanizam koji je od Bitcoina napravio revolucionarnu tehnologiju je Proof-of-Work (PoW). Koncept je u osnovi protokol za utvrđivanje valjanosti transakcije na mreži putem konsenzusa.

ethereum-rudarski-vodičPronađite sve što trebate znati o rudarstvu Ethereuma u ovom novom opsežnom vodiču za 2019. godinu.

Uvedeno u Bitcoin bijela knjiga, omogućuje ljudima da međusobno šalju novac ili vrijednost putem Interneta na način koji ne zahtijeva srednjeg čovjeka i gotovo je nemoguće prevariti.

PoW je matematički način da se dokaže da je rad na mreži odrađen i postignut kroz ono što je poznato kao rudarstvo, što je zapanjujuća ideja za ljude koji su novi u blockchain tehnologiji.

Rudarstvo je neophodno, ne samo za Bitcoin, već i za Ethereum i mnoge druge blockchain mreže.

Održavanje konsenzusa

Ilustracija konsenzusa blockchaina – Izvor Shutterstock.com

S decentralizacijom smještenom u srž blockchain tehnologije, ne postoji moćno tijelo koje provjerava i bilježi mrežne transakcije.

Ne postoji menadžer, direktor ili koordinator koji bi rekao što je istina ili ne.

Umjesto toga, blockchain koristi konsenzusne protokole poput PoW-a, koji postavljaju skup pravila koja omogućavaju mreži uređaja ili vršnjacima da se dogovore oko istinitosti transakcije.

Rudarstvo ili PoW apsolutno su neophodni da bi se utvrdilo što je stvarno u nehijerarhijskoj mreži gdje svi vršnjaci ili čvorovi su jednaki.

Trošak / nagrada

Rudari ne provode cijelu noć izgleđenih očiju putujući kroz blockchain tražeći transakcije. Biti rudar, obavljanje provjere rada jednostavno znači uključivanje računala i pokretanje programa koji pokušava odgovoriti na složenu matematičku jednadžbu.

Ti su programi pozamašni, a njihovo izvođenje zahtijeva ogromne računske resurse i skupu opremu, a da ne spominjemo zapanjujuće količine električne energije.

Postavljanje rudarstva Ethereum i ilustracija nagrada Ether tokena – Izvor: Shutterstock.com

Rudari su spremni pokrenuti programe jer dobivaju nagrade u tokenima ili novčićima koji su svojstveni sustavu ili su stvoreni od same mreže. U Bitcoin mreži to su sami Bitcoin. U Ethereumu su Eter.

To se prevodi u gotovinu samo ako se kovanice ili žetoni mogu zamijeniti za druge valute ili rudari vjeruju da će biti vrijedni u budućnosti.

Stoga je mreža sigurnija kada izvorni novčić vrijedi više jer stvara više poticaja za rudare da rade posao koji održava mrežu. Ovaj postupak rudarstva ujedno je i način na koji sustav generira novi novac.

Pokušaj varanja sustava također košta veliko. Ogromna količina resursa potrošena u pokušaju dobivanja nagrade blockchain mreže također je ono što se mora potrošiti na svaki pokušaj napada na mrežu.

Transakcije

Kako bi Eter poslao s jedne osobe na drugu, mreža emitira transakciju rudarima i uključuje naknadu.

Rudari će pogledati sve transakcije koje se pokušavaju i odabrati koje će biti uključene u sljedeći blok transakcija i dati prednost transakcijama s najvišim naknadama koje su im pridružene.

Rudar koji riješi jednadžbu dokaza o radu dobiva ne samo nagradu za rješavanje jednadžbe već je i taj koji odlučuje o sljedećem bloku transakcija i zadržava sve naknade.

Nitko ne zna koji će rudar riješiti sljedeću jednadžbu, pa je varanje doista vjerojatno samo ako se više od 51% svih rudara složi s varanjem.

Globalna mreža Ethereum – Izvor: Shutterstock.com

Da bi se zahtijevala nagrada, svi drugi rudari i čvorovi u mreži moraju potvrditi ili potvrditi da su legitimne.

Dakle, ako rudar odluči staviti neke lažne transakcije u svoj blok, on ne samo da troši resurse jer možda neće biti odabran, već bi svi ostali provjeravali svoj rad, mogli bi biti odbijeni zbog nevaljanih transakcija.

Ako ga drugi rudari u mreži potvrde i potvrde, ovaj blok informacija ili transakcija dodaje se lancu blokova koji su došli prije, pa otuda i pojam blockchain.

Matematika

Sigurnost i integritet blockchaina svodi se na matematiku. Složeni algoritmi čuvaju vaše podatke i osiguravaju da na mreži nema prijevara.

Otmjena matematika iz Bitcoin bijelog papira

PoW se temelji na kriptografiji, koja je napredna matematika koja se koristi za slanje, primanje, skrivanje i otkrivanje informacija.

Kriptografija uzima dio podataka i pretvara ga u nešifrirani podatak. Taj se postupak prikrivanja naziva šifriranje i matematički je prihvaćeno da se dobro šifriranje ne može prekinuti ili poništiti.

Hash funkcije

Osnovna komponenta i jedna od najvažnijih tehničkih ideja za razumijevanje koja se koristi u kriptografiji je koncept jednosmjerne funkcije ili kriptografske hash funkcije ako želite biti stvarno tehnički.

Konkretno, hash funkcija uzima bilo koju duljinu podataka i stvara niz slova i brojeva koji su uvijek iste duljine bez obzira na veličinu unosa.

Ovaj izlaz je hash. To je jednosmjerna funkcija, jer da samo znate hash, bilo bi neizvedivo otkriti izvorne informacije.

Izvorne informacije (bilo koje duljine) => Hash funkcija => Hash (fiksna duljina)

Hash => Hash funkcija ≠> Izvorne informacije

Ako biste unijeli točne podatke više puta, proizveli bi potpuno isto raspršivanje.

Dakle, ako stavite riječ kroz hash funkciju, ona će uvijek izaći s istim nizom brojeva i slova, ali promjenom samo jednog slova u riječi stvorit će se potpuno drugačiji skup brojeva i slova.

Isti ulaz uvijek će imati isti izlaz. Dakle, iako je hash funkciju vrlo ‘teško’ pogoditi jer bi vam trebali milijuni godina i nezamisliva količina računalne snage, vrlo je lako provjeriti.

Stavljanje Dogea ili Psa kroz hash funkciju daje potpuno različita hashes

U osnovi, jedini način da se otkrije određeno raspršivanje jest aktiviranje mogućih odgovora što je brže moguće i što je moguće češće kroz algoritam u nadi da će na kraju odgonetnuti ispravan izlaz ili raspršivanje.

To je postupak pokušaja i pogrešaka i u osnovi je ono što rudari rade cijelo vrijeme.

Pronalaženje tajnog broja (Nonce)

U našoj PoW jednadžbi rudari moraju sve ove podatke staviti kroz hash funkciju kako bi došli do određenog hash-a:

  • 1. Informacije iz svih prošlih blokova
  • 2. Trenutne nepotvrđene transakcije
  • 3. Tajni broj (nonce)

Rudari pokušavaju pogoditi tajni broj, koji se naziva nonce koji će dovesti do određenog hasha koji im daje nagradu za blok, naknade za transakcije i pravo da potvrde sljedeći blok transakcija.

Jedini način da shvatite ovaj trenutak je pokušati iznova i iznova dok ne dobijete ispravan. Sve se to događa vrlo brzo i automatski na računalima koja pokreću rudarski softver.

Jednom kad se pronađu taj nonce i hash, emitira se na mrežu radi provjere valjanosti. Ostali rudari i čvorovi potvrđuju da sve informacije imaju smisla i na kraju se cijela mreža rudara i čvorova slaže da su transakcije u bloku, nonce i hash-u valjane.

Mreža validira jedan po jedan blok, ovisno o tome tko ga prvi vidi.

Stope raspršivanja

Budući da otkrivanje ispravnog nonceta i njegovo pokretanje kroz hash funkciju kako bi se utvrdilo je li ispravna, ovisi o pokušajima, učinkovitost rudara temelji se na njihovoj brzini, koja se naziva brzina hashiranja ili rudarska snaga.

Stopa hashiranja znači koliko brzo računalo može izračunati izlaz heš funkcije. Mjeri se prema tome koliko računala može raspršiti u sekundi.

Ethstats.net – Trenutna prosječna brzina mrežnog raspršivanja Ethereuma je oko 123 bilijuna ciklusa u sekundi

Što je brža brzina raspršivanja, to je vjerojatnije da će rudar doći do nagrade prije konkurencije, jednostavno zato što može napraviti više pokušaja u kraćem vremenu.

Stope raspršivanja mjere se u:

Hz (herc, 1 Hz) = 1 ciklus u sekundi

MHz (megaherci, 106 Hz) = 1 milijun ciklusa u sekundi

GHz (gigahertz, 109 Hz) = 1 milijarda ciklusa u sekundi

THz (terahertz, 1012 Hz) = 1 bilijun ciklusa u sekundi

Po čemu se Ethereum razlikuje od Bitcoina?

Bitcoin i Ethereum – Izvor: Shutterstock.com

Gore spomenuti koncepti primjenjuju se i na Bitcoin i Ethereum u odnosu na PoW ili rudarstvo. To je opći pregled.

Razlika između Bitcoina i Ethereuma ipak im je primarna svrha, što je očito iz naslova njihovih bijelih knjiga:

Naslov Bitcoin papira

Naslov bijele knjige Ethereum

Uz različite svrhe mreža na visokoj razini, sami izvorni tokeni također imaju različite svrhe.

Nagrade za rudare u Bitcoinima su sami Bitcoin, koji je prvotno trebao biti korišten kao novac.

U Ethereumu rudari su nagrađeni eterom, koji je prvotno trebao biti korišten kao gorivo ili trošak za korištenje mreže.

Eter sprječava iscrpljujuće neželjene napade da začepe cijelu mrežu i usporavaju je ili čak potpuno zaustavljaju.

Ethereum.org – “ETHER … Kripto gorivo za mrežu Ethereum”

Druga velika razlika je u tome što se Ethereum transakcije bilježe na sveobuhvatnijoj razini.

Bitcoin jednostavno bilježi promjene stanja računa, što znači da slanje Bitcoina mijenja vaše stanje i stanje Bitcoina primatelja.

Ethereum mora bilježiti promjene u pametnim ugovorima i decentraliziranim aplikacijama, drugim riječima, kod i podaci iz cijelih softverskih programa moraju se mijenjati.

Konačna glavna razlika je tehnička, jer se Ethereumov Proof-of-Work algoritam razlikuje od Bitcoina i trebao je biti otporniji na specijalizirani rudarski hardver poznat kao ASICS.

Rudarski hardver

ASIC-ovi

ASIC farma za rudarstvo kriptovaluta – Izvor: Shutterstock.com

Integrirani krug specifičan za aplikaciju ili skraćeno ASIC posebno su dizajnirani računalni čipovi koji se koriste za miniranje kripto imovine poput Bitcoina.

Poteškoće u rudarstvu i vjerojatnost nagrađivanja temelje se na konkurenciji, što znači da što je više rudara i što je njihova oprema moćnija, to je teže jednom rudaru dobiti nagradu.

Iako ste izvorno mogli kopati Bitcoine s jednostavnim kućnim računalom, porast konkurencije i širenje ASIC-ova znači da Bitcoin rudarstvom dominira mala skupina ljudi koja ima pristup tim specijaliziranim računalnim čipovima.

Zbog unosnosti rudarstva i energije koju ASIC-ovi troše, Bitcoin rudarstvo troši više električne energije od zemalja poput Austrije ili Izraela.

Powercompare.co.uk – Mapa električne energije za rudarstvo bitcoina

GPU-ovi

GPU-ovi u platformi za rudarstvo kriptovaluta – Izvor: Shutterstock.com

Umjesto ASIC-ova, rudarstvo na Ethereumu obično se vrši pomoću grafičke procesorske jedinice (GPU). GPU je jednostavno računalni čip koji je stvarno dobar u obradi slika.

GPU-ovi su poznati i kao grafičke kartice ili grafičke kartice i vrlo su popularni za 3D prikazivanje video igara.

Za razliku od ASIC-a, GPU-ovi se mogu koristiti u druge svrhe osim rudarstva i općenito su pristupačniji i pristupačniji širokom spektru ljudi.

The Obrazloženje dizajna Ethash Države:

GPU prijaznost: Nastojimo što je moguće jednostavnije iskopavati s grafičkim procesorima.

Rudarski bazeni Ethereuma

Kripto rudarsku industriju uglavnom kontroliraju veliki rudarski bazeni koji objedinjuju operacije kriptokopavanja s različitih lokacija u jednu skupinu, a zatim dijele nagrade između članova.

Udruživanjem resursa i dijeljenjem blokovskih nagrada rudari mogu dosljednije generirati prihode, umjesto da čekaju da budu sretni rudari, što se možda nikada neće dogoditi!

U Bitcoin-u šanse jednog računala da riješi jedan od ovih problema su 1 na 6 bilijuna.

I u Bitcoinu i u Ethereumu, top 5 rudarskih bazena kontrolira više od 70% tržišta:

  • Top 5 bazena za rudarenje bitcoina:

Miningpools.com – Bitcoin Top 5 rudarskih bazena

  • Top 5 Ethereum rudarskih bazena:

Miningpools.com – Ethereum Top 5 rudarskih bazena

Centralizacija

ASIC-ovi i rudarski bazeni čine Ethereum mnogo manje decentraliziranim nego što je prvotno zamišljeno, jer samo nekolicina ljudi ima resurse za ASIC-ove, a rudari u rudarskim bazenima mogu potencijalno dolaziti u međusobnu suradnju.

Zbog ovih ranjivosti za nekoliko grupa kako bi konsolidirali preveliki utjecaj na mrežu, Ethereum je dizajniran imajući na umu preventivne mjere kao što je njegov PoW algoritam, koji pokušava olakšati GPU rudarstvo, a ograničavajući ASIC rudarstvo.

Nedavno se vodi rasprava o tome treba li promijeniti Ethereumov PoW algoritam kako bi se još više ograničili ASIC-ovi.

Jedan od najambicioznijih planova Ethereuma, koji je u izvornoj tehničkoj knjizi spomenut kao cilj, premještanje cijelog sustava s PoW-a na konsenzusni mehanizam poznat kao Proof-of-Stake. Kaže:

Imajte na umu da će u budućnosti Ethereum vjerojatno prijeći na model provjere udjela zbog sigurnosti.

Proof-of-Stake protokol troši manje električne energije pa je bolji za okoliš i ne mora raditi na moćnim, skupim strojevima pa je bolji za decentralizaciju.

Proof-of-stake je složeni konsenzusni mehanizam koji se oslanja na potpuno drugačije mehanizme od PoW-a, tako da ovdje nećemo ulaziti u previše detalja.

Je li rudarstvo Ethereuma profitabilno? Koristite kalkulator!

Uz tako male šanse za nagradu, konkurenciju rudarskih bazena, zajedno s visokim troškovima električne energije i potrebom skupe rudarske opreme, kako netko treba zaraditi od rudarstva?

Odgovor je da sami istražite, nastavite oprezno i ​​napravite neke proračune prije nego što novac uložite u rudarstvo.

Etherscan Ethereum rudarski kalkulator

Najbolji način za to je putem Ethereum rudarskih kalkulatora u koje možete unijeti procijenjenu hash snagu i trošak električne energije kako biste lako usporedili troškove i koristi rudarstva Ethereum.

Trenutna cijena etera također je vrlo važna u ovim izračunima.

CryptoCompare Ethereum rudarski kalkulator

Opcije rudarstva Ethereuma

Otkrivanje kojim putem krenuti u rudarstvu doista ovisi o tome koji su točno vaši ciljevi i u što ste spremni uložiti.

Želite li to jednostavno isprobati da biste saznali više ili želite ozbiljno pokušati postati profitabilni rudar?

Informacije u nastavku trebale bi poslužiti kao referentni dokument s najpopularnijim opcijama nego kao određeni vodič, jer će se svaki put razlikovati ovisno o opremi, softveru i odabiru ciljeva..

Uradi sam

Želite li isprobati rudarstvo Ethereuma za sebe? Slijedite ovaj jednostavan plan u četiri koraka.

1. Postavite novčanik

Trebat će vam novčanik ili preciznije, Ethereum adresa kojom možete upravljati i na koju možete slati nagrade za rudarstvo.

Najjednostavniji način za stvaranje nove adrese ili novčanika je korištenje usluge kao što je MyCrypto ili MyEtherWallet.

MyCrypto Početna stranica

Ako želite saznati više o Ethereum novčanicima i različitim opcijama, ovdje možete pogledati naš vodič: Najbolji Ethereum novčanik

2. Odaberite GPU

Da biste iskopali Ethereum, trebat će vam druga oprema, ali GPU je najvažnija odrednica vašeg uspjeha u rudarstvu.

Pri određivanju GPU-a koji ćete koristiti u rudarstvu, hash snaga i potrošnja električne energije su ono što morate uzeti u obzir prije svega. Najmoćniji ili najbrži GPU neće biti isplativ ako usisava previše električne energije.

Analiza performansi grafičkog procesora Ethereum Mining

Potrošnja energije u rudarstvu Ethereum Analiza

Radeon i GeForce su najčešće korišteni i pregledali GPU marke za rudarstvo Ethereuma.

Nvidia GeForce GTX 1060

Radeon GPU

Radeon RX Vega

3. Preuzmite rudarski softver

Odabir softverskog programa za rudarstvo koji će se koristiti ovisit će o vašoj tehničkoj vještini. Postoje programi usmjereni na naredbenu liniju kao što su Claymoreov dvostruki rudar i Ethminer.

Za one manje tehnički naklonjene, postoje rudarski programi koji imaju jednostavna grafička korisnička sučelja (gumbe) koji će vam pomoći u kopanju etera poput WinEth i MinerGate.

WinEth – Windows Ethereum Miner

Minergate – Ethereum rudarski bazen

4. Pridružite se rudarskom bazenu

Čak i nakon što postavite svu svoju opremu i softver za vađenje Ethereuma, hoćete najvjerojatnije se žele pridružiti rudarskom bazenu budući da u današnjoj rudarskoj industriji šanse da jedan rudar bude nagrađen male su i nema ih.

Pridruživanje rudarskom bazenu znači da možete očekivati ​​stalnu nagradu za trud i energiju koju trošite vi i vaša rudarska oprema.

Najbolji tržišni udjeli Ethereuma po tržišnom udjelu su:

O dominaciji ova četiri rudarska bazena svjedoči činjenica da u bilo kojem trenutku možete otići na etherscan.io i jedan od ova četiri rudarska bazena gotovo će sigurno minirati posljednjih nekoliko Ethereum blokova.

Etherscan Stranica blokova

EtherMine

EtherMine ima stopu raspršivanja bazena od 37,5 TH / s i naknadu od 1%

Status bazena EtherMine

F2Bazen

F2Pool ima brzina raspršivanja bazena od 18,75 TH / s i naknada od 3%.

F2Pool Pool Hash stopa

SparkPool

SparkPool ima stopu raspršivanja bazena od 32,36 TH / s i naknadu od 1%.

SparkPool Pool Hashrate

NanoBazen

NanoPool ima stopu raspršivanja bazena od 18,13 Gh / s i naknadu od 1%.

NanoPool Pool Hashrate

Uložite u Cloud Mining

U rudarstvu u oblaku u osnovi plaćate nekome ili velikoj organizaciji koja je već uložila u rudarsku opremu i mjesto kako bi kupila dio njihove hash moći i sudjelovala u njihovoj dobiti..

Te tvrtke za rudarstvo u oblaku obično uspostavljaju rudarske farme, koja su u osnovi skladišta puna tisuće ASIC-a i GPU-ovi koji se koriste isključivo za vađenje kripto imovine poput Ethereuma ili Bitcoina.

OXBTC-ova rudarska farma

U rudarstvu u oblaku u osnovi iznajmljujete dio mogućnosti rudarske farme za vađenje kripto imovine u zamjenu za naknadu.

Rudarstvo u oblaku analogno je ulaganju ili kupnji udjela u rudniku minerala u kojem dajete neki kapital, a netko drugi vrši stvarno fizičko rudarstvo.

Genesis Rudarstvo

Genesis Rudarstvo je jedna od najpoznatijih i najdugovječnijih usluga rudarstva u oblaku koja je osnovana 2013. Oni su vrlo popularni i tvrde da su imali preko 2 milijuna korisnika. Njihovi ugovori o rudarstvu u oblaku Ethereum trenutno su rasprodani.

Genesis rudarske cijene

HashFlare

HashFlare jedna je od najvećih operacija rudarstva u oblaku na tržištu, a osnovana je 2015. godine.

Poput Genesis Mininga, oni su također vrlo popularni, tvrdeći da su svoje usluge pružili preko 2,5 milijuna korisnika.

HashFlare Cijene rudarstva u oblaku Ethereum

Idite na HashFlare

Pričekajte Proof-of-Stake

Zbog prijetnje centraliziranih rudarskih bazena, razvoja napredne rudarske opreme i velike potrošnje energije potrebne za Proof-of-Work, Ethereum je od samog početka planirao prelazak na konsenzusni mehanizam nazvan Proof-of-Stake.

Ethereum GitHub Stranica rudarstva navodi:

Ne preporučuje se postati rudar Ethereuma. Ethereum će prijeći na dokaz o udjelu, što će rudarstvo Ethereuma zastarjeti.

Umjesto da se za zaštitu mreže oslanja na proračune ili električnu energiju, mehanizam Proof-of-Stake omogućit će svima koji posjeduju minimalnu količinu Etera i posjeduju računalo da postane validator i zaradi kamate zaključavanjem svog Etera u mreži.

Ova metoda će osigurati mrežu i potvrditi transakcije, ali na način koji se razlikuje od PoW-a ili rudarstva. Uglavnom, uključite bilo koje računalo, bez obzira na njegov računski kapacitet, zaključate malo etera u sustav na određeno vrijeme i to vam donosi interes za Eter.

Tako će se u budućnosti stvarati i novi Eter. Budući da su PoW ili rudarstvo već toliko konkurentni i skupi, možda će biti isplativije posvetiti svoje vrijeme i energiju kupnji etera i čekati da ih uložite kada se mreža promijeni u Proof-of-Stake.

Problem s čekanjem je taj što nije zakazan čvrst datum za Ethereumov prelazak na Proof-of-Stake i ovaj bi se raspored uvijek mogao promijeniti ili odgoditi.

Bez obzira koju opciju odabrali, samo upamtite da će se profitabilnost rudarstva s vremenom promijeniti. Bit će dobrih i loših vremena. Stoga budite spremni za oboje i zabavite se iskopavajući taj dragocjeni Eter!

Reference